Ovako izgleda kabinet jedne hrvatske škole: Iz njega će se emitirati radio koji se gleda
Manjak praktične nastave koja će ih pripremiti za stvarno tržište rada ono je na što se učenici vrlo često žale. Izvrsnu priliku za rad u zanimanju za koje se obrazuju dobili su učenici Elektrostrojarskoj školi u Varaždinu, u kojoj se, između ostaloga, provodi smjer za obrazovanje medijskih tehničara. U toj je školi s emitiranjem je počeo neprofitni internetski radio ‘Novi val’, a on će, između ostaloga, služiti tome i da nauči učenike kako se kreiraju medijski sadržaji.
Elektrojarska škola Varaždin dobila je pravi radijski studiio iz kojega će se emiturati radio ‘Novi val’. Kako je priopćeno iz Varaždinske županije, radio ide u korak sa suvremenim trendovima i spaja vizualni i audio izričaj tako da slušatelji, odnosno gledatelji mogu vidjeti što se događa u radijskom studiju.
Radio je ujedno kabinet za učenike
– Radio je ujedno i kabinet u kojem učenici za zanimanja medijski tehničar te polaznici Centra izvrsnosti za hrvatski jezik imaju priliku, pod vodstvom profesionalnih novinara i voditelja te medijskih specijalista, na stvarnom primjeru, učiti kako se kreiraju medijski sadržaji u skladu s pravilima struke, stoji u priopćenju Varaždinske županije.
Ravnatelj Elektrostrojarske škole Varaždin, Igor Kos, pojasnio je prilikom otvorenja kako u školi djeluju tri centra izvrsnosti te kako je pokretanje radija samo kockica u mozaiku dosad odrađenih aktivnosti škole i županije. Istaknuo je i da je za pokretanje radija bilo je potrebno puno znanja, energije, truda i podrške te zahvalio svima koji su bili uključeni u realizaciju. Valentina Šinjori, voditeljica Centara izvrsnosti iz hrvatskog, čiji će učenici i sami koristiti studio i tehniku, kazala je kako je temeljni cilj stvoriti pozitivno okruženje u kojem oni mogu iskoristiti svoje sposobnosti. Veseli ju, ističe, i što su nekadašnji polaznici Centara izvrsnosti danas kolege u radijskom studiju.
Koristit će se radovi učenika i studenata FOI-ja
Programsku shemu je predstavila urednica i voditeljica Andrea Žigić Dolenec pojašnjavajući kako je riječ o neprofitnom radiju usmjerenom na zadovoljenje potreba članova lokalne zajednice za informiranjem te kako u kreiranju programa sudjeluju ljudi različitih profila.
– Jutarnji dio programa posvećen je gostima i prenosit će se na televiziji, zabavni program se odvija popodne, a u večernjim satima glazbu puštaju DJ-i. Predviđeno je i emitiranje specijaliziranih emisija iz kulture i sporta. Koristit ćemo radove učenika te studenata s FOI-ja. Očekivanja su velika, a mi smo ih spremni ispuniti, rekla je Žigić Dolenec.
Župan Radimir Čačić kazao je kako ovaj radio u okviru škole predstavlja ulaganje u znanje, obrazovanje i kreativnost koji su 21. stoljeću ključni resurs.
– U Županiji na tome radimo, a ozbiljan dio te priče je Elektrostrojarska škola. Ovo je radio koji se gleda i on prati trendove na medijskoj sceni gdje se pojedini mediji spajaju te je dio edukativnog procesa i kvalitetnog informiranja javnosti. U opremanje radijskog studija uloženo je 170.000 kuna što možda nije veliki iznos, ali puno je veća vrijednost ono na što se to nadograđuje, a to je stručan i obrazovan kadar koji ovdje radi. Oni su temelj i bez njih se ovo ne bi moglo napraviti – istaknuo je župan koji je posebno bio impresioniram uređenjem radijskog studija.