Pretraga

Ovo su najbolje županije i gradovi na nacionalnim ispitima, najgori su tajna: ‘Jednostavno ih ne želim dati’

A- A+

Nacionalni ispiti se pišu već dvije godine u 4. i 8. razredu osnovne škole. No, ove godine je prvi put predstavljena analiza rezultata po gradovima i županijama. Ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Vinko Filipović, predstavio je u petak gdje su učenici imali najbolje rezultate, s obzirom na sve predmete koji su se pisali. Otkrio je i nacionalni prosjek, kao i najbolje rezultate četvrtaša i osmaša. No, novinarima je odbio otkriti tri najgore županije koje su na dnu tablica bile poredane abecednim redom.

Ravnatelj NCVVO-a, Vinko Filipović | Foto: Ivor Kruljac, srednja.hr

Nakon dvije godine provođenja nacionalnih ispita među osnovnoškolcima 4. i 8. razreda, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) je u petak predstavio uspjehe učenika rangirajući ih prema gradovima i županijama. Ovo je prva takva analiza do sada, a bazirana je na rezultatima ispita u školskoj godini 2023./24. Ravnatelj NCVVO-a Vinko Filipović, istaknuo je da će ove rezultate dobiti osnivači škola kako bi sami mogli vidjeti prema svojim rezultatima mogli procijeniti kvalitetu obrazovanja.

Zagreb kao grad i županija: ‘Neke su me škole ugodno, a neke neugodno iznenadile’

Kao što je već poznato, učenici 4. razreda pišu nacionalne ispite iz Hrvatskog, Matematike, Prirode i društva, dok osmaši pišu osam ispita: Hrvatski, Matematiku, prvi strani jezik, Povijest, Geografiju, Biologiju, Kemiju i Fiziku. Sami rezultati ispita ne utječu na njihov prosjek ili upis u srednje škole, već su samo pokazatelj koliko su učenici usvojili ili nisu usvojili gradivo. Filipović je istaknuo da je Grad Zagreb u ovoj analizi bio analiziran i kao grad, ali i kao županija.

– Između ostalog, time smo željeli pokazati kako Grad Zagreb nije u svim predmetima i u svim kategorijama među najboljima u rezultatima gradova. Najveća koncentracija najboljih škola je, razumljivo, u Zagrebu. Ali u distribuciji rezultata, moram priznati, jer poznajem strukturu svih tih škola, neke su me ugodno, a neke neugodno iznenadile, rekao je Filipović.

Na tom tragu, kad se zbroje svi predmeti 4. razreda, tri grada s najboljim rezultatima prošle školske godine su bili Labin sa 66 posto točno riješenih odgovora, zatim Varaždin (64,6) i Koprivnica (63,6). Nacionalni prosjek je iznosio 59,1 posto riješenosti,. Tri grada, koja nisu najgora, ali su odmah ispod tog prosjeka su Šibenik i Poreč s 58,7 posto riješenosti te Zadar (58,5). U osmom razredu, gdje je sveopći nacionalni prosjek iznosio 50,7 posto, najbolju prosječnu riješenost su imali gradovi Krapina (57, 5 posto), Zagreb (56,8) i Dubrovnik (56,1). Odmah ispod nacionalnog prosjeka su bili redom Velika Gorica (50,5 posto), Đurđevac (49,8) i Labin (49,7 posto).

Što se tiče županija, najbolji prosjek nacionalnih ispita su imali četvrtaši u Gradu Zagrebu sa 62,8 posto riješenosti. Slijede Dubrovačko-neretvanska županija sa 60,4 posto i Varaždinska županija sa 60,3 posto, dok je nacionalni prosjek iznosio 59,1 posto. Ispod nacionalnog prosjeka su odmah smješteni Zagrebačka županija (58,2 posto), Šibensko-kninska (57,4) te Međimurska županija (57,3). U osmim razredima, Grad Zagreb je ponovno najbolja među županijama gdje su učenici sve skupa imali 56,8 posto riješenosti, a slijede Dubrovačko-neretvanska (53,5) te Splitsko-dalmatinska županija (52,8). Odmah ispod nacionalnog prosjeka od 50,7 posto, u osmome su se razredu smjestile Krapinsko-zagorska (50,6), Zagrebačka (50,4) i Primorsko-goranska županija gdje su učenici imali 50 posto riješenosti.

