Naš institut pokrenuo inovativno natjecanje za borbu protiv raka dojke pomoću AI-ja
Rak dojke je vrlo opasan tumor koji se u početku javlja bez simptoma. Stoga je bitno što prije ga prepoznati putem mamografskih pregleda, ali tu se naš sustav susreće s manjkom stručnih kadrova i velikim brojem nalaza. Stoga su iz Instituta Ruđer Bošković pozvali inovatore iz IT i zdravstvenog sektora da se prijave na inovativno natjecanje Europskog digitalnog inovacijskog centra u kojem je potrebno izraditi prototip umjetne inteligencije koja će prepoznati potencijalno kancerogene lezije na mamografskim snimkama.
Umjetna inteligencija (AI) otvara brojne mogućnosti u svim sferama ljudskog djelovanja pa tako i u medicini. Nakon što su znanstvenici na Institutu Ruđer Bošković (IRB) ranije razvili program koji bi prema računalnim modelima mogao pomoći u liječenju raka testisa, iz ove institucije sada skreću pažnju na napore gdje se AI može koristiti za borbu protiv velikog izazova u ženskom zdravlju, raka dojke. I to preko inovativnog natjecanja koje organizira Europski digitalni inovacijski centar za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu i medicini (AI4Health.Cro).
Rak dojke je najčešći ženski tumor: Natjecatelji će raditi sa stvarnim mamografskim podacima
Svi zainteresirani inovatori, IT-ijevci i zdravstveni stručnjaci mogu se prijaviti na natjecanje do 14. siječnja 2025. putem ovog obrasca. Zadatak: kreirati prototip aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje potencijalno kancerogenih lezija na mamografskim snimkama. Sudionici će morati predstaviti vlastita originalna vještina, ali bitno je naglasiti, koja se mogu uklopiti u aktualnim dijagnostičkim okvirima. Natjecatelji uz AI kod moraju pripremiti i sveobuhvatnu dokumentaciju te objasniti tehničke detalje. U kratkom izlaganju, bitno je razjasniti i tržišni potencijal te održivost same ideje.
Samo istraživanje je vrlo važno budući da je rak dojke najčešći maligni tumor na svijetu koji pogađa žene. U svjetskim okvirima, ima udio od 11,7 posto svih dijagnosticiranih karcinoma, a u početnim fazama prolazi nezapaženo bez ikakvih simptoma. Stoga su redovni pregledi poput mamografije ključni za zdravlje žena, ali unatoč nacionalnim programima koji takve preglede nude besplatno, stalno raste broj mamografskih slika koje treba obraditi. Pritom je sustav opterećen i manjkom stručnog kadra, gdje bi upravo umjetna inteligencija mogla pomoći u točnijem i bržem donošenju odluka. Koordinatorica Centra AI4Health.Cro te voditeljica Laboratorija za računalnu biologiju i translacijsku medicinu na IRB-u, Anja Barešić, ističe da će u samom natjecanju inovatori dobiti pristup stvarnim, ali anonimnim mamografskim podacima.
– Time se osigurava da su razvijena rješenja direktno primjenjiva u kliničkim okružjima, poštujući stroge standarde zaštite osobnih podataka i ne kompromitirajući povjerljivosti pacijenata. Naša suradnja s klinikama i bolnicama omogućuje sigurno testiranje tehnologija, osiguravajući da su rješenja prilagođena potrebama korisnika, rekla je Barešić.
Natjecatelji će u travnju predstaviti svoje modele
U natjecanju mogu sudjelovati sve punoljetne osobe u timovima od dva do pet članova, a vrhunac natjecanja će biti na događaju Demo dan početkom travnja gdje će finalisti svoja rješenja moći predstaviti, ne samo medijima i potencijalnim ulagačima, već i domaćim i međunarodnim zdravstvenim i IT stručnjacima. Bit će to kruna natjecanja koje se sastoji od četiri ključna zadatka.
– Prvi zadatak je razviti model koji će iz mamografskih snimaka identificirati lezije dojke, koristeći poseban sustav poznat kao BI-RADS. Drugi zadatak je točno odrediti gdje se te lezije nalaze, što je ključno za preciznu dijagnozu. Treći zadatak zahtijeva da sudionici analiziraju kako njihov AI model donosi odluke, čime se osigurava da model ne samo da radi ispravno, već da je jasan i onima koji ga koriste. Bitno je objasniti zašto AI dolazi do određenih zaključaka, što povećava pouzdanost alata u stvarnoj uporabi. Na kraju, sudionici će kreirati prototip sučelja koje treba liječnicima omogućiti procjenu pouzdanosti, odnosno prihvatljivosti rezultata koji je generirao AI sustav. Ovaj korak je važan za učinkovitu upotrebu AI alata u svakodnevnom radu liječnika, čineći dijagnostiku jasnijom i korisnijom. Po završetku natjecanja, natjecateljska rješenja će biti procijenjena u odnosu na standarde pouzdanosti i vjerodostojnosti koji se očekuju od takvih rješenja u medicinskoj primjeni, pojasnio je predstojnik IRB-ova Zavoda za elektroniku, Tomislav Šmuc, kako će točno teći sam projekt i odabir pobjednika.
Osim što će pobjednički tim značajno doprinijeti suočavanju s jednim od najvećih i najopakijih zdravstvenih izazova za žene, pripremljene su i prigodne nagrade. Točnije, 5.000 eura za prvoplasirane, te ‘značajni iznosi’ za drugo i treće mjesto. Iako je i to sjajna motivacija, direktor ZICER-a, Frane Šesnić, podsjetio je da je glavna svrha ovog natjecanja pomaganje oboljelima od raka dojke.
– Naglasio bih da prava vrijednost sudjelovanja seže dalje od novčanih poticaja. Kroz ovo natjecanje sudionici imaju jedinstvenu priliku pozitivno utjecati na javno zdravstvo. Također, krajnji cilj je stvoriti ekonomski održive projekte u čijoj će im realizaciji ZICER kroz svoje kapacitete biti od koristi. Sudjelovanjem u ovakvim natjecanjima kroz iskustvo intenzivnog rada, širenje kontakata i povezivanje s proaktivnim članovima gospodarske i akademske zajednice, natjecatelji uistinu imaju prilike doprinijeti spašavanju života. A to je neprocjenjivo, zaključio je Šesnić.