Oglasili se iz gimnazije čija je selidba dovela do prosvjeda roditelja: ‘Ovo nije odlučeno prije 15 dana’
XVIII. gimnazija nije javno reagirala na Vijeće roditelja Gimnazije Tituša Brezovačkog koji se protive tome da ove dvije škole dijele zgradu na Habdelićevoj 1. Ravnatelj XVIII. gimnazije, Hermenegildo Gall, rekao je za srednja.hr kako su škola i njihovo Vijeće roditelja upoznati s aktivnostima roditelja Tituša. No, navode da ne žele dolijevati ulje na vatru pa nisu imali svoje javne istupe po ovom pitanju. Budući da Tituš ima 22 učionice i 17 razreda, a XVIII. gimnazija 16 razreda, navodi da je održavanje redovne i fakultativne nastave sasvim izvedivo. Istaknuo je kako je od početka godine posjećivao Tituš te s ravnateljem te škole i satničarima analizirao kako izvesti nastavu bez da pati kvaliteta nastave. Problema neće biti, kaže nam, ni kod provođenja mature.
Selidba učenika i nastavnika zagrebačke XVIII. gimnazije u Gimnaziju Tituša Brezovačkoga (GTB), aktivirala je Vijeće roditelja GTB-a. Tituš bi 4. studenog trebao postati domaćin tijekom obnove preseljenih učenika XVIII. Kao što smo ranije pisali, roditelji u Titušu govore da zgrada nije projektirana za toliki broj učenika, a osim sigurnosnih razloga, brine ih i da će ova selidba dokinuti fakultativnu nastavu, izborne predmete i školske pripreme za maturu. Ovoga tjedna se javilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM). U svom dopisu zagrebačkoj vlasti, čiji je Gradski ured za obrazovanje, sport i mlade donio ovu odluku o preseljenju, pozvali su na ‘razmatranje argumenata’ roditelja Tituša.
Majka iz XVIII. gimnazije nije ništa čula od roditeljskog vijeća: ‘Problem je maćehinski odnos Grada’
Ranije su nam iz nadležnog gradskog ureda rekli da se o ovom preseljenju krenulo početkom 2024. godine, a ravnatelj GTB-a, Damir Jelenski, uvjeravao nas je da dijeljenje zgrade njegove škole s XVIII. gimnazijom neće utjecati na sve aktivnosti koje Tituš ima. No, dok su roditelji Tituša glasni u svome buntu, Vijeće roditelja XVIII. gimnazije se nije oglasilo. Majka jednog maturanta XVIII. gimnazije, pod uvjetom anonimnosti, rekla nam je da joj je kao roditelju zadnji mail od roditeljskog vijeća stigao u lipnju, odnosno krajem prošle školske godine.
– S jedne strane razumijem roditelje iz Tituša jer je ta škola vrlo mala. S druge strane mi smo to saznali početkom školske godine na prvom roditeljskom sastanku gdje je odmah iskazana bojazan kako će se odvijati matura. Ta škola je mala i nije ni nama svejedno. Ne bismo htjeli probleme oko organizacije nastave i drugih aktivnosti, rekla nam je naša sugovornica.
Dodala je da s drugim roditeljima nije razgovarala o toj temi. No, navodi da su na samom roditeljskom sastanku, ona ali i drugi roditelji vijest o preseljenju dočekali s nevjericom. Kaže nam da je na sastanku naglašeno da se ‘vjerojatno sele’, ali da nitko nije rekao da će se selidba sigurno dogoditi. S obzirom na ranija iskustva, ni naša sugovornica u to ne vjeruje dok se ne ostvari.
– Mislim da ovdje nije problem s roditeljima jedne ili druge strane, već prvenstveno mislim da je tu problem maćehinskog odnosa Grada Zagreba prema XVIII. gimnaziji. Otkako je moje dijete krenulo u tu školu, ona se seli i nikako da joj se nađe prostor. Prvo se pričalo o Vlaškoj, onda se dogodio potres i sada se selimo zbog obnove. Pričalo se u selidbi u Dubravu, XI. i XII. gimnaziju, ne znam više što se sve govorilo pa se nije realiziralo. Razumijem da je netko došao na ideju s Titušem ako je to jedini način da se ovo riješi. Ali mene prvenstveno smeta maćehinski odnos grada, a ne roditelji, rekla nam je majka.
