Pretraga

Osobe s invaliditetom se donedavno mučile s dokumentacijom: Pravobranitelja oduševilo novo rješenje

A- A+

Osobe s invaliditetom su morale samostalno prikupljati određenu dokumentaciju i dostavljati je nadležnim tijelima za svako pojedino pravo. No, kroz projekt MOSI (Mobilnost osoba s invaliditetom), situacija se popravila. Pravobranitelj osoba s invaliditetom, Darijo Jurišić, oduševio se informatičkim sustavom koji sve podatke o osobama s invaliditetom objedinjava na jedno mjesto. Dobivanjem nacionalne iskaznice o invalidnosti, automatski stječu i europsku.

osoba u kolicima, invaliditet

foto: Canva

Sve osobe s invaliditetom u našoj državi, kada naprave nacionalnu iskaznicu, automatski dobivaju i europsku. Time dobivaju pristup svojim pravima i pogodnostima u svim EU zemljama. Ovo rješenje je sređeno putem projekta MOSI (Mobilnost osoba s invaliditetom), kojeg provode Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u partnerstvu s Agencijom za komercijalnu djelatnost (AKD). Cilj je jedinstvenim dokumentom koje dokazuje invalidnost osobe jednostavnije dodijeliti sva prava koja toj osobi pripadaju kako bi se lakše mogli kretati s obzirom na izazove s kojima se suočavaju. Voditelji projekta ističu i da je Hrvatska prva država u Europskoj uniji koja je uvela ovakvu Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom, izvan pilot projekta.

Sada će iskaznice i prava dolaziti do osoba

Napretkom MOSI-jem, zadovoljan je i pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić koji je posjetio AKD-ov Ured za javne ovlasti. U pratnji Jure Sertića, AKD-ovog direktora, Jurišiću su predstavljeni glavni rezultati. MOSI je financiran EU sredstvima i financijama Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, u vrijednosti od 1.88 milijuna eura. Jurišić je naveo da se kroz projekt MOSI uveo ‘složeni informatički sustav’ koji koristi postojeće podatke za lakše ostvarenje prava osoba s invaliditetom koja se tiču mobilnosti.

– Donedavno je za svako pojedino pravo svaka osoba s invaliditetom morala samostalno prikupljati određenu dokumentaciju i samostalno je dostavljati različitim nadležnim tijelima. Od sada će Nacionalna i Europska iskaznica za osobe s invaliditetom i Europska parkirališna karta automatski na temelju zakonom utvrđenih prava i propisanih uvjeta dolaziti do svojih nositelja, poručio je Jurišić.

Dodao je i da je zadovoljan što je projekt realiziran u zadanim rokovima, unutar postavljenih okvira. Slično razmišlja Direktor AKD-a Sertić. No, naveo je da je potrebno još poboljšati sustav kako bi bio pristupniji građanima.

Izdvojeni članak
Generacija NOW 2024_Udruga tehničke kulture Galileo Galilei, Rovinj (Pametna ruka)

Učenici osmislili alate za osobe s poteškoćama i invaliditetom: Pogledajte rješenja nagrađenih

Nove tehnologije za ispunjavanje obaveza

Iz AKD-a su istaknuli i da periodično provjeravaju podatke. Paze na njihovu točnost, ali i paze na moguće zloupotrebe sustava. Prema aktualnim podacima, 169.175 osoba s invaliditetom imaju aktivne iskaznice. Pri tome njih 94.414 ima aktivnu Europsku parkirališnu kartu. Pravobranitelj Jurišić je naveo da je potrebno i dalje razvijanje korištenja tehnologije na dobrobit ljudi.

– Moramo još više koristiti napredne tehnološke proizvode i rješenja koji svim građanima olakšavaju ostvarivanje njihovih prava i ispunjavanje obveza, zaključio je Jurišić.