Naše sveučilište za istraživanje dobilo 529.200 eura, nadzirat će kvalitetu vode u trima jezerima
Projekt SMART-Water nadzirat će kvalitetu vode u trima jezerima u regiji. Projekt predvodi Institut Ruđer Bošković u partnerstvu sa Sveučilištem u Zadru. Istraživanja će se voditi na Vranskom jezeru te po još jednom jezeru u BiH i Crnoj Gori. Projekt se provodi u sklopu Interrega u partnerstvu s institucijama ovih dviju susjednih zemalja.
Sve veći razvoj umjetne inteligencije otvara brojne prilike za njeno korištenje za najrazličitije namjene. Između ostaloga, čak i za kontrolu vode. Upravo će se time baviti Projekt SMART-Water. Ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, za taj je projekt dodijelio 1.3 milijuna eura bespovratnih sredstava.
Suradnja s državama u regiji
Ugovor o dodjeli ovih sredstava potpisali su ministar Erlić te David Matthew Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković (IRB). Upravo je IRB vodeći partner, a na ‘Smart Wateru’ će također raditi i Sveučilište u Zadru. Tamo su za ovaj projekt dobili proračun od 529.200,00 eura. Projekt je odobren u sklopu međunarodnog Interreg projekta u kojemu sudjeluju i susjedne Bosna i Hercegovina te Crna Gora.
Točnije, iz BiH je partner na projektu Park prirode Hutovo Blato dok će svojim ekspertizama iz Crne Gore sudjelovati tamošnji Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju i Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore.
– U provođenju projektnih aktivnosti sudjelovat će djelatnici Centra za geoprostorne tehnologije i Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru pod voditeljstvom Silvije Šiljeg, koji će razviti metodološki okvir praćenja i procjene kvalitete vodnih tijela integracijom četiri pristupa: in-situ uzorkovanja, regresijskih analiza, daljinskim istraživanjima i umjetnom inteligencijom, a sve s ciljem identifikacije rizika, istaknuli su sa Sveučilišta u Zadru svoju ulogu u projektu SMART-Water.
Tri jezera, 36 mjeseci: Očuvanje konpnenih voda i poboljšanje zakona
Sam projekt bi trebao trajati 36 mjeseci te će obuhvatiti ‘tri pilot lokacije’, jednu u svakoj državi. Tako će se u Hrvatskoj projekt fokusirati na Vransko jezero, u BiH će pokriti Deransko jezero, a u Crnoj Gori, dio Skadarskog jezera. Korištenjem modela umjetne inteligencije, iz projekta najavljuju da će kontrolirati kvalitetu vode u spomenutim jezerima.
– Svrha projekta je očuvanje kopnenih voda, unaprjeđenje postojećih zakonodavnih okvira, efikasnije upravljanje kopnenim vodama u regiji, podizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja voda, spremnost na klimatske promjene, prekomjernu eksploataciju i različite vrste zagađenja, ali i uključivanje lokalne zajednice, donosioca odluka i šireg kruga znanstvenika, istaknuli su sa Sveučilišta u Zadru.
Dok je hrvatsko Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije podržalo SMART-Water projekt s 1,3 milijuna eura, ukupna vrijednost projekta iznosi 1.532.652,51 eura. Za sufinanciranje su osigurana i sredstva EU-a te Europskog fonda za regionalni razvoj.