Ova uspješna tvrtka godinama zadržava obrazovanu mladež u Hrvatskoj
Ericsson Nikola Tesla je tvrtka koja je samo u ovoj godini otvorila 200 novih radnih mjesta, a godinama važi za jednu od najuspješnijih hrvatskih kompanija. Ona ne samo da prkosi ‘odljevu mozgova’, što se često navodi kao jedan od gorućih problema Lijepe naše, nego znanja mladih i visokoobrazovanih hrvatskih stručnjaka, izvozi diljem svijeta. Jučer je proslavila 65. godišnjicu postojanja pa smo kontaktirali jednog od inženjera tvrtke, 32-godišnjeg Renata Berišića, koji nam je otkrio neke principe funkcioniranja tvrtke te kako izgleda razgovor za posao.
Ericsson Nikola Tesla jučer je proslavila 65. godina postojanja. Inače ovo je jedna od najuspješnijih hrvatskih tvrtki već godinama. Samo u 2014. su otvorili 200 novih radnih mjesta. Ova tvrtka ne samo da ‘čuva’ mladu i obrazovnu snagu u Hrvatskoj nego i izvozi njihova znanja diljem svijeta – od Australije, SAD pa i u nizu europskih zemalja. Naš sugovornik Renato Berišić, sedam godina radi u Ericssonu Nikola Tesla te je i sam proveo godinu dana na privremenom radu u Švedskoj. Prenosi nam neka svoja iskustva i dojmove koje je stekao radeći u ovoj uspješnoj tvrtci.
Evo što je bitno na razgovoru za posao u ovoj tvrtci
Obzirom na sve prije izrečeno, vjerujemo da bi se mnogi voljeli naći među zaposlenima u Ericssonu Nikola Tesla. U tvrtci gaje prisne odnose s fakultetima, osobito sa zagrebačkim FER-om. Tamo je diplomirao i Renato pa je zatim pronašao posao u ovoj uspješnoj kompaniji, gdje radi od 2007. Pitali smo ga da se prisjeti svoga razgovora za posao.
– Razgovor za posao protekao je u vrlo opuštenom tonu. Uglavnom se nastojalo procijeniti kako bi se netko uklopio u tim uz naravno naglasak na afinitete te dotad stečena znanja i vještine te formalno obrazovanje. Kako kompanija pruža više različitih poslova pokušava se svakome naći radno mjesto gdje bi najbolje funkcionirao, govori 32-godišnji Berišić.
On sam trenutno radi kao inženjer u podršci velikim teleoperaterima.
Tvrtka izvozi znanja i patente na više kontinenata
Kao što smo prethodno spomenuli Ericsson Nikola Tesla prkosi trendu ‘odljeva mozgova’, odnosno potpuno suprotno znanja naših stručnjaka izvozi u inozemstvo. Jedan od onih koji je sudjelovao u razmjeni znanja i iskustava bio je i Renato, koji je privremeno radio na Skandinavskom poluotoku.
– U Švedskoj sam bio preko godinu dana, a inače kolege su prisutne na gotovo svim kontinentima – od Australije do Amerike. U inozemstvo odlazimo u različitim funkcijama, bilo
da implementiramo telekom rješenja i informacijsku opremu, bilo da obrazujemo lokalno osoblje, sudjelujemo u međunarodnim projektima ili radimo transfer znanja i tehnologije u Hrvatsku.
Rad u inozemstvu pruža iskustvo upoznavanja nove kulture, ljudi, zemlje, običaja, a uz to sam i boraveći u Švedskoj naučio dosta toga vezanog za posao, zaključuje Renato.
Na kraju recimo da je ovakva politika razmjena znanja i iskustva te ulaganja u nova rješenja omogućila da se gotovo 300 inovacija domaćih proizvođača primjeni u praksi.