Pretraga

Obrazovanje u traženju posla manje bitno od marljivosti? ‘Pet godina prakse korisnije od fakulteta’

A- A+

Obrazovanje u traženju posla manje je bitno od marljivosti i prakse kod osobe u nalaženju posla. To smatra čak 54 posto ispitanika ankete koju je proveo EduCentar. Međutim, treba istaknuti da je anketa imala samo jedno pitanje i nisu se provjeravali demografski podaci ispitanika, njih više od 6.000. Stoga iz EduCentra upozoravaju kako se ovi podaci ne mogu generalizirati, ali su indikativni.

Je li za pronazak posla bolje formalno obrazovanje ili radno iskustvo? | foto: Unsplash/ Ivor Kruljac, srednja.hr (ilustracija)

Koliko ste puta čuli da vam roditelji kažu da trebate učiti kako biste jednog dana imali dobar posao? Mantra je to koju nismo čuli samo mi, nego i naši roditelji od svojih roditelja. Stoga je specijalizirani portal za promociju edukacija, EduCentar, proveo anketu gdje je jednostavno pitao preko 6.000 ispitanika: ‘Smatrate li da je razina obrazovanja bitna za pronalazak posla?’.

Većina smatra praksu bitnijom od obrazovanja? Anketi nedostaju demografski podaci

Međutim, riječi roditelja u Hrvatskoj, prema rezultatima ovog istraživanja, ne igraju preveliku ulogu. Malo više od pola, odnosno 54 posto ispitanika smatra da su ‘posvećenost, marljivost i praksa’, važniji od formalne kvalifikacije. EduCentar je ove rezultate opisao s frazom ‘ne rade diplome nego ljudi’, dok su naveli da u anketi prevladalo mišljenje kako smjer i razina obrazovanja nisu ključni faktori za pronalazak posla. Bitnije je da je osoba vješta u svom poslu.

– Kao dodatni argument navode da je ‘pet godina prakse korisnije od pet godina provedenih na fakultetu’. Smatraju da je radno iskustvo dragocjenije od samog obrazovanja, a poslodavci bi trebali procjenjivati ljude po njihovoj učinkovitosti, a ne prema diplomama, poručuje EduCentar.

Ipak, naglasili su da se njihova anketa sastojala od samo jednog jedinog pitanja kako bi bila što jednostavnija. Prema, tome ova anketa nije provjerila demografske podatke ispitanika poput dobi, statusa zaposlenja, razine obrazovanja i slično. Stoga EduCentar navodi da s podaci ne mogu generalizirati, ali da su ‘ipak indikativni’.

Izdvojeni članak
muška osoba sjedi na stolici

Pitamo vas: Ustajete li sa stolice kada nastavnici ulaze u učionicu?

Bitno je naći se na pravom mjestu u pravo vrijeme: ‘Teorijsko znanje nedovoljno bez praktičnog iskustva’

Što se tiče preostalih 46 posto koji se nisu složili da su marljivost i praksa važniji od formalnog obrazovanja, podijeljeni su u dvije skupine. Tako četvrtina, odnosno 25 posto ispitanika, navodi da je diploma važna pri zapošljavanju u specifičnim sektorima. Primjerice, medicinu, znanost, obrazovanje ili pravo. Ovi ispitanici smatraju da se spomenuta zanimanja ne mogu raditi bez stručne spreme i temeljitog znanja koje se stječe kroz dugogodišnju formalnu edukaciju.

– Unatoč tome, ispitanici priznaju da ‘samo teorijsko znanje nije dovoljno bez praktičnog iskustva’, te da je fakultetska diploma u današnje vrijeme često samo ‘ulaznica u poslovni svijet’. Smatraju kako svakom pojedincu, bez obzira na formalno obrazovanje, treba dati priliku da se dokaže i dodatno razvija unutar radne okoline, dodatno su iz EduCentra pojasnili stavove ispitanika.

Dodali su i da treća, najmanja skupina ispitanika smatra da je smjer obrazovanja bitniji od same razine. Odnosno, 21 posto ispitanika navodi kako traganje za poslom u prvom redu ovisi o tome kolika je potražnja na tržištu za neko zanimanje.

– Napominju kako je ‘bitno naći se na pravom mjestu u pravo vrijeme’, a posebno naglašavaju da poslodavci brže zapošljavaju kandidate u zanimanjima gdje postoji veća potražnja, poput kuhara, učitelja, frizera i prodavača. Ako na tržištu nema dovoljno kvalificiranih radnika u određenim sektorima, šanse za brzim pronalaskom posla su značajno veće, bez obzira na razinu formalne edukacije, zaključili su iz EduCentra.