Od5Do95: Brutalne priče žena od 5 do 95 godina o položaju žena u 21. stoljeću
Projektom simboličnog naziva Od5Do95, troje mladih kreativaca već gotovo godinu dana donosi nam životne priče žena iz Hrvatske. Kao što i sam naziv kaže, njihove sugovornice imaju od 5 do 95 godina, a kroz ovaj projekt nam iz prve ruke daju uvid u to kako je biti djevojčica ili žena u 21. stoljeću. Prije nekoliko dana, završili su svoj ciklus od 90 video priča, a tom prilikom izdali su i zaključni trailer.
Od5Do95 simbolični je naziv multimedijalnog web projekta udruge Media punkt. Kroz video uratke, tvorci ovog projekta donose priče djevojčica i žena iz Hrvatske, u dobi od 5 do 95 godina. Iz prve ruke, potpuno nepristrano i direktno javnosti se daje uvid u to kako je biti žena u 21. stoljeću.
Zasluga je to troje mladih kreativaca, nekadašnjih i sadašnjih studenata Akademije dramske umjetnosti. Konceptualnu ideju osmislile su Arijana Lekić Fridrih i Andrea Kaštelan, a potom im se pridružio i student druge godine produkcije na Akademiji Marin Leo Janković. Arijana je na samom projektu radila kao redateljica, Andrea kao snimateljica, dok je Marin bio producent. Ovu predivnu priču započeli su 19. lipnja prošle godine, a nedavno su završili ciklus izbacivši 90. video. Tom prilikom izdali su i poseban trailer za kraj koji možete pogledati ispod.
Lekić Fridrih: ‘Žene nisu izbjegle konvenciju da je najvažnije u životu biti majka i supruga’
Iako u video uradcima nikada ne dolaze do izražaja, dajući svojim sugovornicima svu pozornost reflektora, u sjeni su odradili posao vrijedan divljenja. Iz tog smo razloga odlučili promijeniti ploču te porazgovarati s ekipom koja stoji iza projekta kako bismo čuli što o svemu oni imaju za reći.
Kako se radi o krajnje inovativnom projektu, najviše nas je zanimalo kako su uopće došli na takvu ideju. O tome, i o mnoštvu drugih stvari, nešto više nam je rekla Arijana Lekić Fridrih, koja je na ovom projektu radila kao redateljica.
– Projekt je nastao kao reakcija na konzervativnu revoluciju koja se događa u Hrvatskoj. Učinilo nam se da postoje neke teme o kojima se govori isključivo u intimnom krugu, a da su te teme uglavnom vezane uz žene i žensko iskustvo, kazala nam je Arijana.
U početku, priča nam Arijana, njihove su sugovornice mahom bile njima bliske žene – prijateljice, majke, bake. Tek kada su pokrenuli službenu web stranicu, sugovornice su im se same počele javljati u želji da ispričaju svoju priču. Intervjui koje su vodili sa svojim sugovornicama bili su vrlo otvoreno strukturirani, bazirajući se na 8 osnovnih pitanja, kako bi se svaka žena mogla predstaviti što autentičnije i razgovoru pridodati vlastitu notu.
Sa svakom novom pričom stvarao se jasniji dokumentarni presjek životnih iskustava. Na temelju njih, kako nam tvrdi Arijana, uspjeli su zaključiti kako su žene nažalost još uvijek opterećene društvenih očekivanjima i konvencijama.
– Na temelju priča koje smo snimili, ne čini mi se nažalost da su žene izbjegle konvenciju da je najvažnije u životu biti supruga i majka. Iako smo snimili i žene koje to nisu, činjenica da su nam to isticale, kao i razloge zašto nisu žene i majke, otkriva da je i dalje prisutan pritisak na žene da se ostvare na taj način, govori nam Arijana te dodaje kako je zabrinjavajuća činjenica da su u velikoj mjeri time pogođene djevojke mlađe dobi, koje su odgajane u liberalnijem društvu.
Očekivanja koje postavlja pred žene, navodi Arijana, društvo ne postavlja pred muškarce. Takav sustav je nepravedan, kaže, te mora dovesti do pucanja.
– Naše su sugovornice srećom svjesne da je pred ženama velika borba za ostvarenje jednakosti od čega smo veoma daleko, dapače trenutno ponovno branimo prava za koje su se naše majke i bake već izborile. Mi želimo biti dio te borbe i nastavit ćemo raditi ovaj i slične projekte sve dok ne dođe do promjena u ideologiji i praksi, zaključuje Arijana.
Mlađe sugovornice ipak nešto konzervativnije od onih starije dobi
Kao što i sam naziv kaže, svoje su intervjue vodili sa ženama svih dobi. Međutim, u razgovoru s Arijanom saznajemo kako su neke predrasude o svjetonazorima žena u Hrvatskoj ipak promašene, primjerice ona o konzervativnosti žena starije dobi.
– Najviše me iznenadilo što su naše mlade sugovornice konzervativnije od žena starije životne dobi. Čini se da žena treba doći u dob u kojoj društvo pred nju postavlja manje očekivanja kako bi se emancipirala, ističe Arijana.
Objašnjava nam i kako su nerijetko starije sugovornice govorile da im je razdoblje života od 70. do 90. godine najsretnije. To bi mišljenje potom elaborirale time da se tek sada osjećaju slobodne biti ono što zapravo jesu, a prije to nisu mogle zbog očekivanja okoline, članova obitelji ili poslodavaca.
– To me iznenadilo, ali i činjenica da se po tom pitanju, ali i po pitanju prava žena malo toga promijenilo od generacije njihovih majki. Uvijek me rastuži trenutak kad naše sugovornice govore o svojim majkama, bakama i kćerima jer propitujući osobne povijesti svojih majki i baka one shvaćaju koliko je na njihov život utjecao njihov spol, a govoreći o svojim kćerima nerijetko shvaćaju da neovisno o promjenama koje su se dogodile tijekom godina, njihova pozicija nije bitno drugačija od vlastite, priča nam Arijana.
Arijana nam kaže da su ona i ostatak organizatorske ekipe izrazito zadovoljni odjekom ovog projekta kojeg će zasigurno ponoviti za 5 godina. Najavljuje nam kako zajedno s Andreom planira nastaviti razvijati ideju kako bi Od5Do95 zaista zaživio kao multimedijski projekt i uspio doprijeti do što većeg broja gledatelja.
– Ono što je po meni najveća posebnost ovog projekta jest njegova neposrednost. Osim što naše sugovornice same biraju ono što će o sebi otkriti i na koji način će to prezentirati, one zaista neposredno, uz minimalnu intervenciju autora, komuniciraju sa samim korisnicima, a upravo toj karakteristici i možemo pripisati popularnost projekta unutar Hrvatske, ali i susjednih zemalja, kaže Arijana te zaključuje da je za promjenu odnosa i očekivanja prema ženama ipak potreban širi društveni konsenzus, iako smatra da je ovaj projekt otvorio neka nova vrata.