Većina razgovora i kontakata koji ne podrazumijevaju fizičko druženje već odavno se svela na dopisivanje. Prvenstveno sms – om, a onda i servisima za pametne telefone, poput Vibera ili What’s appa, na kojima su poruke besplatne, samo morate biti spojeni na internet. Koliko je takav način komunikacije dobar i zdrav, tek ćemo vidjeti kroz neko vrijeme, no sve više ljudi komunicira na taj način. Bilo kako bilo, ukoliko koristite poruke za flert, budite pažljiviji u odabiru riječi koje ćete slati.
Svatko od nas zacijelo zna barem jednu osobu sa lošim ‘telefonskim manirima’, nekog čije nas navike u sms – anju nerijetko iziritiraju. Izgleda kako i žene i muškarci općenito imaju mišljenje o tome što je u dopisivanju poželjno i prihvatljivo, a što nije. Istraživanje o tome provela je britanska tvrtka TalkTalk Mobile na 1000 ispitanika, a evo i rezultata do kojih je došla.
SMS prekidi i naporni ljudi
Što se tiče prekida veze putem sms poruke, mišljenje žena i muškaraca u tome se uvelike razlikuje. Naime, dok 62 posto žena smatra kako je jedini prihvatljiv način za prekid ‘licem u lice’, više od polovice anketiranih muškaraca smatra kako je sasvim normalno prekinuti vezu putem poruke.
Ako govorimo o stvarima koje su iritantne u dopisivanju, onda je pri vrhu stvari koje ne biste trebali raditi prekomjerno korištenje akronima tijekom dopisivanja, poput LOL, ATM, OMW i pregršta drugih koji su nam poznati. Poruke tipa ‘Nisam siguran/sigurna jesi li dobila/dobio moju zadnju poruku’ također su pri vrhu najiritantnijih jer vrlo je malo razloga da netko ne primi poslanu poruku, a puno više da vam ne želi odgovoriti. Slična situacija ovoj, no jednako ide na živce, kada u slučaju da odgovor ne stigne, osoba ponovno pošalje istu poruku. U obje situacije, ono što doista ide na živce je nestrpljivost i preočita, odnosno prevelika žudnja za odgovorom što ostavlja dojam preopsjednute osobe.
Poželjno je…
No, osim ovih stvari koje većinu ipak živciraju, istraživanje je otkrilo i neke stvari koje su poželjne, osobito u sms flertu ukoliko želimo nekog ostaviti zainteresiranim. Tako je brz i promptan odgovor na poruku jedna od bitnijih stvari, što podrazumijeva nekoliko sati od primitka poruke za većinu ispitanika. Među poželjnim sms-ovima su oni za ‘dobro jutro’ i ‘laku noć’, a što se tiče pijanih sms-ova, istraživanje poručuje ‘Jednostavno nemojte’.
Ukoliko ste svjesni svojih mana i pogrešaka koje radite tijekom pisane komunikacije s nekim, a poglavito radi li se o flertu , tada je ovo istraživanje dobra smjernica za sve one kojima nedostaje ‘sms kulture’. Čovjek uči dok je živ!