Trakavica oko rezanja kolektivnih ugovora i nakon posljednjeg sastanka ostala je bez rješenja. Dio sindikalista na čelu s prosvjetarima i čelnikom Vilimom Ribićem prijete štrajkom u rujnu. Vlada i ministri odmahuju rukom i tvrde vaši dodaci na plaću su protuzakoniti, štrajkajte, a mi ćemo po svome.
Hoće li profesori u štrajk?
Nakon šest rundi pregovora između sindikalaca i Vlade oko rezanja kolektivnih ugovora, malo je toga jasno. Kulturnjaci, liječnici i zaposleni u socijalnoj skrbi su se nagodili s vladajućima, dok ostala četiri sindikata (medicinske sestre, zaposleni u osnovnim i srednjim školama te u znanosti) su odbili napraviti isto.
Najglasni je predstavnik Nezavisnog sindikata obrazovanja i znanosti Vilim Ribić koji ni nakon posljednje runde pregovora nije popustio, a sad već prijeti i općim štrajkom u obrazovanju već od rujna.
Vlada obećava vraćanje prava, sindikati hoće i povrat novca
Naime, o čemu je riječ. Ukratko s jedne strane Vlada želi staviti izvan snage neke odredbe kolektivnih ugovora od prije 13 godina kojim bi zaposlenima u obrazovanju na neko vrijeme ukinila razno razne dodatke na plaću. Profesori bi tako ostali bez božičnica, uskrsnica, darova za djecu, a bili bi im smanjeni i putni troškovi sve sa svrhom štednje novca.
Sindikati također pristaju da se ta prava stave van snage na neko vrijeme. No u čemu je problem?
Vlada obećava da će u trenutku kad država stane na noge vratiti oduzeta prava profesorima i znanstvenicima, no sindikati traže i obećanje da će im retroaktivno nadoknaditi nastalu štetu. Vladajući na to ne pristaju i to je točka u kojoj se sukobljavaju ove dvije strane.
Pregovori se nastavljaju, a pokrenuta je i arbitraža čiji bi se rezultati trebali znati do kraja tjedna.