Pretraga

Otvara se zagrebačka žičara: Posebna cijena karte za mlade, besplatna za određene skupine djece

A- A+

Nakon dugih ‘muka’ oko dobivanja dozvola za rad Žičare Sljeme, svečano otvaranje održat će se u srijedu. Kako je na današnjoj konferenciji za medije otkrio gradonačelnik Tomislav Tomašević, za građane se zagrebačka žičara otvara u četvrtak. Poznate su i cijene karata – mladi će imati popust, dok će za određene skupine djece do 15 godina ona biti besplatna.

Žičara Sljeme, foto: https://zicarasljeme.com/

Osim kapitalnih troškova gradnje Žičare Sljeme, Grad Zagreb sufinancirat će i operativne troškove žičare, kako bi cijene karata građanima ostala prihvatljiva, rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević na današnjoj konferenciji za medije. Na njoj je najavio kako se ove srijede, nakon nabave svih potrebnih dozvola, žičara svečano otvara, a u četvrtak će biti puštena u promet i za građane.

Mladi do 24 godine imaju popust

Tomašević je otkrio i kakve će biti cijene karata za žičaru. Prvih promotivnih mjesec dana sve će skupine građana i posjetitelja plaćati tzv. akcijsku cijenu karte.

– 30 kuna za jedan smjer, od vrha do dna i 50 kuna za povratnu kartu plaćat će odrasle osobe. Za mlade, od 15 do 24 godina te za starije od 65 godina je 20 kuna karta za jedan smjer, odnosno 30 kuna povratna karta. Za djecu do 15 godina, dakle ako ima 14 godina i 11 mjeseci isto ulazi u to, ‘ajmo reći za sve osnovnoškolce, te isto tako za sve osobe s invaliditetom koje ostvaruju pravo na besplatni pokaz ZET-a, za njih će u ovom promotivnom razdoblju žičara biti besplatna, kaže Tomašević.

Nakon jednomjesečnog promotivnog razdoblja, kreće pauza jer se moraju desetak dana obavljati dodatni radovi na smanjenju buke. Nakon toga, kaže Tomašević, počinje redovni rad žičare. Nakon promotivnog razdoblja postojat će tri kategorije cjenika.

– Prva kategorija i najniža cijena je za one koji imaju mjesečni ili godišnji pokaz ZET-a, budući da je žičara dio javnog gradskog prijevoza, a ZET je investitor i upravlja žičarom. Te će cijene biti iste kao u promotivnom razdoblju, znači za odrasle – 30 kuna za jedan smjer i 50 kuna za povratnu kartu. Zatim, za mlade od 15 do 24 godine te za starije od 65 bit će 20 kuna jedan smjer i 30 kuna za povratnu kartu, odnosno bit će besplatna vožnja za osobe s invaliditetom koje ostvaruju pravo na besplatnu ZET kartu i djecu do 15 godina, rekao je Tomašević.

Izdvojeni članak
ZET pokaz

Što je sve potrebno za izradu mjesečnog ZET pokaza? Imamo sve info na jednom mjestu

Posebne cijene za Zagrepčane i posjetitelje grada

Druga se odnosi na one koji su iz Zagreba.

– Druga kategorija su nešto više cijene, ali i dalje snižene u odnosu na punu cijenu i ta kategorija će vrijediti za sve Zagrepčane. Ipak su Zagrepčani ti koji će platiti kapitalne troškove žičare kroz poreze i prireze, njihova će cijena biti nešto veća u odnosu na one koji imaju pokaz ZET-a, ali niža od pune cijene. Napravili smo pravne analize i smatram da je to fer zbog subvencija koje se plaćaju iz proračuna te da je u skladu s pravilima EU. Za sve Zagrepčane će nakon promotivnog razdoblja za odrasle cijena biti 40 kuna za jedan smjer i 70 kuna za povratnu kartu, za mlade od 15 do 24 godine te starije od 65 godina će biti 25 kuna za jedan smjer i 40 za povratnu kartu te će i dalje ostati besplatna za svu djecu do 15 godina iz Zagreba te za osobe s invaliditetom koje ostvaruju pravo na besplatan ZET pokaz, pojašnjava Tomašević.

Treća kategorija cjenika je puna cijena žičare koja vrijedi za sve one koji nisu iz Grada Zagreba i nemaju pokaz ZET-a.

– Za njih je određena puna cijena, znači 75 kuna jedan smjer i 125 kuna dvosmjerna, kada govorimo o odraslim osobama. Kada govorimo o mladima od 15 do 24 godine, zajedno sa starijima od 65 godina, to će biti 50 kuna za jedan smjer i 75 kuna za povratnu kartu. Kada govorimo o mladima do 15 godina i osobama s invaliditetom cijena je 20 kuna za jedan smjer i 30 kuna za povratnu kartu.

Procjenjuje se da će se od prodaje karata uprihoditi oko 14 milijuna kuna godišnje, dok će operativni troškovi žičare bez amortizacije i bez financijskih troškova su oko 28 milijuna kuna godišnje.

– S ovim cijenama mi ćemo morati i dalje 50 posto operativnih troškova pokrivati iz proračuna, rekao je Tomašević o projektu kojeg je naslijedio od svog prethodnika Milana Bandića.