Ravnatelj XVIII. objasnio zašto nisu reagirali: ‘Ne želimo dolijevati ulje na vatru’
Upitana o argumentima roditelja Tituša o tome kako ta zgrada nije projektirana za toliki broj učenika, naša sugovornica je istaknula da nije arhitekt pa ne može procijeniti koliko su oni valjani. Zapitala se i kako bi roditelji XVIII. gimnazije uopće trebali reagirati te da naprosto ne zna što učiniti. U neformalnom djelu razgovora, majka maturanta je navela da ju brine da bi cijela ova situacija, ako se selidba doista i provede, moglo dovesti do negativne atmosfere među učenicima dviju škola. Stupili smo i u kontakt s ravnateljem XVIII. gimnazije. Tako nam je Hermenegildo Gall naveo kako njegova škola prati cijelu situaciju, ali su odlučili ne reagirati.
– Vijeće roditelja i ja smo upoznati sa svime što se događa. Ali, nismo izlazili ni s kakvim priopćenjima jer ne želimo dolijevati ulje na vatru u čitavoj situaciji. Smatramo da je Grad Zagreb naš osnivač i idemo tamo gdje nam kaže da idemo, otkrio nam je Gall.
Napomenuo je da iako oni kao škola mogu iznositi svoje želje, ipak ne mogu donijeti konačnu odluku. Ranije su roditelji Tituša negodovali na argumente da se tražila škola domaćin koja je što bliža matičnoj zgradi XVIII. gimnazije. Predsjednica roditeljskog vijeća GTB-a, Tea Švaljek Krešić, rekla je ranije da se srednja škola bira prema interesima, a ne blizini mjesta prebivališta, ako što je slučaj za osnovne škole. Ravnatelj Gall je potvrdio kako XVIII. gimnazija želi biti gost što bliže matičnoj zgradi te su to i tražili zbog interesa samih učenika.
– Imamo trećinu učenika sa zapada, trećinu s istoka i trećinu iz centra. Kada u pitanju centar, tu su svi relativno zadovoljni i mogu imati svoje izvanškolske aktivnosti, plesanje, sviranje, glumu i ostalo. No, ako odemo negdje dalje na zapad ili istok, kada škola završi u osam ili devet sati navečer, od toga nema ništa, argumentirao je ravnatelj XVIII. gimnazije ovu zamolbu prema gradskoj vlasti.
Problema s nastavom i maturom neće biti: ‘Vjerujte mi, ovo nije odlučeno prije 15 dana’
Upitan o samom funkcioniranju nastave u maloj zgradi Tituša, Gall nam je rekao da je nastava obiju škola izvediva. Osobno je obišao Tituš te je rekao kako rad u dvije smjene bude funkcionirao Kada je riječ o maturi, ravnatelj XVIII. gimnazije je podsjetio je da je MZOM skratio nastavnu godinu.
– Svi ovi veliki predmeti mature, strani jezik, Hrvatski i Matematika, pisat će se kada će škola de facto biti bez nižih razreda. Tituš ima pet maturantskih razreda, mi imamo četiri to je dakle devet, a imaju sve skupa 22 prostorije. Po normativu, 15 učenika može biti u učionici i još imaju prostorije gdje će moći pisati učenici koji zbog poteškoća pišu individualno. Dakle, izvedivo je. Gradska vlast je rekla i da će, po potrebi, ako neki ispit eventualno bude problematičan, dodatno osigurati pisanje u učionicama neke od osnovnih škola koje će tada isto završiti, uvjeravao nas je Gall kako će maturanti obiju škola moći pisati svoje mature.
Podsjetio je i da druge škole imaju nastavu u dva turnusa te da učenici neće ništa izgubiti ni što se tiče fakultativne nastave. Budući da XVIII. gimnazija već 33 godine dijeli svoju zgradu u Mesićevoj s Osnovnom školom Ivan Goran Kovačić, naviknuli su na dijeljenje prostorija. Stoga smatra da neće biti problema ni s Titušem kod kojeg stižu, potvrdio nam je, 4. studenog.
-Rasporedom smo predvidjeli i fakultativne i nastavne predmete. Mi imamo 16 razreda, a Tituš 17 razreda na 22 učionice. I sada kada dijelimo zgradu s osnovnom školom, mi ulazimo u njihov turnus sa svojom fakultativnom nastavom i oni u naš turnus. No, sve funkcionira. Vjerujte mi, ovo nije odlučeno prije 15 dana. Otkad nam je Grad dao tu ideju (početkom 2024. godine, op.a), s mojim satničarom i ravnateljem Tituša smo počeli razmatrati kako će sve ovo funkcionirati. Ne želim da dođemo u neku zgradu pa izgubimo pola toga što imamo, to bi bilo neozbiljno. Nismo zabrinuti, u početku će nam biti neobično, ali svakome je neobično kad promjeni svoju lokaciju. Naviknut ćemo se dijeliti turnuse kao i neke druge škole, zaključio je Gall koji očekuje da će XVIII. gimnazija napustiti gostoprimstvo Gimnazije Tituša Brezovačkog negdje kroz 2026. godinu.