Pretraga

Novi udžbenici za drugi razred vodoinstalatera koštaju i do 150 eura: Poskupjeli i rabljeni

Cijena udžbenika za osnovnu školu ove je godine porasla, a ista je situacija i s udžbenicima za srednju školu. Roditelji srednjoškolaca otkrili su nam koliko su ove godine potrošili na nove, ali i na rabljene udžbenike kojima je cijena također porasla. Mnogi su u pitanje doveli potrebu i korisnost udžbenika u srednjim školama, s obzirom na to da ih učenici uglavnom ne koriste na nastavi niti za učenje.

ruke koje stavljaju udžbenike u ruksak

Foto: srednja.hr

– Svi su poskupili! I za osnovne i srednje, i udžbenici i radne, žale se roditelji na društvenim mrežama.

I dok se udžbenici učenicima osnovnih škola u potpunosti financiraju iz državnog proračuna, to nije slučaj za roditelje srednjoškolaca. Oni koji imaju sreće da im županija, grad ili općina odluči financirati udžbenike, a ponegdje i radne bilježnice, izbjeći će poveći trošak. Roditelji djece koja idu u srednju školu otkrili su nam koliko će ih koštati samo udžbenici ove godine.

– Kupujemo knjige malome za drugi srednje, smjer vodoinstalater. Kupili smo nove knjige pošto nismo našli polovne. Samo na udžbenike ću potrošiti oko 150 eura i to za samo nekoliko predmeta. Knjige su poskupile oko pet eura po knjizi naspram prošle godine, a u odnosu kad su bile kune čak i 50 kuna po knjizi. Nastavnici ne zahtijevaju nove knjige, mogu biti i rabljene, ali pošto nismo našli, nemamo drugog izbora, ispričala nam je majka Kristina.

‘Potrošila sam oko 40 eura na rabljene što je oko 30 posto više nego lani, a više od duplo nego kad su bile kune’

Iako je rješenje kupnja rabljenih udžbenika, veliki je izazov, a katkada i nemoguća misija, pronaći udžbenike za trogodišnje strukovne programe. Oni koji su, pak, uspjeli pronaći korištene udžbenike, šokirali su se što se i njima cijena znatno povećala.

– Moja kćer ide u strukovnu školu pa nisu tako zahtjevni u vezi udžbenika. Neke prenosi iz prijašnjih razreda, kupujem oduvijek rabljene i nije bilo problema. Ove godine potrošila sam oko 40 eura na rabljene što je oko 30 posto više nego lani, a više od duplo nego kad su bile kune. Iako kažu da srednja nije obavezna, smatram da bi država trebala i o njima voditi brigu, poručila je majka Aleksandra.

Izdvojeni članak
majka u trgovini bira bilježnice s popisom u drugoj ruci, naprijed školske torbe

Obišli smo sedam trgovina: Donosimo veliki vodič s najmanjim i najvećim cijenama školskog pribora

‘Ne znam tko u srednjoj kupuje nove udžbenike. Profesori predaju, šalju prezentacije, klinci rade skripte’

U javnoj Facebook grupi Roditelji o školi mnogi su komentirali kako, ustvari, udžbenici i nisu baš od koristi srednjoškolcima. Kažu kako nakon prvog razreda učenici najčešće ‘skuže’ tko od nastavnika radi, a tko ne radi po udžbenicima pa na taj način ušparaju za naredne razrede. Tako su neki roditelji komentirali kako njihova djeca uopće neće kupiti udžbenike za iduću školsku godinu jer ih – ne koriste.

– Ne znam tko u srednjoj kupuje nove udžbenike, iskreno. Profesori predaju, šalju prezentacije na ‘teamse’, klinci eventualno rade skripte i to je to. Mi smo gotovi sa srednjom, ali u četiri gimnazijske godine kupila sam dvaput nove udžbenike iz stranih jezika, dvogodišnje, jer su profesori zahtijevali nova izdanja koja se i ispunjavaju. Sve ostalo kupili smo polovno od starijih učenika. Na početku srednje smo našli od koga kupujemo, kome prodajemo. Od iste osobe smo kupovali komplet i imali smo istu osobu kojoj smo prodali komplet, svake godine, sve po 50 posto cijene novih. Najjednostavnije i najjeftinije, naglasila je majka Ružica.

Podsjetimo, poskupjeli su i udžbenici za osnovnoškolce koji se financiraju iz državnog proračuna, a ništa jeftinije roditelji neće proći kada se radi o cijenama ostalog školskog pribora. Napravili smo i veliku analizu cijena školskog pribora u sedam velikih trgovina, a detaljne tablice možete pronaći ovdje. Također vas pozivamo da sudjelujete u našoj anketi i kažete nam koliko ćete vi potrošiti na školski pribor ove godine.

Koliko ćete potrošiti na školski pribor ove godine?