Obzirom da smo u ljetnom godišnjem dobu, vrući dani su dobrodošli i očekivani, međutim ako nemate klima uređaje u svojim domovima, mogu itekako zagorčati život. Stoga donosimo nekoliko prijedloga kako se boriti s visokim temperaturama u svome stanu ili kući, bez korištenja sve potrebnijih rashladnih uređaja.
Vrući ljetni dani postaju sve nepodnošljiviji u stanovima i kućama, koji nemaju klima uređaje. No i bez tog vrijednog sistema, postoje načini kako donekle rashladiti dom i učiniti boravak u njemu barem malo podnošljivijim.
Najbolja alternativa – ventilator, sol i voda
I dok su cijene klima uređaja dosta visoke te se još određena svota treba izdvojiti za montiranje, ventilator se može nabaviti za stotinjak kuna. No da bi njegova efektivnost bila veća, napunite bocu ili više njih vodom te ih stavite u zamrzivač.
Kada se voda zaledi stavite je ispred upaljenog ventilatora, koji će onda raspršivati hladan zrak, u doticaju s bocama smrznute vode.
Za dodatno pojačavanje učinka, u vodu koju namjeravate zalediti stavite i nekoliko žličica soli.
Spriječite ulazak toplog zraka i pažljivo birajte posteljinu
U vrijeme visokih temperatura, zamračite prostor u kojem boravite kako biste spriječili sunce da se probije unutra.
Čak 30 posto vrućine u prostoriju ulazi baš kroz prozore, tako da zavjese, rolete ili grilje, mogu itekako pomoći u borbi s vrućinom u stanu.
Kada dođe noć te se temperature smanje, obvezno otvorite prozore i vrata kako bi zrak cirkulirao kroz stan. Najbolje ih je tijekom cijele noći ostaviti otvorenim i onda ujutro prije ‘naleta’ visokih temperatura, ponovno sve zamračiti.
Posteljina koju koristite također ima dosta velik utjecaj na to kako ćete preživjeti vrućine. Materijali poput flanela ili flisa su odličnih za vrijeme zime, no ukoliko se želite što manje znojiti ispod pokrivača odaberite čisti tanki pamuk.
Izbjegavajte odjeću od umjetnih materijala
U doba visokih temperatura poželjno je i preporučljivo češće se osvježavati hladnim pićima, najbolje vodom, ali i povremeno zapešća i vrat rashladiti nečim hladnim.
Razmišljajte o tome što nosite na sebi te izbjegavajte umjetne materijale i tamne boje. Pamuk, lan i svila u svijetlim nijansama su najbolji izbor za velike vrućine.
Isključite nepotrebne električne uređaje i koristite napu tijekom kuhanja
Tijekom kuhanja obavezno uključite napu, a poželjno je s druge strane isključiti električne aparate koje ne koristite – od kompjutera i televizora, preko žarulja koje vam nisu svrsishodne.
Što se tiče samog osvjetljenja u prostoru u kojem boravite, najbolje bi bilo nabaviti fluorescentne lampe jer one proizvode manje topline.