Najnovije istraživanje pokazalo je ono što je mnoge iznenadilo – videoigre tinejdžere čine pametnijima. Skenovi mozga velikog broja ljudi te dobne skupine otkrili su povezanost između vremena provedenog baveći se igranjem te debljine kore mozga u dvije regije.
Iako mnogi roditelji tinejdžerima zabranjuju igranje videoigri, smatrajući ih u velikoj mjeri nasilnima i gubljenjem vremena, mnogi mladi mogli bi biti zadovoljni nalazima najnovijeg istraživanja utjecaja upravo tog hobija na razvoj mozga.
Razvijenije kognitivne sposobnosti
Već je prije otkriveno kako djeca i tinejdžeri koji igraju videoigre imaju razvijenije kognitivne sposobnosti od svojih vršnjaka koji ih ne igraju. Najnovije istraživanje, objavljeno u uglednom znanstvenom časopisu PLOS ONE otkrilo je biološku pozadinu takvih rezultata.
Debljina kore dviju moždanih regija veća zbog videoigri
Naime, znanstvenici su za vrijeme istraživanja skenirali mozak 152 14-godišnjaka oba spola te pritom mjerili debljinu kore velikog mozga. Na taj način su uočili povezanost između vremena provedenog igrajući videoigre i debljine kore u dvije regije mozga – lijevom dorzolateralnom prefrontalnom korteksu i lijevim frontalnim očnim područjima
Prva je regija zadužena za donošenje odluka i strateško planranje, dok je druga odgovorna za kretanje očiju i prostorno-vizualnu pozornost. Osim toga, znanstvenici istraživanjem nisu otkrili nikakve indikacije da se neko drugo područje mozga smanjilo zbog igranja.