Koja je veza deterdženata za pranje rublja i ljudskog probavnog sistema? Zašto naš želudac ne probavi sam sebe? Je li istina da su ženski vjetrovi neugodnijeg mirisa od muških? Odgovor na ova i mnoga druga pitanja dala je autorica Mary Roach u svojoj novoj knjizi ‘Gulp: Adventures on the Alimentary Canal’.
Ljudsko tijelo stoljećima je predmet istraživanja, a nova pitanja i novi podaci o našem organizmu otkrivaju se gotovo svakodnevno. Mary Roach, američka autorica koja je specijalizirana upravo za popularnu znanost, najzanimljivije činjenice o ljudskom organizmu objedinila je u svojoj novoj knjizi ‘Gulp: Adventures on the Alimentary Canal.’
The Huffington Post je prenio neke od njih, a mi vam ih donosimo u nastavku.
-
Rijetko poznata činjenica o deterdžentima jest da sadrže sastojke koje naš organizam koristi za probavljanje hrane. Radi se o enzimima poput lipaze za masti, proteinaze za proteine te amilaze za razbijanje škroba. Zapravo, tvrdi autorica, deterdženti su probavni sustav u kutiji.
-
U trenutku kad vam se zarumeni lice, zarumeni se i vaša želučana sluznica.
-
Vjetrovi kod žena imaju veću koncentraciju hidrogen sulfida nego oni kod muškaraca. Znanstveno je dokazano da zbog toga ženski vjetrovi imaju neugodniji miris od muških vjetrova.
-
Osjetilo okusa puno je važnije nego što mislimo. Ljudi koji izgube ovo osjetilo mogu umrijeti od gladi, unatoč tome što svakodnevno jedu. Zbog uništenih okusnih pupoljaka sva hrana ima okus poput kartona, a mozak govori tijelu da se ne radi o hrani. Na taj način ne dopušta da se hrana probavi.
-
Probave li želučani enzimi i sam želudac ili ne? Zapravo enzimi ga stalno probavljaju. Zbog toga želudac ima vrlo učinkovit sustav regeneracije. Svakih nekoliko dana imate novu želučanu sluznicu, a da toga niste ni svjesni.