Neka svijet ostane na mladima: Čelnici Kutjeva (29) i Vrgorca (30) među trojicom najmanje plaćenih gradonačelnika
Često čujete od svojih starijih kako je sve prije bilo bolje, kako su ovi mladi sve drskiji i bezobrazniji i kako ne znaju za nikakav red i kulturu. Prvo da kažemo, što ste se vjerujemo uvjerili i sami, da su to bajke ravne onima o Djeda Mrazu, a drugo čini se da Ante Pranić i Josip Budimir, osim što se nikako ne uklapaju u neke nove klince ‘zastrašujućih osobina’, ne udovoljavaju ni kriterijima stare latinske poslovice – Honores mutant mores. Naime, među tri gradonačelnika s najmanjim plaćama tijekom 2017. u Hrvatskoj, mladi je dvojac našao svoje mjesto, između ostaloga i radi toga što su si sami smanjili plaće odmah po dolasku na funkciju.
Kako izvještava gradonačelnik.hr, Ante Pranić , inače gradonačelnik Vrgorca, jedini je na ovoj funkciji u Hrvatskoj s plaćom nižom od prosječne mjesečne plaće to jest mjesečno prima tek 4.306 kuna neto. Na drugom mjestu među gradonačelnicima s najmanjima plaćama je valpovački čelnik Matko Šutalo (6.420 kuna neto), dok je odmah iza njega na toj ljestvici Josip Budimir.
Podsjetimo Josip Budimir si je već 20-ak dana nakon dolaska na vlast odlučio srezati gradonačelničku plaću, koja po podacima iz imovinske kartice u lipnju prošle godine iznosi 7.521 kunu neto.
Ante Pranić si smanjio plaću kako bi dijelio sudbinu svojih sugrađana
Kako smo već naveli Pranićeva bruto plaća iznosi 5.609 kuna, što je neto iznos od 4.306 kuna, i jedina gradonačelnička plaća niža od prosječne hrvatske plaće.
Pranić je nakon dolaska na vlast na prijevremenim izborima 2016. godine odmah srezao plaće u gradskoj upravi pa i svoju vlastitu te na taj način u proračunu uštedio milijun kuna. Njegov je moto da gradonačelnikova plaća mora pratiti sudbinu proračuna, a gradonačelnik dijeliti sudbinu svojih građana.
Prema podacima iz imovinske kartice ovaj je 30-godišnjak uistinu dijeli.
– Kada smo preuzeli upravljanje gradom, dočekala nas je katastrofalna financijska situacija, Grad je bio opterećen milijunskim dugovanjima, a mjesečna likvidnost bila je upitna. Više se izdvajalo za masu plaća nego što su bili mjesečni prigodi grada. Jedina moguća vatrogasna mjera bila je trenutno smanjenje rashoda za zaposlene jer plaća gradonačelnika i ostalih djelatnika uprave mora pratiti sudbinu proračuna’, rekao je Pranić prenosi gradonačelnik.hr.
Tim rasterećenjem krenuli su vraćati dugove, ali i pokrenuli izradu projektnih dokumentacija jer, ističe, gradski proračun nikada ne smije služiti isključivo za isplatu plaća već mora biti razvojni, na dobrobit svih građana. Prije nego je Pranić preuzeo upravljanje gradom izdvajanje za masu plaća djelatnika gradske uprave bilo je 2 milijuna kuna godišnje, dok su 2017. godinu završavali s milijun kuna izdvajanja za plaće.
– U 2018. godini u planu je povećavanje plaća, ali s obzirom da se broj djelatnika u upravi smanjio za četvrtinu, ukupna će izdvajanja za masu plaća djelatnika i dalje biti znatno manja u odnosu na prethodna razdoblja. Cilj nam je uspostaviti efikasnu i zdravu gradsku upravu koja će biti u službi građana, umjesto tromog birokratskog aparata kakvog smo zatekli, istaknuo je Pranić, koji je u međuvremenu postao i saborski zastupnik MOST-a pa je od 1. siječnja ove godine prešao u gradonačelnike-volontere bez naknade, a plaću prima u Saboru.
Smanjio sebi plaću za 30 posto odmah po dolasku na vlast
Josip Budimir, došao je na čelo Kutjeva 2014. sa samo 26-godina ‘na leđima’ te si je zbog teške financijske situacije i velikih dugova koje je zatekao, sam smanjio plaću za 30 posto, te plaće djelatnika Jedinstvenog upravnog odjela za 15 posto.
Nakon vraćanja milijunskih dugova i stabilizacije financijske situacije grada Kutjeva, početkom 2016. godine Gradsko vijeće donijelo je odluku o povećanju plaće djelatnicima Jedinstvenog upravnog odjela, a 2017. godine i o povećanju plaće gradonačelniku Budimiru koje, pak, još uvijek nije ažurirano u imovinskoj kartici, navodi gradonačelnik.hr.
– Napominjemo da su djelatnici Gradske uprave na ovaj način, odricanjem od dijela svoje plaće u vremenskom periodu od dvije godine, a Gradonačelnik Budimir više od tri godine, pomogli stabilizaciji financijske situacije Grada Kutjeva, poručuju iz gradske uprave ovog grada za spomenuti izvor.
Inače, najviše gradonačelnika, njih 21 prijavilo je u imovinskoj kartici plaću između 13 i 14 tisuća kuna, njih 18 prima između 12 i 13 tisuća, 16 između 11 i 12 tisuća, devet ima plaću između 15 i 16 tisuća, po osam između 14 i 15, te 17 i 18 tisuća kuna. Šest gradonačelnika ima plaću između 10 i 11 tisuća kuna, pet između 16 i 17 tisuća, te između 18 i 19 tisuća, a jedan iznad 20 tisuća.