Pretraga

Odlikašici nisu dali izravan upis u MIOC jer je bila ‘u timu sama sa sobom’, sad mijenjaju pravila natjecanja

U kategoriji natjecanja iz informatike Razvoj softvera OŠ i SŠ, učenici se više neće moći natjecati samostalno, nego isključivo u timu. Nova su to pravila Agencije za odgoj i obrazovanje. Ona stižu nakon što je ljetos učenici koja je ostvarila treće mjestu u toj kategoriji onemogućen izravan upis u MIOC, pod izlikom da se natjecala ‘u timu sama sa sobom’.

Agencija za odgoj i obrazovanje | foto: srednja.hr/Unsplash

Agencija za odgoj i obrazovanje objavila je ovih dana nova posebna pravila za provedbu natjecanja iz informatike u školskoj godini 2024./2025. godini. U njima stoji kako se učenici u kategoriji Razvoj softvera mogu natjecati u timu od dvoje ili troje učenika. Jasno je naznačeno – ne mogu se natjecati samostalno.

Učenici nisu dozvolili izravan upis u MIOC jer je bila ‘u timu sama sa sobom’, sad mijenjaju pravila natjecanja

To je novost u odnosu na prošlu i ranije školske godine, kada su se učenici u Razvoju softvera mogli natjecati i samostalno. Nemali je broj onih koji su tu opciju i koristili. Primjerice, prošle školske godine, ukupno tri od prvih deset srednjoškolskih projekata na državnom iz informatike učenici su napravili sami. U slučaju osnovnih škola, lani je šest od deset najboljih projekata u kategoriji Razvoj softvera napravio jedan učenik, dok su ostala četiri bila timski rad.

Ukidanje mogućnosti samostalnog sudjelovanja dolazi nakon što je na prošlogodišnjim upisima u srednje buru izazvao slučaj u kojem je odlikašici, koja je osvojila treće mjesto na državnom natjecanju iz Informatike, bio onemogućen izravan upis u XV. gimnaziju. Prema pravilniku o upisima u srednje, učenik koji osvoji neko od prva tri mjesta na državnom natjecanju kao pojedinac ima pravo izravnog upisa u srednju školu. Naime, iako se natjecala samostalno, dakle kao pojedinac, Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) tumačila je da kategorija natjecanja u kojoj je učenica sudjelovala – isključivo timska. Unatoč tome što je u prošlogodišnjim pravilima njihova natjecanja jasno stajalo da se u toj kategoriji učenici natječu ili samostalno ili timski. Stav AZOO-a bio je da je učenica ‘u timu sama sa sobom’.

Pravila natjecanja iz informatike u kategoriji Razvoj softvera u 2023. i 2024. | screenshot: AZOO

Kako neslužbeno, ali iz dobro upućenog izvora doznajemo, isto će se dogoditi i s kategorijom natjecanja Istraživački projekt na natjecanju iz biologije. Međutim, posebna pravila natjecanja za taj predmet još uvijek nisu objavljena na web stranici AZOO-a.

AZOO: ‘Izrada i predstavljanje istraživačkoga rada uvijek je bili timska kategorija natjecanja’

Da je poviše spomenuti slučaj bio taj koji je bio okidač za promjenu pravila informatičkog natjecanja, u AZOO-u nam nisu željeli izrijekom potvrditi. Agenciju smo pitali je li razlog izmjene pravila na informatici prošlogodišnji skandal ili postoji problem u kvaliteti radova učenika koji su se natjecali samostalno i hoće li se zaista isto dogoditi s kategorijom Istraživački projekt na biologiji.

Pitali smo i što je s učenicima koji su se već počeli samostalno pripremati. To otvara mogućnost da će učenici koji su se namjeravali sami natjecati sada sastavljati timove u kojima drugi članovi neće jednako raditi, samo kako bi se mogli prijaviti na natjecanje. Stigao nam je pomalo birokratski odgovor u kojem iz AZOO-a citiraju Opća pravila za sva ovogodišnja natjecanja.

– U poglavlju 4. Općih pravila navedeno je da se prijave istraživačkog rada podnose povjerenstvu pojedinog natjecanja do roka i na način utvrđen vremenikom, odnosno posebnim pravilima pojedinoga natjecanja. U izradi jednog istraživačkog rada na pojedinom natjecanju trebaju sudjelovati najmanje dva ili više učenika, piše u članku 4.2 poglavlja Predstavljanje istraživačkih radova. Opća pravila donijela je Agencija za odgoj i obrazovanje, uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih s namjerom kako bi svim učenicima omogućili jednake uvjete natjecanja u timskim kategorijama te kako bi svi natjecatelji imali jednake uvijete i prava prilikom upisa u srednje škole i visokoškolske ustanove. Izrada i predstavljanje istraživačkoga rada uvijek je bili timska kategorija natjecanja, prvenstveno zato što je za pripremu, istraživanje, mjerenja, pisanje i predstavljanja rada potrebno puno vremena, truda i rad učenika te njihovih mentora, navode iz Agencije u odgovoru za srednja.hr.

Pravila za biologiju još nisu objavljena

Na naše pitanje o eventualno lošijoj kvaliteti radova učenika koji su sami u u timu i je li to razlog novog pravila, samo smo dobili odgovor da ‘kvalitetu istraživačkih radova procjenjuju i vrednuju državna povjerenstva na natjecanjima’.

– Povjerenstva vrlo stručno i profesionalno vrednuju učeničke radove, a kada specificirate Natjecanje iz informatike i kvalitetu radova pojedinca ili tima, na to pitanje odgovor mogu dati članovi državnog povjerenstva koji su ranijih godina ocjenjivali i prosuđivali učeničke radove, navode iz AZOO.

Kada je riječ o posebnim pravilima za biologiju, dodaju da će ona uskoro biti objavljena te da će ‘vrijedit će ista pravila i upute kao i za sva ostala natjecanja, a koja se definiraju Općim pravilima’. Ta su pravila donesena u listopadu, a na naše pitanje što je s učenicima koji su već počeli pripremu za samostalno sudjelovanje u ovim kategorijama iz Agencije odgovaraju:

– Svi učenici i mentori mogli su se navrijeme upoznati s pravilima i uputama za organizaciju i provedbu natjecanja u školskoj godini 2024./2025., za koja držimo da su ove godine konkretnije i jasnije definirali pravila natjecanja timova. Na ovaj način omogućeno je svim učenicima koji se natječu u timskim kategorijama da na natjecanjima sudjeluju pod jednakim, unaprijed definiranim i poznatim, pravilima i uvjetima. Ono što sa sigurnošću možemo reći je da Agencija za odgoj i obrazovanje ulaže iznimne napore i čini sve što je u našoj nadležnosti u korist onih zbog kojih provodimo Natjecanja i smotre, a to su učenici, tvrde u AZOO-u.

Podsjetimo na kraju, upravo je Agencija bila odlučna u stavu da učenica ne može izravno upisati MIOC. Priča je poprimila novu dimenziju kada se ispostavilo da je prije dvije godine učenica u istoj situaciji imala pravo izravnog upisa. I ministar Radovan Fuchs rekao je kako mu se čini da je učenica oštećena te da je zatražio očitovanje Agencije. Tek nakon pisanja medija, među kojima je i srednja.hr, i intervencije iz Ministarstva, učenica je izravno upisana u MIOC proširenjem upisne kvote za to jedno mjesto.

Ovogodišnja posebna pravila za natjecanje iz informatike možete vidjeti u dokumentu u nastavku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab