Objavljeno koliko se učenika cijepilo protiv HPV-a: Evo još par savjeta za zaštitu od spolnih bolesti
U prošloj školskoj godini barem jednu dozu cjepiva protiv HPV-a primilo ukupno 55 posto djevojčica i 39 posto dječaka. Neki tipovi HPV-a mogu dovesti do raka, a upravo je cjepivo ključno za prevenciju zaraze tim virusom. Osim cijepljenja, niz je savjeta kako se mladi mogu zaštititi od infekcije HPV-om, ali i zaraze drugim spolnim bolestima.
S obzirom na to da se svakog 4. rujna obilježava Svjetski dan spolnog zdravlja, čitav ovaj mjesec često se proglašava mjesecom spolnog zdravlja. Važan dio očuvanja spolnog zdravlja je cijepljenje protiv HPV-a, čiji određeni tipovi virusa mogu dovesti do raka.
Cjepivo je registrirano za sve osobe od 9. godine starosti, a u Hrvatskoj je besplatno za mlade do 25. godine. Ovih dana, izvijestio je Nastavni zavod za javno zdravstvo ‘dr. Andrija Štampar’, predstavljeni su najnoviji podaci procijepljenosti protiv HPV-a u Hrvatskoj.
Djevojčice se više cijepe
– U prošloj školskoj godini cijepljeno je ukupno 55 posto djevojčica i 39 posto dječaka koji su primili barem jednu dozu cjepiva. Ono što je bitno naglasiti jesu podaci procijepljenosti djece u petim razredima. Njih je cijepljeno ukupno 7.000. Inače, besplatno cijepljenje djece u petim razredima krenulo je prošle školske godine, kazala je Ivana Pavić Šimetin, posebna savjetnica ministra Fuchsa za znanost te zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
Gledajući po županiji, najbolji rezultati procijepljenosti su u Krapinsko – zagorskoj, Osječko – baranjskoj i Varaždinskoj županiji. Najslabiji je odaziv, ispod 30 posto procijepljenosti, u Ličko – senjskoj i Dubrovačko – neretvanskoj županiji.
– Unatoč dugogodišnjim naporima i edukacijom imamo još uvijek prostora za napredak kako bi procijepljenost bila još bolja u glavnom i najvećem gradu Hrvatske. Ona se kreće oko 50 posto i mislimo da možemo doći barem do 70 posto. Tu nam dosta pomaže rad Centra za zdravlje mladih koji nudi niz usluga za mlade, između ostaloga, i cijepljenje protiv HPV-a, istaknula je Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Najbolja zaštita djece u ovom je slučaju edukacija roditelja, slažu se stručnjaci, koji često i sami iniciraju edukacije. Edukacije u školama provode pak studenti medicine okupljeni u udrugu CroMSIC u sklopu javnozdravstvene i edukativne kampanje ‘Budi mRAK roditelj’. Lani su diljem Hrvatske održali čak 419 radionica.
– Posebno me veseli ovaj rast procijepljenosti u Splitsko – dalmatinskoj županiji, jer smo prošle godine većinu naših aktivnosti imali u toj županiji. Održano je čak 97 radionica, a upravo je naša ambasadorica kampanje poznata splitska glumica, Ana Gruica Uglešić, izjavila je Petra Vita Kasović, Nacionalna koordinatorica Budi mRAK projekta iz Udruge studenata medicine CromSIC.
Javno – zdravstvena i edukativna kampanja ‘Budi mRAK roditelj’ provodi se već šestu godinu za redom s ciljem što veće prevencije i procijepljenosti protiv HPV-a, koji je uzrok čak šest vrsta raka.
Savjeti za brigu o spolnom zdravlju
No, HPV infekcija je samo jedna u nizu spolno prenosivih bolesti koje su tema ovog mjeseca spolnog zdravlja. Niz je načina na koje se ovakve bolesti mogu prevenirati. Uz već spomenuto cijepljenje, tu su i razne druge vrste zaštite, a najjednostavnija od njih je korištenje kondoma tijekom spolnog odnosa. Nedavno istraživanje provedeno među učenicima trećih razreda srednjih škola otkrilo je da je samo 46,1 posto sudionika koristilo zaštitu odnosno kondom kod vaginalnog odnosa, tek 13,2 posto kod oralnog, a 26 posto kod analnog, što je iznimno zabrinjavajuće.
Mnogi su već primijetili i to je česta tema posljednjih mjeseci, da se o spolnom zdravlju nedovoljno uči u školama. Međutim, edukacija je važna, pa mladima preostaje internet na kojem je dobro potražiti pouzdane izvore, poput web stranica javnozdravstvenih institucija. Od velike koristi može biti i razgovor s liječnikom opće prakse ili ginekologom.
Upravo su redoviti posjeti ginekologu također ključni u prevenciji i ranom otkrivanju spolnih bolesti. Kod djevojaka i žena važni su pregledi koji uključuju PAPA test, dok se muškarcima savjetuju redoviti pregledi testisa i prostate.
Isto, poviše spomenuto istraživanje pokazalo je da je polovica ispitanih učenika koji su imala spolni odnos bila pod utjecajem alkohola, a skoro svaki peti pod utjecajem droge. S obzirom na to da alkohol nepovoljno utječe na sposobnost donošenja odluka, tako i onih oko opuštanja u spolni odnos, konzumaciju je dobro izbjegavati.
Jeste li u riziku od spolno prenosive bolesti?
Ako neki od ovih savjeta niste pratili i upustili se u spolno rizična ponašanja, od koristi će vam biti Kalkulator rizika koji je razvijen u suradnji Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV) i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Možete mu pristupiti klikom na poveznicu.
Riječ je o virtualnom savjetovalištu za HIV i spolno prenosive bolesti i za mlade i za odrasle. Kroz odgovor na nekoliko pitanja kalkulator procjenjuje rizik od zareze HIV-om ili drugim spolno prenosivim bolestima na temelju životnog stila osobe ili jedne konkretne situacije, uključujući preporuke za zaštitu zdravlja i testiranje.