Novo istraživanje o mladima u ruralnim područjima: Trećina onih koji žive u svom naselju želi iseliti
Za odlazak u školu, na fakultet ili posao najviše mladih u ruralnim područjima koristi javni prijevoz – njih gotovo polovica. Zadovoljni su sigurnošću i stanjem u školama, no brinu ih društveno-kulturni sadržaji, financije, javni prijevoz te ponuda poslova. Žele bolji internet, a trećina onih koji žive u svom naselju prebivališta želi iz njega iseliti. Većina tek u drugu županiju, a manji dio u inozemstvo. Rezultati su to novog istraživanja o mladima u ruralnim i udaljenim područjima Hrvatske.
Savjet za mlade hrvatske Vlade proveo je istraživanje o mladima u ruralnim i udaljenim područjima. U anketi je sudjelovalo 366 mladih od 18 do 30 godina. Rezultati su pokazali da više od trećine mladih, njih 39 posto, za odlazak u školu, na fakultet ili posao koristi automobil. Ipak, gotovo polovica njih koristi javni prijevoz, i to 25 posto autobus, a 21 posto vlak. Većina mladih, 59,8 posto, smatra da treba unaprijediti cestovni promet, a kao razloge navode lošu infrastrukturu, rjeđe prometovanje javnog prijevoza i slabu prometnu povezanost.
Mladi bi iz ruralnih područja otišli u potrazi za boljim standardom
U svojoj sredini mladi su najviše zadovoljni sigurnošću koja je dobila ocjenu 3,99. Slijede osnovna infrastruktura koja obuhvaća vodoopskrbu, elektroopskrbu i kanalizaciju te stanje u školama koje je dobilo ocjenu 3,48. Mladi su zadovoljni i stanjem okoliša, dok su najniže ocjene u istraživanju dobili društveno-kulturni sadržaji, financijske usluge, javni prijevoz i ponuda poslova koja je dobila ocjenu 1,76.
I dok 73,6 posto mladih živi u naselju prebivališta, njih trećina namjerava iseliti iz tog naselja tijekom iduće tri godine. Najviše njih želi u drugu županiju ili u drugo naselje iste županije, a 26,4 posto njih bi u inozemstvo. Glavne razloge za odlazak vide u poboljšanom životnom standardu kamo će odseliti i boljim mogućnostima zapošljavanja.
Ipak, četvrtina posto mladih već sada živi izvan naselja prebivališta. Od tog broja 20,5 posto namjerava povratak kući tijekom iduće tri godine. Razlog tome su blizina ljudi do kojih im je stalo, emotivna povezanost s rodnim krajem, kvaliteta života i riješeno stambeno pitanje. Trećina nije sigurna u povratak, a gotovo polovica ne namjerava povratak u naselje prebivališta.
Što treba unaprijediti?
Ključnu ulogu u rješavanju problema imaju, misle mladi, lokalna vlast i država
U svojim naseljima mladi žele da se razviju djelatnosti poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Spominju se i prerađivačka industrija te trgovina na veliko i malo. Ostanak mladih u ruralnim i udaljenim područjima, pokazalo je istraživanje, ovisi o odgovarajućem radnom mjestu, visini plaće i infrastrukturi.
U rješavanju problema, smatraju mladi, ključnu ulogu imaju lokalna zajednica i država. Nešto manje njih smatra da ulogu ima i Europska unija, njihova osobna inicijativa i lokalna vlast, a najmanje njih misli da ulogu ima županijska vlast.
Vladin Savjet za mlade na temelju istraživanja izradio je preporuke iz sedam područja. Tako žele poboljšati prometnu povezanost ruralnih područja s urbanim centrima, razviti prometnu i internetsku infrastrukturu, izgraditi vrtiće, nastaviti stipendirati učenike te studente, ali i poticati upisivanje poljoprivrednih i obrtnih školskih te studijskih programa.