Naši znanstvenici i liječnici razvili računalni program za treći najčešći tumor među muškarcima
Rak prostate je relativno lako izlječiv u ranim fazama, ali s vremenom je stanice raka postaju sve otpornije na terapije. Stoga su Institut Ruđer Bošković i KBC Sestre milosrdnice udružili snage i razvili računalni alat Vini. Na temelju znanstvenih baza podataka, Vini analizira učinkoviti koktel terapija protiv ovog vrsta tumora kako se poboljšalo liječenje od ove bolesti. teorijsko modeli su već razrađeni, slijedi praktično kliničko testiranje.
Iako brojni tinejdžeri i mladi o tome ne razmišljaju, što ste stariji to se više morate brinuti o zdravlju i paziti da vam se ne pojave znakovi nekih zbilja opasnih bolesti. Kada je riječ o muškima diljem svijeta, rak prostate je jedan od najčešćih vrsta karcinoma koji se pojavljuje. Dostupne terapije su srećom značajno napredovale, ali vrlo je izazovno spriječiti daljnje napredovanje bolesti u njen najopasniji i najotporniji oblik.
No, tim su se pitanjem bavili istraživači i liječnici Instituta Ruđer Bošković (IRB) te zagrebačkog KBC-a Sestre milosrdnice. Kao rezultat, razvili su računalni alat koji su nazvali Vini, a svoje su rezultate nedavno objavili u prestižnom časopisu ‘Scientific Reports‘. Rad potpisuju znanstvenici IRB-a Draško Tomić, Karolj Skala, Branka Medved Rogina, Branimir Kolarek, i Viktorov Borović, te liječnici iz KBC-a Sestre milosrdnice, Jure Murgić, Ana Fröbe i Antonela Vrljičak.
Interakcija lijekova na razini stanice tumora
Ukratko, Vini predviđa učinkovitost kombinacija lijekova u borbi protiv raka prostate. Iako hormonska terapija često uspješno liječi rak prostate u ranoj fazi, kancerogene stanice s vremenom postaju otpornije na terapije te se razvijaju prema tzv. ‘kastracijskom rezistentnom raku prostate’ (CRPC) koji je teži za liječenje.
No, Vini nastoji riješiti taj problem koristeći goleme količine podataka iz znanstvenih baza, koje uključuju KEGG, DrugBank, Pubchem i Protein Data Bank. Na tom temelju analiziraju biološke procese unutar kancerogenih stanica i predlažu najbolje kombinacije lijekova. Vini je uspio identificirati nekoliko ključnih ciljeva unutar stanice raka i napadati te putove istovremeno predloženom kombinacijom lijekova kako bi se spriječio daljnji razvoj bolesti.
– Željeli smo izraditi alat koji može sveobuhvatno analizirati interakcije lijekova na razini stanica i predvidjeti njihovu učinkovitost u kombiniranoj terapiji. Uzeli smo u obzir sve poznate ciljne gene, proteine i molekularne interakcije te uspjeli predložiti nove kombinacije lijekova koje bi mogle pomoći u liječenju raka prostate prije nego što postane neizlječiv, pojasnio je voditelj istraživanja iz Centra za informatiku i računarstvo na IRB-u, Draško Tomić.
Prošli teoriju, sad slijedi praksa
Ipak, IRB ističe da se trenutni temelje na teorijskim modelima. No, istraživački tim je uvjeren da ovi nalazi imaju potencijal dovesti nove i učinkovitije tretmane protiv raka prostate u budućnosti. Za složene analize u razvoju programa Vini istraživački tim se oslonio na podršku inicijative EuroHPC, preko čega su dobili pristup superračunalu Vega koji se nalazi u slovenskom Institutu informacijskih znanosti u Mariboru (IZUM). Upravo su stručnjaci i resursi slovenske nacionalne superračunalne mreže (SLING) osigurali sve potrebne kapacitete kako bi se proveli složeni računi, što je istaknuo i sam Tomić.
Nakon teorijskih modela, Vini će se provjeriti u kliničkim ispitivanjima. Ako predložene kombinacije lijekova ovog računalnog modela budu uspješne u praksi, iz IRB-a ističu da bismo mogli ‘svjedočiti novom poglavlju u liječenju raka prostate’.
Koliko je ovakvo korištenje naprednih računalnih modela u medicini važno, barem u slučaju raka prostate, pokazuje i domaća statistika. IRB je istaknuo da je u 2020. godini dijagnosticirano 2.299 slučajeva raka prostate. Prema najrecentnijim podacima o smrtnosti iz 2021. godine, rak prostate je u našoj zemlji bio deveti vodeći uzrok smrti kod muškaraca. K tome je to treći najčešći tumor među muškarcima nakon raka pluća te debelog i završnog crijeva.