Ovaj grad će stari mlin pretvoriti u Newton sobe koje će moći koristiti učenici iz cijele Hrvatske
Newton sobe su norveški sustav soba u kojima se djeci na praktičan način prikazuje zašto su matematika, fizika, kemija i biologija važne znanosti i kako se primjenjuju u svakodnevnom životu. Upravo će takve sobe biti na raspolaganju učenicima iz cijele Hrvatske kada grad Ludbreg završi s prvom fazom implementacije tog projekta koji je već počeo. Kako točno sve funkcionira, kako su došli na tu ideju i kakvu će ulogu u tom projektu imati i nastavnici objasnila nam je pročelnica Upravnog odjela za razvojne projekte, društvene djelatnosti i lokalnu samoupravu grada Ludbrega, Erina Stančin.
Nakon što je grad Ludbreg kupio zgradu starog mlina u samom središtu grada, odlučili su kako će taj prostor prenamijeniti za unapređenje odgoja i obrazovanja za sve učenike iz Varaždinske županije. Radi se o Newton sobama u sklopu projekta ‘Regionalni znanstveni centar za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području‘, akronima LORI i ukupne vrijednosti 22.2 milijuna kuna, odnosno 2.9 milijuna eura.
– Od spomenutog iznosa 85 posto financira se iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora, dok se preostali iznos osigurava iz državnog proračuna. Projektom planiramo riješiti problem nedostatnih prostora za STEM obrazovanje i aktivnosti na području Ludbrega i Varaždinske županije, nepostojanje adekvatno opremljenih STEM učionica, manjak znanja i vještina učitelja, odgojno obrazovnih radnika i učenika u STEM području te smanjenih mogućnosti za učenike u postojećem osnovnoškolskom obrazovnom sustavu. Problem ćemo riješiti na način da ćemo razviti sustav koji će se sastojati od stručno osposobljenih učitelja i drugih odgojno obrazovnih radnika ojačanih kapaciteta u podučavanju u području STEM-a, IKT-a i poduzetništva, stvorit ćemo podlogu za razvoj individualiziranih programa temeljenih na potrebama učenika i uvest ćemo metodiku prijenosa znanja u neformalnom okruženju, tj. u modernim i adekvatno opremljenim STEM učionicama koje će biti prilagođene potrebama učenika, objašnjava nam pročelnica Upravnog odjela za razvojne projekte, društvene djelatnosti i lokalnu samoupravu grada Ludbrega, Erina Stančin.
Galerija 5 Fotografija
OtvoriJedna soba je vezana uz matematiku, biologiju i kemiju, a druga soba s astronomijom i fizikom
Newton sobe su norveški sustav soba u kojima se djeci na praktičan način prikazuje zašto su matematika, fizika, kemija i biologija važne znanosti i kako se primjenjuju u svakodnevnom životu. Kako je Newton koncept prihvaćen u Kraljevini Norveškoj i ostalim Skandinavskim zemljama kao dio formalnog školskog kurikuluma, iz grada Ludbrega pratili su cijeli taj koncept i udrugu First Scandinavia, koja ga je osmislila, putem društvenih mreža i portala. Inovativnost koju koncept Newton soba nudi bila im je zanimljiva pa su krenuli u potragu za prikladnim prostorima u kojima bi takve sobe mogle funkcionirati.
– Temelj svake Newton sobe je zapravo matematika kao temeljna prirodna znanost i iz koje se izvlače smjernice za ostale znanosti. Lori Ludbreg će u prvoj fazi imati dvije Newton sobe, a paralelno ćemo raditi i na trećoj. Jedna soba je vezana uz matematiku, biologiju i kemiju, te će ta soba koristiti prirodne resurse Otoka Mladosti, ludbreške prirodne oaze koja se nalazi u neposrednoj blizini budućeg stem centra. Druga soba bit će povezana s astronomijom i fizikom i oslanjat će se i na nasljeđe Rudolfa Fizira, Zajednice tehničke kulture i u njoj će se nalaziti simulator letenja, jedini na sjeveru Hrvatske i u ovom dijelu Europe, koji će djeci pružiti mogućnost da kroz praktičan rad vide što prirodne znanost mogu pružiti, rekla je pročelnica Stančin.
Učitelji škola partnera sudjelovat će u radu Centra
U ovom projektu partneri grada su i Osnovna škola Ludbreg, Osnovna škola Veliki Bukovec, Osnovna škola Sveti Đurđ te Međimursko Veleučilište u Čakovcu.
– Osnovne škole partneri provode edukativne aktivnosti i njihovi će učitelji sudjelovati u radu Centra, dok Međimursko Veleučilište radi na razvoju i tri nova, dodatna modula za primjenu u Newton sobama, objasnila je pročelnica.
Na samom početku rada centra, provodit će se sljedeći Newton moduli:
2. Search and Rescue: Block programming with WeDo preko kojeg će učenici učiti o matematičkim pojmovima, block programiranju, njihovoj primjeni u praksi, stvaranju programskih algoritama i njihovom testiranju na praktičnom primjeru kako reagirati u slučaju odrona zemlje
3. Robots and Circumference preko kojeg će učenici putem učiti o kritičkom i strateški usmjerenom razmišljanju o tome kako riješiti predočeni problem uz pomoć matematike, robotike i geometrije
4. Up In The Air With Numbers preko kojeg će učenici učiti o procesu letenja kroz izradu izračuna duljine, kutova, površine, volumena, vremena, brzine, gustoće, iščitavanje geografskih karata te direktno to znanje primijeniti u simulatoru leta uz podršku stručnog osoblja s iskustvom u letenju (pilot)
5. We Explore Energy preko kojeg će učenici učiti o vrstama energije, načinima očuvanja energije, kvaliteti koju svaka energija, kako se energija stvara, o energetskoj učinkovitosti te o različitim načinima kako pretvoriti, transportirati i spremiti energiju
6. Sustainable Energy preko kojeg će učenici putem praktičnih vježbi i teorijskog znanja učiti o održivoj energiji, načinima očuvanja, ravnoteži resursa i načinima očuvanja okoliša kroz održive izvore energije.
U prvoj fazi realizacije projekta Regionalni STEM centar bit će na raspolaganju svim školama s područja Varaždinske županije. Kasnije će Centar biti dostupan i za sve druge škole iz cijele Hrvatske, kao i za individualne i grupne posjete, a otvorenje Newton soba očekuje se u travnju 2024. godine. Učenicima će se omogućiti novi obrazovni sadržaj temeljen na interdisciplinarnom povezivanju znanja iz prirodnih znanosti, novih tehnologija, održivog razvoja i STEM-a. Sve detalje o ovom projektu možete pronaći i na ovoj poveznici kao i na društvenim mrežama projekta LORI.