Boca piva koja za mnoge od vas predstavlja svojevrsnu ‘instituciju’ sadržava više od alkohola i hmelja, pokazala je nova studija u časopisu Food Additives & Contaminants.
Gotovo da nema osobe koja ne uživa u pivu barem jednom svakog tjedna, no mnogi od njih mogli bi promijeniti omiljeno alkoholno piće kada doznaju što se osim vode, alkohola i hmelja u njemu može nalaziti.
Istraživanje nad 24 brenda njemačke pive
Studija provedena testiranjem čak 24 brenda njemačke pive otkrila je kako ovo piće može sadržavati sićušne komade plastike, stakla, a neke od njih sadržavale su i gotovo cijelog insekta.
Mnogi se s pravom pitaju kako je moguće da plastika završi u pivu, a kontaminaciju ovakve vrste objasnio je autor studije Gerd Liebezeit za Yahoo Health. On tvrdi kako se takve stvari događaju tijekom procesa filtracije i spremanja napitka u boce.
– Postoje dokazi u literaturi koji pokazuju da filterski materijal može dospjeti u pivo. Voda iz slavine koja se koristi za pranje boca također može sadržavati malene dijeliće, rekao je Liebezeit.
Iako je njegova studija provedena u Njemačkoj, proces proizvodnje piva je prilično univerzalan svagdje u svijetu, barem što se tiče velikih proizvođača omiljenog pića. Taj je problem, tvrdi Liebezeit, prisutan svugdje.
Kontaminacija mikroplastikom je svuda oko nas
Pivo nije jedino nad čime trebate zdvajati, tvrdi autor studije.
– Kontaminacija mikroplastikom nalazi se svuda oko vas – u zraku, oceanima, restoranima koji nude plodove more, u ljudskoj hrani, tvrdi Liebezeit. To znači da vjerojatno u sebe unosimo malene komadiće plastike kroz više različitih ruta, odnosno u medu, sodi, vodi iz slavine te nekim vrstama morske hrane.
Dvije su vrste mikroplastike – u prvu spadaju maleni fragmenti kreirani kada se smeće, poput plastičnih vrećica, raspadne.
Postoje također i mikrokuglie koje se mogu pronaći u kozmetici, poput zubne paste i pilinga za lice, ispričao je Kirk Havens iz Center for Coastal Resources Management.