Pretraga

Otkrijte zanimanje: ‘Poštari nikad neće nestati, jer se neke stvari ne mogu poslati mailom’

A- A+


Izdvojeni članak

Otkrijte zanimanje: Redatelju su kadrovi u glavi od 0 do 24

Mario Lovrić 26-godišnji je poštar iz Dugog Sela koji radi u privatnoj kurirskoj tvrtci. Iako mu to nije struka, nakon bezuspješne potrage za poslom, ukazala mu se prilika za ovaj posao, te ga je odlučio prihvatiti. Kao prednost ovog posla Mario navodi to što poštar ima svoj mir na terenu, te si može posložiti raspored koji njemu najviše odgovara. Glavna negativnost su vremenske neprilike kojima su dostavljači pošte često izloženi.

Poštar Mario Lovrić 26-godišnjak je iz Dugog Sela koji radi u privatnoj kurirskoj tvrtci. Završio je kuharski smjer na Ugostiteljsko – turističkom učilištu u Zagrebu, te jednu dodatnu godinu u Nadbiskupsko – klasičnoj gimnaziji također u Zagrebu. No, radeći posao van svoje struke, dijeli sudbinu mnogih Hrvata. Kao i svaki posao i ovaj ima prednosti i mane.

– Glavna prednost poštara je činjenica da ima svoj mir kada radi na terenu, jer nema kontakta sa nadređenim, navodi nam Mario. Pošiljke se razlikuju prema hitnosti isporuke, a njegova tvrtka nudi usluge brze dostave koja jamči isporuku do 9 i 30 idućeg dana ili nešto manje hitna isporuka do 12 sati od zaprimanja pošte. Isporuka pošiljke bez preporuke u udaljene krajeve, može iznimno trajati 48 sati. Tako da su rokovi u ovoj djelatnosti jako važni.

Vremenske nepogode glavni neprijatelj u obavljanju dužnosti

Maria smo upitali kako teče proces od slanja do uručivanje pošte na poslanu adresu.

– Pošta prvo dolazi do skladišta na sortiranje, gdje se najprije razdvaja po gradovima a potom i po ulicama i rajonima u pojedinom gradu. Nakon što je sortirano,kurir uzima poštu te si je sam još jednom složi kako mu najviše odgovara, primjerice po brojevima u određenoj ulici, te kreće na teren, objašnjava nam Mario

Svaki posao ima i svoje negativne strane, a specifično je za kurirski odnosno dostavljački ovisnost o vremenskim prilikama.

– Najveći nedostatak ovog posla su vremenske nepogode, budući da mi radimo i po kiši i po snijegu i kada je vani 40 stupnjeva. Posao je nešto poput Kevin Costnerovog u filmu Poštar, slikovito opisuje Mario svoj posao.

Izdvojeni članak

Otkrijte zanimanje: Priča mlade profesorice s druge strane katedre

Inače u Zagrebu postoji Poštanska i telekomunikacijska srednja škola, koja kroz jedan smjer obrazuje tehničara za poslove knjiženja, otpremanja te organizacije poštansko – telekomunikacijskog poslovanja.

Mnoge stvari se šalju elektroničkim putem, ali ova branša ne može izumrijeti

Neke od prednosti svog posla koje Mario navodi vrlo mlad tim kolega koji su mu suradnici, kao i činjenicu da nakon završetka radnog vremena posao ga istog trenutka prestaje okupirati. Plaće u ovom sektoru nekoliko zadnjih godina su iste, te se od njih moglo solidno živjeti, no obzirom na stalna poskupljenja troškova života one postaju sve nedostatnije.

Mario nam je otkrio i par anegdota uglavnom vezane za neobične pošiljke koje je dostavljao tijekom svoje dostavljačke karijere.

– Naravno mi ne otvaramo pošiljke, ali katkada su one neupakirane zbog obujma ili prirode pošte. Najčudnije što sam dostavljao u posljednje vrijeme bila je preparirana koza, ili nekoliko ogromnih kutija kondoma na privatnu adresu. Nekada u noćnim smjenama razvozimo krv između bolnica, što nije samo po sebi čudno, ali u taj kasni sat svašta se čovjeku vrti u glavi, govori nam Mario.

U posljednje vrijeme praktičnost, povezanost i brzina interneta, ugasila mnoge druge vidove komunikacije. Tako da rijetko šaljemo, a i primamo čestitke ili razglednice od dragih ljudi. Jedino su još računi, ti koji nam stignu svaki mjesec na vrijeme.

– Iako se neke stvari već određeni period ne šalju poštom, neke se stvari nikada neće moći poslati primjerice e – mailom. Mi imamo pošiljke veličine 10 dekagrama, ali i 100 kilograma, koje će uvijek netko morati dostavljati. Tako da će u ovoj branši uvijek biti posla, zaključio je naš sugovornik na kraju.