Dok tržište rada na našim prostorima iz dana u dan izgleda sve lošije, Norvežani uvoze kvalificiranu i dobro obrazovanu radnu snagu. Pogledajte kakva se prilika nudi i kako je iskoristiti na najbolji mogući način.
Dugogodišnja kriza i golema nezaposlenost drmaju Hrvatskom što se posebno neugodno odražava na mlađu, obrazovanu populaciju. Svjedoci smo da visok postotak ljudi iz ove dobne i obrazovne skupine usprkos velikom potencijalu vrijeme provodi uglavnom na burzi. Dio mladih ustraje u traženju posla u Lijepoj našoj dok ostatak aktivno razmišlja o odlasku u inozemstvo.
Za ove potonje dolaze dobre vijesti iz Norveške. Naime, kompanije u ovoj iznimno bogatoj skandinavskoj zemlji traže stručnjake raznih profila. Neke od najprosperitetnijih i konkurentnijih tvrtki pati od kroničnog nedostatka kvalificirane radne snage te su Norvežani prisiljeni uvoziti je.
Norveška za strance propisuje prilično blage uvijete koje mora ispuniti prilikom privremenog boravka. Potrebno se prijaviti za dozvolu boravka u periodu od tri mjeseca. To se može napraviti u lokalnim policijskim postajama. Dopušteno je biti u zemlji do pola godine za vrijeme traženja posla.
Bitno je naglasiti da istraživanja pokazuju da su uvijeti rada u Norveškoj među najboljima u svijetu.
Nakon zaključenog ugovora čeka vas do pola godine probnog roka. Plaća se isplaćuje na mjesečnoj razini, a radni dan traje oko sedam i pol sati. Osim toga ukoliko ste mlađi od 30 imate 25 dana plaćenog godišnjeg odmora, a prosječna plaća je na razini od 4 300 eura.
Iako su primanja radnika iznimno visoka valja napomenuti kako je i život u Norveškoj znatno skuplji nego u velikom dijelu Europe. Ipak primanja su i više nego dostatna da vam osiguraju kvalitetan život na sjeveru Starog kontinenta.
Ukoliko vam mogućnost rada u Norveškoj izgleda primamljiva potražite detaljnije informacije na stranici EURES te olakšajte sebi put do boljeg života.