Neke škole, unatoč uputi ministra, nisu obavile razgovor s učenicima o tragediji u Beogradu: Evo što kažu učenici
Iako ih je to u pismo zamolio ministar obrazovanja Radovan Fuchs, neke škole u ponedjeljak ipak nisu okupile učenike pa se s njima nije razgovaralo o tragičnoj školskoj pucnjavi u Beogradu koja je odnijela živote osmero učenika i školskog zaštitara. Doznali smo to od samih učenika koji su nam se javili na društvenim mrežama, a neki od njih otkrili su i imena škola koje, prema riječima đaka, nisu obavile razgovore.
Školska pucnjava u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u Beogradu odnijela je živote osmero učenika i školskog zaštitara. Još je šest školaraca ranjeno, kao i njihova nastavnica, a neki od njih su završili u kritičnom stanju nakon višestrukih operacija. Sve od ozljeda koje su zadobili nakon što je njihov 13-godišnji kolega, u neshvatljivom pohodu, nakon mjesec dana planiranja u školu došao s dva pištolja i krenuo pucati.
Tragedija je to nezapamćenih razmjera i naravi na ovim prostorima pa stoga ne čudi kada je domaći ministar obrazovanja Radovan Fuchs prošlog tjedna školama uputio pismo s uputama što činiti u ovim turbulentnim vremenima. Jedna od mjera čije je provođenje zatražio je razgovor s djecom i učenicima diljem škola u Hrvatskoj.
– Organizirajte okupljanje sve djece koje će biti posvećeno prenošenju nekoliko osnovnih poruka: događaj u Beogradu je tragedija koja je u svih nas izazvala različita emocionalna stanja. O tome trebamo otvoreno razgovarati jer je to vjerojatno najbolji način nošenja s tim nemilim događajem. Naše škole sigurna su mjesta i svi se u njima trebamo osjećati sigurno i prihvaćeno. Niti jedan oblik nasilja u školi nije dopušten te smo svi mi pozvani i odgovorni da se to uistinu i provede u djelo, naveo je u pismu ravnateljima škola ministar Fuchs.
‘Imam sad zadnji sad i ni jedan glas oko okupljanja’
Taj se razgovor, odnosno okupljanje trebalo odviti u ponedjeljak, 8. svibnja. Pišemo trebalo jer, prema informacijama koje smo dobili od više učenika s terena, iz potpuno različitih škola rasprostranjenih na širem geografskom području, takvo okupljanje dogodilo se – nije.
Tijekom jučerašnjeg dana na društvenim smo mrežama pitali učenike da nam se jave s dojmovima nakon okupljanja u školi povodom tragedije u Beogradu, a nekolicina njih nam se javila s informacijom da u njihovoj školi ništa nije bilo organizirano. Neke od njih pitali smo i jesu li im naknadno najavili razgovor.
– Ne, nije ga bilo, iako su profesori dobili informaciju da pričaju o tome s nama, nitko nije ništa poduzeo, kazala nam je Kristina.
Drugi su nam se pak javili kako im je danas rečeno da će se održati roditeljski sastanak u školi kojem će prisustvovati i oni, kao učenici.
– Imam pitanje. Je li to okupljanje bilo obavezno jer moja škola ga nije održala. Evo imam sad zadnji sat i ni jedan glas oko okupljanja, rekla nam je Inka.
‘Očito ravnatelj i pedagoginja nisu odradili svoj posao kako treba’
Javio nam se i učenik Jakov koji je izrazio nezadovoljstvo time što se u njegovoj školi nije održalo okupljanje, usprkos uputama koje je dao resorni ministar.
– U našoj školi se taj razgovor uopće nije sproveo, očito ravnatelj i pedagoginja nisu odradili svoj posao kako treba jer sam i sam pročitao prošli tjedan da će se u svim školama obaviti taj razgovor s učenicima, istaknuo je Jakov.
Javili su nam se ipak i neki učenici, kao što je Luka, koji, kaže, pohađa srednju školu u Zagrebu. S njim i njegovim kolegama nastavnici su jučer razgovarali u školi.
– Imali smo taj razgovor kao, ali to nije bilo ništa nego nam je profa rekla da nismo sami, da ima profesora koji bi pričali s nama kao muške osobe koje su prošle slično kao što i mi sad prolazimo, profesorice, domare, i da imamo stručnu službu za službene stvari, rekao nam je Luka.
ZNAMO I IMENA NEKIH ŠKOLA
Neki su učenici za srednja.hr na društvenim mrežama, koji dolaze iz škola gdje se nisu održala najavljena okupljanja zbog tragičnih događaja u Beogradu, otkrili i imena škola.
Fuchs zatražio da se posebna pozornost obrati na neke skupine učenika
Podsjetimo kako je resorni ministar Radovan Fuchs ravnateljima škola dao niz uputa nakon nemilog događaja u Srbiji. Poručio im je da zabrane energetska pića, da se sklone skalpeli koji se koriste u nastavi nekih predmeta, a onda i da organiziraju edukacije te daju prostora učenicima za kvalitetno druženje u prijateljskoj atmosferi. Učenici moraju imati mogućnost anonimne prijave nasilja, ne smije se tolerirati nasilničko ponašanje i djecu treba potaknuti da o tome razgovaraju. Posebnu pozornost, kazao je Fuchs, treba obratiti na učenike koji su posebno ranjivi.
– Molimo da učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ostali djelatnici škole obrate pojačanu pozornost na: učenice i učenike koji su isključeni iz vršnjačke grupe, koji su povučeni, te se u vrijeme odmora ne druže s vršnjacima, učenice i učenike koji su razdražljivi, nervozni, neposlušni i agresivni, učenice i učenike koji su popustili u školi ili se njihovo ponašanje promijenilo, a izvršavanje školskih zadataka se pogoršalo, te učenice i učenike za koje sumnjaju da koriste sredstva ovisnosti.
S navedenim učenicima i njihovim roditeljima škole trebaju razgovarati, kako o uspjehu u školi tako i o drugim aspektima života. Trebaju ih, navodi dalje, pitati kako se osjećaju u svom razredu, imaju li problema sa školom, obitelji, prijateljima, muči li ih nešto.
– U slučaju potrebe, učenike i roditelje uputite školskom liječniku radi savjetovanja i obrade u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama. U slučaju nasilničkog ponašanja i korištenja ilegalnih sredstava ovisnosti, molimo vas da odmah obavijestite policiju i roditelje, navodi Fuchs u pismu koje je Fuchs potkraj prošlog tjedna uputio ravnateljima škola diljem Hrvatske.