Novo istraživanje pokazalo dugotrajne štetne posljedice redovitog pušenja marihuane
Marihuana je droga koja je posljednjih godina postala toliko široka korištena da postoje mnogi pokušaji da se njezina uporaba legalizira. Kod nas je još uvijek riječ o ilegalnoj supstanci, no to mnoge ne zaustavlja. Štoviše, korisnici često govore da je manje (ili barem jednako) štetna za zdravlje od alkohola.
Novo istraživanje koje je provelo Sveučilište u Queenslandu u Australiji je pokazalo da redovito korištenje marihuane ima štetne efekte bez obzira na to u kojoj godini se počela konzumirati. Istraživanje je provedeno nad ljudima koji su počeli redovito koristiti marihuanu u srednjoj školi ili u ranim dvadesetima, te nad onima koji ju uopće ne koriste, piše na stranicama Sveučilišta.
Voditelj istraživanja, Dr. Gary Chan, je rekao da je redovito korištenje marihuane povezano s negativnim životnim ishodima do 35. godine. Istraživanje je provedeno u suradnji sa Sveučilištem u Melbourneu i Murdoch dječjim istraživačkim institutom.
– U usporedbi s ne-korisnicima, redoviti korisnici marihuane su skloniji visokorizičnoj konzumaciji alkoholi, pušenju cigareta, korištenju drugih ilegalnih droga, ali i tome da nisu u vezi do 35. godine. Ti su ishodi češći kod onih koji su počeli redovito konzumirati marihuanu još u adolescentskoj dobi. Također imaju povećani rizik od razvijanja depresije i manje je vjerojatno da će imati plaćeni posao. Sve skupa, redovito korištenje marihuane – više od tjedne i posebno dnevne upotrebe – pokazalo se da ima štetne posljedice, bez obzira na to u kojoj godini se počelo konzumirati, rekao je Dr. Chan.
Istraživanje je pratilo 1792 australskih srednjoškolaca, koji su u 1992. godini imali tek 15 godina, i njihovo korištenje marihuane kroz 20 godina. Usporedilo je gdje su se korisnici našli u 35. godini života, uključujući korištenje alkohola, pušenje cigareta, korištenje zabranjenih droga, status veze, depresiju, anksioznost, financijsku situaciju i status zaposlenja.
– Dvije trećine ljudi koji su redovito konzumirali marihuanu su počeli s time u ranim dvadesetima. Upravo zato što je više bolesti povezano s odraslom dobi nego adolescentskom, posljedice su vidljive tek kasnije. Oni koji počnu s redovitim korištenjem kao mlade odrasle osobe su također oni koji su najčešće povezani s korištenjem zabranjenih droga i duhana, ali su i pod puno većim rizikom za problem s alkoholom, rekao je Dr. Chan.
Ovaj znanstvenik je također pozvao sve javne agencije i ustanove zadužene za zdravlje da obznane javnosti koje su sve dugoročne posljedice redovitog korištenja marihuane, ali i koji su sve mogući rizici. Naglasio je da je to posebno važno u državama koje su već legalizirale korištenje marihuane, kao što je Kanada i neke države SAD-a.