Nakon 24 sata bez sna mozak vam radi kao da ste popili pola litre vina
Znanstvenici su pronašli poveznicu u funkcioniranju umornog i pijanog mozga pa su utjecaj nesanice usporedili s utjecajem alkohola. Prema istraživanjima, osobi koja je budna 17 sati psihomotoričke sposobnosti su u padu kao i kod čovjeka koji u sebi ima 0,1 promil alkohola, dok osobe koje nisu spavale 24 sata imaju slične moždane funkcije kao muškarac koji je popio pola litre vina
Kako bi nadoknadili nedostatak vremena za učenje, brojni studenti tijekom ispitnih rokova manje spavaju nego bi trebali. I svima koji su isprobali ili redovito koriste kampanjsku strategiju učenja poznati su osjećaji koji se javljaju nakon neprospavanih noći.
Prvi utjecaji nesanice javljaju se već nakon 17 sati
Prema istraživanju australskih znanstvenika, nakon što probdijemo cijelu noć, moždane funkcije drastično se mijenjaju pa su nam sposobnosti jednako loše kao i kod osobe s jednim promilom alkohola u krvi. Prvi utjecaji nesanice javljaju se već nakon 17 sati, kada nam mozak radi kao da imamo 0,5 promila.
Usporedbe radi, prema tablici objavljenoj na www.migesplus.ch, kada muškarac težak 80 kilograma popije pola litre vina ‘napuhat’ će oko 1 promil. Posljedice nespavanja postaju sve ozbiljnije iz dana u dan, a nakon nekog vremena mogu se početi pojavljivati i halucinacije.
Posljednji službeni rekord postavio srednjoškolac
Zanimljiva otkrića u vezi s nesanicom otkrivena su i prilikom službenog postavljanja Guinnessovog rekorda u nespavanju 1964. godine. Tada šesnaestogodišnji srednjoškolac Randy Gardner je ostao budan 11 dana i 24 minute.
Tijekom rušenja starog rekorda njegovo zdravlje budno su, vjerojatno na smjene, pratili znanstvenici. Prilikom eksperimenta su zabilježili brojne promjene u ponašanju, pamćenju i motorici. Randy je nakon višednevnog nespavanja bio loše volje, imao je problema s koncentracijom, pamćenjem, a pojavile su se i halucinacije te paranoja.
Nakon jedanaestog dana bez sna pojavili se ozbiljni problemi s memorijom
Jedanaesti dan znanstvenici su ga zamolili da ponavlja jednostavnu matematičku funkciju, odnosno, da krene od 100 i kontinuirano prethodno dobiveni broj umanjuje za sedam. Zaustavio se nakon samo pet oduzimanja. Kada su ga pitali zašto je stao Randy je odgovorio da je zaboravio što je uopće radio.
Gardnerov rekord brojni su pokušali srušiti, prema pisanju internet stranice www.science.howstuffworks.com neki tvrde da se Toimi Somi iz Finske i službeno uspio upisati u Guinnessovu knjigu, ali ta se informacija ne može provjeriti jer je kategorija potpuno ukinuta 1989. godine zbog vrlo ozbiljnih zdravstvenih posljedica koje su se pojavljivale prilikom pokušaja.