Čak 992 škole namjeravaju produljiti nastavnu godinu, Ministarstvo otkrilo do kada ona najduže može trajati
Štrajk u školama završen je nakon 36 radnih dana, a nakon njega počinju nadoknade nastavnih dana izgubljenih u štrajku, budući da škole moraju ispuniti zakonski minimum od 175 radnih dana, odnosno 160 za maturante. Opcija je nekoliko: nadoknada subotama, nadoknada u dane koje su škole predvidjele kao nenastavne te skraćivanje praznika ili produljenje nastavne godine. Škole same odlučuju o modelu nadoknade, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja provelo je anketu pitanjima koja se odnose na plan nadoknade nastave.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja napravilo je anketu među školama o načinu nadoknade dana provedenih u štrajku. U anketi su sudjelovala većina škola u Hrvatskoj, njih 1144.
Sličnu je anketu, među svojim čitateljima, proveo i portal srednja.hr pa pogledajte kakav bi oblik nadoknade izabrali naši čitatelji.
Škole su morale odgovoriti na tri pitanja: koliko dana moraju nadoknaditi, hoće li produljiti nastavnu godinu te, ako hoće, za koliko dana.
Tko je štrajkao sve dane, mora nadoknaditi 16 radnih dana
Više od 40% škola, njih 466, mora nadoknaditi čak 16 radnih dana. Negdje sličan broj škola ukupno mora nadoknaditi između 13 i 15 dana nastave. No 70 škola ne mora nadoknaditi niti jedan dan, a zanimljivo je kako po tri škole moraju nadoknaditi 17 i 18 dana iako se štrajkalo samo 16.
Nekoliko je modela za odrađivanje tih dana: nadoknada subotama, nadoknada u dane koje su škole predvidjele kao nenastavne te skraćivanje praznika ili produljenje nastavne godine. Svaka škola sama može odlučiti o načinu nadoknade.
Da će njihova ponuda uključivati i produljenje nastavne godine, odlučile su čak 992 škole, odnosno više od 86% školi koje su sudjelovale u anketi.
Najviše škola će raditi pet ili šest radnih dana dulje
Za učenike 152 škole nadoknada neće uključivati i produljenje nastavne godine, nego će te škole nastavu nadoknaditi ili subotama ili kraćim zimskim i/ili proljetnim praznicima.
Najveći broj škola, njih 386, nastavnu godinu produljit će za šest dana, a učenicima 216 škola nastavna godina trajat će pet dana dulje.
Iz ministarstva su u petak upozorili škole da, ako već nisu, što hitnije moraju donijeti plan nadoknade. Do ponedjeljka, 16. prosinca 2019., dužne su županijskim upravnim odjelima dostaviti zahtjev o promijeni školskog kalendara.
Zimski praznici trebali bi trajati barem dva tjedna
Ministarstvo je školama u dokumentu dalo jasne upute za određivanje nadoknade.
Prilikom planiranja nadoknade nastavnih dana podsjećamo na redoslijed prioriteta:
- Škola može nenastavne dane planirati kao nastavne te održati nadoknadu nedostatnoga nastavnog dana.
- Škola može održati nastavu subotom na sljedeći način:
- osnovne škole koje rade u više od dvije smjene mogu održati nadoknadu subotom;
- osnovne škole koje rade u jednoj ili dvije smjene mogu održati nadoknadu subotom samo u tjednu u kojem se zbog nenastavnoga ili neradnoga dana, odnosno održavanja štrajka, nije održala nastava, odnosno ako je u radnome tjednu bilo manje od pet nastavnih dana (subote 11. siječnja 2020., 18. travnja 2020., 2. svibnja 2020. i 13. lipnja 2020.);
- srednje škole mogu održati nadoknadu subotom ako to zahtijevaju prostorni, organizacijski i drugi oblici rada.
- Škola može odstupiti od utvrđenih rokova za odmor učenika, o čemu odlučuje ministar nadležan za obrazovanje na zahtjev škole i Županijskoga upravnog odjela:
- preporuka je da zimski praznici traju barem dva tjedna, od 24. prosinca 2019. do 6. siječnja 2020. (Badnjak – Sveta tri kralja);
- preporuka je da proljetni praznici traju od 10. do 13. travnja 2020. (Veliki petak – Uskrsni ponedjeljak).
- Škola može produljiti nastavnu godinu odlukom Županijskoga upravnog odjela nadležnog za poslove obrazovanja, odnosno Ureda grada Zagreba nadležnog za poslove obrazovanja uz prethodnu suglasnost Ministarstva, napomenuli su.
Obznanili su i kako se ‘školska’ godina može produljiti najduže do 26. lipnja 2020., odnosno 29. svibnja 2020. za učenike završnih razreda srednje škole, tj. maturante.
Detaljne odgovore na anketu ministarstva, pogledajte u uputi ministarstva:
Ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.