Opijanje ili pušenje trave na plaži i u parkiću može vas puno koštati: Iz policije otkrili koliko je osoba kažnjeno
Opijanje ili konzumiranje marihuane na javnom mjestu, posebice parkovima, igralištima ili plažama, u ljetnim mjesecima prizor je koji se nerijetko viđa. No, osobe koje to čine u zakonskom su prekršaju i za to mogu platiti kaznu i do 1.000 eura, na što je nedavno podsjetila i jedna turistkinja u svom viralnom TikTok videu. Za pijančevanje na javnom mjestu ili korištenje opojnih droga u prvih je sedam mjeseci 2023. sankcionirano 568 osoba. I nisu svi bili počinitelji bili punoljetni.
Prema posljednjim podacima Eurostata koje je prenio i naš Hrvatski zavod za javno zdravstvo, svaki deseti Hrvat alkohol konzumira svakodnevno. Oko 17 posto njih izjasnilo se da alkohol konzumira svaki tjedan, a 21 posto jednom mjesečno. No, neki to čine izvan svojih domova, kafića i klubova, na javnim mjestima. A nekolicini zasigurno nisu strani ni prizori konzumacije marihuane na javnim površinama.
Za opijanje ili drogiranje na javnom mjestu kazna i do 1.000 eura
Sve to u Hrvatskoj su prekršaji iz domene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. To je na malo teži način naučila jedna turistkinja koja je za ispijanje alkohola na javnoj površini ‘pobrala’ novčanu kaznu od 150 eura. Snimila je sada već viralan video za TikTok i pratiteljima poručila – ‘čuvajte se ekipa, pravila su se promijenila.’
Kazna joj je mogla biti i veća. Kako u odgovoru za srednja.hr navode iz MUP-a, za prekršaj ispijanje alkohola na javnom mjestu ili uživanje opojnih droga, Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira propisuje novčanu kaznu u iznosu od 200 do 1.000 eura. Gradovi i općine mogu i sami propisivati prekršaje, kao i sankcije za povrede propisa koje sami donose. Dakle sami mogu donositi odluke kojima će inkriminirati ovakva ponašanja, a u tom je slučaju za provedbu nadležno komunalno redarstvo.
U prvih sedam mjeseci sankcionirano 568 osoba
Ako govorimo o broju osoba koje su prekršile poviše navedeni dio Zakona, onaj koji se ne odnosi samo na pijančevanje, nego i uživanje opojnih droga na javnom mjestu, one nisu beznačajne.
– Tijekom 2022. godine zabilježeno je 2.105 prekršaja iz čl. 20. ZJRM koji su počinile 1.822 osobe, dok je u dosadašnjem periodu ove godine zaključno s 31. srpnjem evidentirano 630 takvih prekršaja te sankcionirano 568 počinitelja, kažu nam iz MUP-a.
Ono što posebno zabrinjava je da nisu svi počinitelji odrasle, punoljetne osobe.
– Od ukupnog broja razmatranih prekršaja tijekom 2022. godine maloljetni počinitelji zatečeni su u 62 slučaja, dok je u sedam mjeseci 2023. godine navedeni prekršaj počinilo 28 maloljetnika, kažu iz MUP-a.
Pomalo logično, značajan porast broja ovih prekršaja je u ljetnim mjesecima, da se to iščitati iz statističkih pokazatelja o distribuciji navedenih prekršaja tijekom godina.
– Isto tako su vidljive razlike u regionalnoj zastupljenosti pa je tako najveći broj prekršaja utvrđen na području Policijske uprave zagrebačke (1.573 prekršaja/1.425 počinitelja u 2022. godini), dok je u policijskim upravama nadležnima za otoke i naselja uz more u istom razdoblju ukupno evidentiran 481 prekršaj, koje su počinile 352 osobe, navode iz MUP-a.
Kontrole mogu biti ciljane, ali i po dojavi građana
Ističu i da nadležne policijske postaje, sukladno vlastitim prosudbama te u koordinaciji policijskih uprava i Ravnateljstva policije, provode ciljane kontrole na mjestima za koje postoje određena saznanja policije ili prijave građana
– Međutim, policijski službenici tijekom obavljanja redovitih zadaća također poduzimaju mjere i radnje u cilju sprječavanja i sankcioniranja navedenih prekršaja, kažu iz policije.
Kada je riječ o maloljetnicima koji počine ovaj prekršaj, nekoliko je propisa koji uređuju postupanje policije.
– O svakom postupanju prema maloljetnoj osobi policijski službenici će odmah, na pogodan način, obavijestiti roditelja, skrbnika ili zakonskog zastupnika u prisutnosti kojih će provoditi daljnje postupanje. Iznimno, u slučaju da navedene osobe nisu dostupne obavijestit će se nadležno tijelo socijalne skrbi (područni Centar za socijalnu skrb), odgovaraju nam iz MUP-a.
Inače, nedavno smo i detaljno pisali o tome što se točno dogodi kada inspektori ‘ulove’ maloljetnike u konzumaciji alkohola, o čemu više možete čitati na poveznici.