Nećete vjerovati što se događalo u ovoj zgradi prije nego je u nju smješten Rektorat
Jedna od tri uistinu prekrasne građevine na Trgu maršala Tita, uz HNK i Muzičku akademiju, svakako je zgrada zagrebačkog Rektorata odnosno Pravnog fakulteta. No, ako mislite da su se tamo oduvijek odvijale akademske djelatnosti, ni ne slutite koliko se varate.
Iako se u Zagrebu već od 1669. moglo studirati na nekoj vrsti visokoškolske ustanove, naslonjene na isusovačku klasičnu gimnaziju, o otvaranju modernog zagrebačkog Sveučilišta ozbiljnije se počinje razmišljati i u Hrvatskom saboru razgovarati šezdesetih godina 19. stoljeća.
No, nije sve išlo glatko. S Markova trga je u to doba poslan zahtjev na bečki dvor, ali je čak u tri navrata stigla odbijenica.
A onda se car i kralj Franjo Josip umilostivio 8. travnja 1869. godine, i to zbog vlastite taštine. Naime, predstavnici hrvatskih vlasti lukavo su se dosjetili da sveučilištu daju carevo i kraljevo ime, i varka je uspjela.
Međutim, moralo je proći pet godina da bi napokon, 19. listopada 1874., Sveučilište bilo otvoreno u zgradi stare Gornjogradske gimnazije na Katarinskom trgu.
U istoj zgradi, zajedno s gimnazijom, postojala je i Akademija, već spomenuta prva naša ustanova iz 17.stoljeća, na kojoj se stjecala viša naobrazba, a iz koje će zapravo izrasti moderno Sveučilište.
Nakon što je Sveučilište osam godina bilo smješteno na spomenutoj lokaciji, 1882. je premješteno u sadašnju zgradu Sveučilišta.
Spomenuta zgrada, koja je ostala pojam zagrebačkog Sveučilišta, nije bila građena u tu svrhu, nego za bolničke potrebe – kako bi bila rasterećena stara bolnica Milosrdne braće na Jelačićevu trgu. U njoj su održavane i gospodarske priredbe, a jedno vrijeme bila je i prazna.
Međutim, netom prije nego što je u nju useljeno Sveučilište, u njoj je bila Tvornica duhana, preseljena iz Svilarske ulice (danas Preradovićeva), koja je tu ostala sve do izgradnje nove tvorničke zgrade u Klaićevoj (nekada Tvornička ulica).
Na kraju kao usputne zanimljive podatke o zagrebačkom Sveučilištu dodajmo kako mu je prvi rektor bio Matija Mesić, a žene ga do 1901. nisu pohađale.