Šesnaestogodišnja kineska plivačica Ye Shiwen postala je najveća senzacija Olimpijskih igara srušivši svjetski rekord u discipline 400 metara mješovito za više od sekundu. Također je otplivala posljednjih 50 metara za 17 stotinki brže od muškog prvaka u istoj disciplini Amerikanca Lochtea. – Pobjedila bi i mene, kazao je Michael Phelps. Očekivano britanski i američki mediji Kineze optužuju za doping i gensku manipulaciju, no Shiwen je službeno čista.
Phelps: Pobjedila bi i mene
Nakon svega nekoliko dana Igara u Londonu jasno je da glavnu riječ vode neki novi klinci i klinke. Olimpijski pobjednici su sve mlađi, a njihovi rezultati su posebno impresivni u plivačkim natjecanjima.
Glavna priča je definitivno 16-godišnja Kineskinja Ye Shiwen koja je u utrci na 400 metara mješovito deklasirala konkurenciju i srušila svjetski rekord za više od sekunde. Šokantna je činjenica da je rezultat od 4:28.43 koji je otplivala u finalnoj utrci za pet sekundi brži od njenog najboljeg rezultata prije londonskih Igara.
Ipak, najnevjerojatnije od svega je da je ova djevojčica posljednjih 50 metara otplivala za gotovo dvije desetinke brže od zlatnoga u muškoj konkurenciji na 400 mješovito, Amerikanca Ryana Lochtea.
– Rezultat je impresivan, a riječ je o ženi. Da je bila pored mene u bazenu možda bi me i pobjedila, kazao je Lochte. Svoje oduševljenje nije krio ni osvajač osam zlata sa Olimpijskih igara od prije četiri godine Michael Phelps koji je ustvrdio da bi ga mlada Kineskinja pobjedila, jer pliva brže od većine muškaraca.
Pljušte optužbe za doping i genetsku manipulaciju
No nisu svi korektni i suzdržani u izjavama kao ovaj dvojac trofejnih plivača. Buru je digao komentar uvaženog američkog trenera John Leonard koji je Kineskinju optužio za doping.
– Pogledajte je samo, izgleda kao Superžena, izjavio je Leonard. Svaki put kad je netko izgledao kao superčovjek, na kraju se ispostavilo da se radilo o dopingu, upozorio je.
Leonard smatra da je legitimno ovaj rezultat dovoditi u pitanje jer mu u svijetu sporta nema premca. Shiwenin rezultat je, smatra američki trener, toliko drastičan da ga se jednostavno mora preispitati.
No jalni i bijesni Amerikanci nisu stali na tome, već su putem medija natuknuli kako sumnjaju čak i na gensku manipulaciju.
– Ovo me podsjeća na rezultate koje su postizale testosteronske sportašice s brkovima i bradom za vrijeme Istočne Njemačke. Vidjeli smo da genetska manipulacija kod životinja može rezultirati povećanom fizičkom snagom. Tko zna kakve bi to rezultate moglo imati kod ljudi, kazao je Leonard.
Britanski medij pitaju Je li Ye Shiwen mučena kao djete
Tko god da je gledao plivanje Ye Shiwen, koja je kao kit ubojica u bijeloj kapi i crnom kostimu rezala vodu, mora se nadati da ona nije kao dijete mučena. Bi to bio zločin protiv čovječnosti i ta medalja ne bi sjala onako kako ostale zlatne olimpijske medalje sjaje, slikovito je opisana situacija u britanskim medijima.
Daily Mail je tim povodom iz naftalina izvukao staru priču o neljudskim treninzima kojima se izlažu mali Kinezi i Kineskinje kako bi donijeli slavu svome narodu.
Naime, kako tvrdi Daily Mail, u najmnogoljudnijoj svjetskoj zemlji vlasti djecu odvajaju od roditelja, ispisuju iz škole te ih odvode u izolirane trening kampove u kojima su podvrgnuti brutalnim treninzima.
Osim toga, navodno su tokom slobodnog vremena djeca podložena ispiranju mozga i neprekidnim napominjanjem kako sve ovo rade zbog naroda i partije.
Kinezi šute
Dok Amerikanci pjene i pravednički pozivaju na čisti sport, kineski savez službeno šuti. Ipak čudesna tinejdžerica se oglasila za kineske medije i žestoko opovrgnula optužbe.
– Nema apsolutno nikakvih problema s dopingom. Kinezi su uvijek imali vrlo strogu politiku o dopingu. Do svojih sam rezultata došla napornim radom i treniranjem i nikad ne bih koristila bilo kakve zabranjene droge. Kineskom su narodu ruke čiste, kazala je.
Ostaje samo čekati epilog ovog neobičnog sportskog događaja. Već se kuloarima kotrljaju priče o uskoro brkatoj djevojčici, no službeni rezultati testiranja kažu da je Shiwen čista.