Neke škole u Hrvatskoj još uvijek nemaju toplu vodu: ‘Kod učenika to može uzrokovati nelagodu’
Više učenika posvjedočilo je za naš portal kako u školi nemaju tople vode. O tome bi trebali brinuti osnivači škola, a to su općine, gradovi ili županije. Primjerice, krapinsko-zagorski župan obećao je nedavno da će sve škole u toj županiji imati toplu vodu do kraja ove školske godine. Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kažu da nedostatak tople vode u školama može izazvati osjećaj nelagode kod učenika, posebice u hladnijim mjesecima.
U Hrvatskoj i dalje postoje škole koje nemaju toplu vodu za učenike. Tako, primjerice, ruke moraju prati hladnom vodom. U našoj anketi na Instagramu čitatelje smo pitali imaju li ili su imali tople vode u školi. Rezultati su pokazali da 47 posto ispitanika (393 osobe) nemaju ili nisu imali toplu vodu u školi, već samo hladnu. Preostalih 53 posto ispitanika (435 osoba) navelo je da imaju toplu vodu u školi. O ovoj temi razgovarali smo s nekim učenicima čiji su identiteti poznati redakciji.
‘U osnovnoj školi u toaletima smo imali namještene vrtne česme te nismo imali pristup toploj vodi’
– Nemamo tople vode, inicijative za takvo što nije bilo četiri godine otkako sam ja tu niti mi se čini da će skorije biti. Mislim da je važno imati toplu vodu prvenstveno iz zdravstvenih razloga, a nakon tog i jer je to danas jedna normalna stvar. Kad je vani zima dođeš si malo zgrijati ruke pod vodu ili kad želiš nešto oprati, kad ono hladna voda ponekad i više nego što je hladno vani, kazala nam je jedna srednjoškolka.
Sljedeći srednjoškolac tvrdi kako tople vode nije imao ni u osnovnoj ni u srednjoj školi, iako postoje bojleri. Isto je to tema koja prolazi ispod radara, navodi.
– U osnovnoj školi u toaletima smo imali namještene vrtne česme (ali doslovno one s crvenim ručkicama koje se samo povuku u stranu) te nismo imali pristup toploj vodi. Osim toga nismo ni imali sapuna, toalet papira, WC daski ni grijanja (bilo je radijatora, ali nisu radili). U nižim smo razredima nekoliko puta godišnje kupovali kuhinjske ubruse koje smo koristili kao toalet papir, a stajali su na prozoru učionice pa bismo svaki put prije odlaska na WC uzimali nekoliko listova papira. Umjesto sapuna svaki je učenik nosio svoje dezinfekcijsko sredstvo. Danas koliko čujem u toj školi je situacija bolja, imaju sapuna i tople vode, međutim toalet papira rijetko kad ima. Kada sam došla u srednju školu bila sam iznenađena jer je bilo i toplo vode, papira, sapuna, ubrusa za brisanje ruku i uložaka, opisala nam je sljedeća sugovornica.
‘Hladna voda kod higijene ruku ne može našteti zdravlju djece, ali može uzrokovati osjećaj nelagode’
Može li hladna voda za pranje ruku naštetiti učenicima, obratili smo se Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ). Tvrde kako je prema UNICEF-u za pranje ruku moguće koristiti toplu vodu bilo koje temperature. Oni, naime, navode kako su hladna i topla voda jednako učinkovite u otklanjanju mikroorganizama (klica zaraze) ako se koristi sapun.
– Time hladna voda kod higijene ruku ne može našteti zdravlju djece, ali može uzrokovati osjećaj nelagode posebno u hladnijim mjesecima. Svakako se radi o značajnom higijenskom pitanju te je važno da osnivači i vlasnici škola a to su gradovi i županije te Grad Zagreb osiguraju za sve učenike primjerene uvijete uključujući i uvjete za pranje ruku jer im je to zakonska obaveza i dužnost, odgovorili su nam iz HZJZ-a.
Spomenimo i kako je topla voda u školama nedavno postala tema u Krapinsko-zagorskoj županiji. Kako je pisao portal Ni Zagorje malo, četiri škole u toj županiji nemaju tople vode, dok 13 područnih škola nema toplu vodu za pranje ruku. Župan Željko Kolar obećao je toplu vodu u svim matičnim školama do kraja ove kalendarske godine, a u područnim do kraja ove školske godine.