Izdvojeni članak

Objavljeno kako će izgledati nacionalni ispiti u ovoj godini, provjerite što vas očekuje na svakom predmetu

Na vrhu skoro pa uvijek ista imena

Pogledamo li ove brojke konkretno po predmetima, barem onim glavnima, vidjet ćemo da su Hrvatski jezik najbolje napisali četvrtaši u gradovima Labinu (60,44), Varaždinu (59,61) i Dubrovniku (58,97 posto riješenosti). Gradovi Varaždin (67,4), Labin (67,1) i Koprivnica (66,8) se mogu pohvaliti da su njihovi četvrtaši najuspješnije riješili nacionalni ispit iz Matematike, a Prirodu i društvo su najbolje riješili četvrtaši u Labinu (70,8), Koprivnici (67,4) i Varaždinu (66,7).

Kada je riječ o osmašima, Hrvatski se najbolje napisao u Krapini (60,2), Zagrebu (59,2) i Dubrovniku (59 posto). U Matematici su najuspješniji bili Zagreb (55,7), Split (54,6) i Krapina (54 posto), dok su osmaši Rovinja (66,8), Poreča (64,9) i Samobora (64 posto) bili najuspješniji u nacionalnom ispitu iz Engleskog jezika.

Kod županija su četvrtaši Grada Zagreba (57,5 posto riješenosti), Dubrovačko-neretvanske županije (55,5 posto) i Varaždinske županije (54,7 posto) najbolje napisali Hrvatski jezik. Potom su Matematiku najbolje napisali Grad Zagreb (66,1 posto), Dubrovačko-neretvanska (64,8 posto) i Splitsko-dalmatinska županija (63,5 posto). Prirodu i društvo su najbolje napisali Varaždinska županija (63,6), Krapinsko-zagorska županija (62,8) i Primorsko-goranska županija (62,1 posto).

Među osmašima, Hrvatski jezik su najbolje napisali Grad Zagreb (59, 2 posto riješenosti), Varaždinska županija (57,2 posto) i Zagrebačka županija (57 posto). U Matematici, najuspješniji osmaši su bili u Gradu Zagrebu (55,7 posto), Dubrovačko-neretvanskoj županiji (50,6 posto) i Splitsko-dalmatinskoj županija (47,9 posto), koja je doduše, ispod nacionalnog prosjeka za ovaj predmet među županijama (48,2). U Engleskom jeziku, po županijama su najviše briljirali osmaši u Gradu Zagrebu (63,9 posto), Dubrovačko-neretvanskoj (58,7) i Primorsko-goranskoj županiji (56,4).

Za najgore županije nisu otkriveni rezultati: ‘Ne želim to otkrivati zbog učenika i učitelja’

Najbolje županije su jasno prezentirane, ali Filipović je naglasio novinarima pri predstavljanju rezultata da ne želi otkrivati najgore gradove i županije. Umjesto toga, u tablicama koje je predstavio i koje možete vidjeti na kraju ovog teksta, zadnje tri županije s najlošijim rezultatima, prikazane su bez postotaka riješenosti. Također, poredane su abecedno umjesto po uspjehu, a novinari na konferenciji nisu bili sretni ovim rješenjem. Ipak, čelnik NCVVO-a je ustrajao na svojoj odluci.

– Razumijem vašu znatiželju pa i nezadovoljstvo, ali jednostavno sam procijenio da bi to ovako bilo korektno. Odstupanja su minimalna, ali jednostavno ih ne želim dati. Čak sam u svojim promišljanima prvo mislio ovako predstaviti pet županija, ali sam na kraju spustio na tri. Zbog učenika i učitelja ne želim to otkrivati na taj način. Ali, imamo sigurno dosta relevantnih pokazatelja, zaključio je Filipović.

Cijelu prezentaciju rezultata nacionalnih ispita po uspješnosti učenika po gradovima i županijama možete pogledati u privitku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.