Iako je prije godinu dana pravomoćno osuđen na osam mjeseci uvjetno zbog protuzakonitog posredovanja otkrivenog u aferi Indeks, vaterpolist Ivan Buljubašić nedavno je primio rektorovu nagradu od istog Sveučilišta na kojem je protuzakonito djelovao. Priznanje za svoja sportska postignuća dodijelio mu je rektor Bjeliš, a vrh Sveučilišta nije znao da je Buljubašić protagonist afere Indeks. Samom studentu je također bilo neobično što ga zovu na dodjelu priznanja, no svejedno ga je prihvatio.
Sveučilište u Zagrebu nedavno je proslavilo svoj dan, Dies Academicus, na kojem su tradicionalno dodijeljena priznanja profesorima i studentima. Tako su nagrađeni svi djelatnici koji su svojim radom doprinosili razvoju Sveučilišta, ali i iznimni studenti. Među tim studentima su i sportaši koji su sportskim rezultatima unaprijedili ugled Sveučilišta, osobito na Olimpijskim igrama u Londonu.
Tako je i student Kineziološkog fakulteta i član zlatne vaterpolske reprezentacije Ivan Buljubašić jedan od nagrađenih, što ne bi bilo sporno da spomenuti nije pravomoćno osuđen zbog nezakonitog djelovanja koje je otkriveno tijekom antikorupcijske akcije Indeks. On je naime, na nezakonit način pokušao upisati Fakultet prometnih znanosti uz pomoć jednog od profesora, te je zbog toga osuđen na osam mjeseci uvjetne kazne.
Protuzakonito posredovanje, sportski uspjeh, pa rektorova nagrada
Njegova krivnja leži u tome da je zajedno s višim predavačem Fakulteta prometnih znanosti, Krešimirom Somekom dogovarao svoj upis na taj fakultet.
Viši predavač Somek, koji je trebao posredovati pri upisu Buljubašića i još dvoje studenata osuđen je na 10 mjeseci uz rok kušnje od tri godine.
Buljubašić je ‘zaradio’ osam mjeseci uvjetno uz isti rok kušnje. Pravomoćna presuda je stigla u rujnu prošle godine te kušnja i dalje traje dok mu je uvjetna kazna istekla prije nekoliko mjeseci.
Bilo mu je neobično što ga rektor želi nagraditi, a bio je u aferi Indeks
Tražili smo vaterpolista za komentar te je on usprkos neugodnoj situaciji spremno izrazio svoj stav o slučaju.
– Bio sam smeće, dno dna, ali sad sam na Kineziološkom fakultetu i
još imam par ispita do kraja. Aferu Indeks sam ostavio iza sebe, rekao je Ivan Buljubašić.
Dodao je još kako je i njemu pozivanje na dodjelu nagrada bilo čudno jer je osuđen zbog nedopuštenih radnji na Sveučilištu. Svejedno smatra kako je afera Indeks iza njega te kaže kako ne misli više na te minule dane.
U rektoratu se ne provjeravaju kandidati za nagrade
Tražili smo objašnjenje rektorata Sveučilišta u Zagrebu kako je došlo do toga da student osuđen u korupcijskoj aferi primi priznanje za izvrsnost na što smo dobili prilično neodgovoran iskaz.
– Nismo znali i nismo bili svjesni da je taj student bio u aferi Indeks. Studenti su mahom hrvatski reprezentativci s Olimpijskih igara u Londonu, a predložio nam ih je dekan Kineziološkog fakulteta, kazali su u Rektoratu.
Nakon što smo ih obavijestili o ovom propustu, iz rektorata su konzultirali Igora Jukića, dekana Kineziološkog fakulteta zašto je predložio Buljubašića, obzirom na specifičnu situaciju u kojoj se taj student nalazio.
– Dekan Jukić nam je kazao kako pri upisu na fakultet nije potrebno zatražiti od studenta potvrdu o nekažnjavanju, pa je i Buljubašić mogao biti predložen za rektorovo priznanje za sportska postignuća, objasnili su.
Do dekana Igora Jukića nismo uspjeli doći jer je trenutno na putu u inozemstvu.
Svima sve štima
Iako je točan podatak da student pri upisu na fakultet ne mora predati potvrdu o nekažnjavanju, činjenica je da nitko iz nadležnih institucija provjerio status kandidata kojima je rektor Bjeliš odao priznanje.
Da je vaterpolist kažnjen uvjetno zbog nezakonitog posredovanja na nekoj drugoj instituciji ili pak na neki drugi način, priznavanje njegovog sportskog uspjeha od strane Sveučilišta ne bi bilo upitno.
Međutim kad je student osuđen nakon najveće antikorupcijske akcije na Sveučilištu, te ga onda to isto Sveučilište nakon godinu dana nagrađuje rektorovim priznanjem, onda je očito da se radi o nekvalitetnom mehanizmu dodjele priznanja.
Odlikovanja studenata od strane vrha Sveučilišta trebala bi bi biti najbolja moguća potvrda studentskog truda, a ako se dodjeljuju bez prethodne provjere pitanje je koliku važnost uopće imaju.