Štetne navike i iritantne rutine najbolje je što prije riješiti jer ćete si odgađanjem samo otežati situaciju Za početak potrebno je odgovoriti kada i zašto pucamo prstima, grizemo nokte, pušimo cigarete ili nervozno tresemo nogama, zatim je dobro pratiti i zapisivati osjećaje i druge poveznice, a kada napokon odlučite prestati možete si pomoći nekom zamjenom.
Loše navike mogu stvoriti zdravstvene probleme, a neke su pak samo dovoljno iritantne ili ružne te ih je potrebno što prije prekinuti. Američki psihijatri i psiholozi su za webmd.com objasnili tri koraka s kojima si možete sami pomoći.
Za početak je potrebno shvatiti kada i zašto ponavljamo lošu naviku
Važno je shvatiti zašto ponavljate neželjenu radnju, a da bi to uspjeli morate razmisliti kada i zbog kojih osjećaja započinjete tresti nogu ili gristi nokte.
Ovaj je korak važan i za odbacivanje cigareta, alkohola i drugih ozbiljnijih ovisnosti.
Zapisivanjem dodatno osvješćujemo problem
Nakon toga mudro je zapisati sve što povezujete s lošim navikama kako bi dodatno osvijestili problem jer ga tako možete lakše kontrolirati svjesnim odlukama. U tome će vam pomoći stvaranje liste negativnih posljedica i bilježenje koliko ih često ponavljate.
Nagrada ili zamjena mogu vam pomoći dok ne osjetite pozitivne promjene
Kada ste prepoznali i odlučili s čim želite prestati nije loše privremeno pronaći manje napornu ili štetnu zamjenu. Umjesto grizenja noktiju žvačite kaugumu, a kada zaželite proizvesti onaj iritantni zvuk s grlom počnite s laganim izdisajem pa ćete se i opustiti.
Umjesto pucanja prstiju radije zabavite ruke i nacrtajte nešto, a ako niste talentirani ili nije dobra prilika pokušajte ih samo rastegnuti. Vrlo brzo nakon pozitivne promjene ljudi osjete napredak i zadovoljstvo pa će i to pomoći. A kod skupih navika iznenadit će vas i količina novaca koju ste trošili na nešto što vam je zapravo štetilo.