Pretraga

Od najavljenog štrajka odustala dva školska sindikata: Treći će štrajkati iako se tome članstvo ismijava

A- A+

Vlada i sindikati su uspjeli postići dogovor na jutros održanom mirenju, tako da neće biti najavljenog štrajka u javnim službama. Osnovica plaće povećat će se tijekom 2019. 5% odnosno 3% od 1. siječnja, a još 2% od 1. rujna.

foto: pixabay

Najmanje su nagodbom zadovoljni predstavnici dvaju školskih sindikata odnosno Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama te Sindikata hrvatskih učitelja.

Nezadovoljni, ali neće štrajkati

Izdvojeni članak

Štrajk u školama: Pogledajte kada i koliko profesori neće raditi

– Ispred osam sindikata koji su najavili štrajk, mogu reći da je postignuto uspješno mirenje. Odluka nije bila jednostavna ni unisona, no dovoljan broj njih prihvatio je ponudu Vlade, rekao je nakon sastanka Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, prenosi tportal.

Mihalinec je dodao da je uvijek netko zadovoljan, netko nije.

– Naša tijela su preuzela odgovornost i donijela takvu odluku, rekao je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske.

Oduševljenje nakon završetka pregovora nije pokazivala ni predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja. Štoviše naglasila je kako je njeno članstvo bilo protiv sporazuma.

– Mirenje je uspješno okončano jer je većina sindikata prihvatila ponudu. Sindikati obrazovanja su se u svojim tijelima izrazili protiv. Sustav obrazovanja nije bio za ovu ponudu, rekla je Sanja Barić, prenosi isti izvor.

Sindikat Preporod će štrajkati, što dio članstva ismijava

Sindikat Preporod, koji okuplja više od devet tisuća prosvjetara u 367 srednjih i osnovnih škola, prema planu sutra štrajka od 11.55 do 12.55 sati.

Predstavnici ovog sindikata na čelu sa Željkom Stipićem traže povećanje osnovice plaće za 18.9%.

– Zahtjev o povećanju osnovice od 18.9% istaknut je na početku pregovora na temelju izračuna koji iskazuje razmjere zaostajanja naših plaća u javnim službama za prosječnim plaćama u gospodarstvu, a koji su sindikati javnih službi prethodno dogovorili s Vladom RH.  Za vrijeme pregovora Vlada nije, unatoč najavi, osporila spomenuti izračun. Zašto su pojedini sindikati umanjili zahtjev s 18.9% na 5.8%  – pitanje je koje treba postaviti sindikatima koji su promijenili zahtjev.  Povećanjem osnovice od 5.8% osigurava se tek da naše plaće za godinu dana neće zaostajati više od 18.9%. Znači Preporod je u svom zahtjevu ostao dosljedan, ostali sindikati nisu, stoji na stranicama Sindikata Preporod u objavi gdje odgovaraju na pitanja kako i zašto štrajkaju.

No, u komentarima objave na Facebooku i samog članka na stranici, dio članstva štrajk od jedan sat smatra neozbiljnim.

Izdvojeni članak

Iznenadni slobodni dani? Profesori u školama i na fakultetima idu u štrajk, a evo i kada počinje

– Jel vi to nas sprdate? Sramota me tko me predstavlja! Ili štrajkamo ili ne! Ne pravite nas još većim budalama, sram vas bilo!, kaže tako jedna komentatorica, dok druga dodaje ‘koja glupost, sat vremena štrajka. Baš je ozbiljno.’, a treća se pita ‘koji je smisao štrajka ako ćemo isti dan raditi i štrajkati? To nije štrajk!’

– Ma kakav je to štrajk???!?’ Ispadamo krajnje smiješni i neodlučni! Pa sa takvima se ni sami ne bismo željeli dogovarat ni uzimat ih za ozbiljno, dodaje još jedna komentatorica, dok četvrta zaključuje ‘zna se što je štajk. Ovo je cirkusiranje.’

U spomenutoj objavi Sindikata Preporod, odgovoreno je i na pitanje zašto se samo sat vremena štrajka.

– Odluku da štrajk traje samo jedan sat donijele su kolege iz 8 sindikata. Preporod nije sudjelovao u donošenju spomenute odluke. Odluka o jednosatnom štrajku ima smisla ako će svaki idući štrajk biti duži i s većim brojem sudionika. Upravo ovo se najavljuje od strane 8 sindikata. Ukoliko će naš pritisak biti progresivan i dugotrajan, odluka o jednosatnom štrajku može se pokazati dobrom, smatraju iz Sindikata Preporod.

Učenici podržavaju profesore u štrajku

Nimalo iznenađujuće, s obzirom na mogućnost da se ne održi nastava, naši pratitelji na Instagramu (među kojima su uglavnom učenici) velikom većinom podržavaju profesore u njihovoj namjeri štrajkanja.

Tako je od 2051 sudionika ankete u kojoj smo pitali ‘Hoćete li podržati profesore u štajku, 88% njih odgovorilo s DA, dok je dakle 12% onih koji ne podržavaju profesore u nakani štrajkanja.