Pretraga

Ovo su najčešće pravopisne pogreške koje su u 2023. pravili Hrvati: Zabilježeno ih skoro 5 milijuna

A- A+

Ispravi.me, popularna usluga za provjeru pravopisa, otkrila je najčešće pravopisne greške Hrvata u 2023. godini. Tijekom te godine, analizom 7,45 milijuna tekstova, zabilježeno je čak 4,86 milijuna različitih pravopisnih pogrešaka. U ovom tekstu saželi smo koje su najčešće greške, nudeći uvid u statistiku, analize i nove funkcionalnosti usluge Ispravi.me uoči njezinog tridesetog rođendana.

foto: srednja.hr

Uvodeći nas u tradicionalnu godišnju inventuru, Hrvatski akademski spelling checkerHascheck (Hašek), objavio je popis najčešćih zatipaka i jezičnih pogrešaka koje su korisnici usluge počinili u protekloj godini. Inače, riječ je o FER-ovom strojnom provjerniku pravopisa, poznatom po domeni Ispravi.me, a koji je tijekom 2023. godine za više od 600 tisuća korisnika pregledao 7,45 milijuna tekstova i pronašao čak 4,86 milijuna različitih pravopisnih grešaka.

Najviše se griješi u korištenju č i ć te ije/je

I dok se brojevi i statistike vrtoglavo penju, pitanje koje se postavlja jest –  u koje su to pravopisne zamke Hrvati najčešće upadali u protekloj godini? Prema analizi Ispravi.me, najčešće greške koje su se ponavljale u tekstovima su:

  • ‘Slijedeći’ umjesto ‘Sljedeći’,
  • ‘Riješenje’ umjesto ‘Rješenje’,
  • ‘Promjeniti’ umjesto ‘Promijeniti’,
  • ‘Mogučnost’ umjesto ‘Mogućnost’,
  • ‘Če’ i ‘Čemo’ umjesto ‘Će’ i ‘Ćemo’,
  • ‘Več’ umjesto ‘Već’.

(Napomena: u lijevom stupcu nalaze se neispravno napisane riječi)

Izdvojeni članak
pisanje

‘Gospođo doktor, jeste li bila u ordinaciji?’: Ako vas u prethodnoj rečenici ništa ne živcira, ovo je tekst za vas

Griješilo se i u upotrebi dijakritika i sintagmi

Osim toga, primjetno je da su Hrvati često zanemarivali upotrebu dijakritika, a također su pravili česte lapsuse u pisanju riječi ‘svo’ umjesto ‘sve’, ‘niko’ umjesto ‘nitko’, ‘šta’ umjesto ‘što’, ‘vjerovatno’ umjesto ‘vjerojatno’ ili ‘projekat’ umjesto ‘projekt’. Analiza također pokazuje da su čak 10 posto najčešćih grešaka zauzimali izrazi koji su se pojavljivali u gotovo polovici svih pronađenih pravopisnih propusta.

Ispravi.me nije samo fokusiran na ispravak zatipaka, već i na gramatičke i stilističke greške. Tijekom 2023., pronađeno je 300 tisuća ovakvih grešaka koje su se pojavile čak 3,2 milijuna puta. Korisnici su najčešće griješili u upotrebi sintagmi poput ‘s obzirom da’, ‘na taj način’ ili ‘na način da’.

S obzirom na dugogodišnje ispravke, korisnici su često ponavljali određene greške. Na primjer, čak 18,3 posto svih pravopisnih grešaka proizlazi iz nekorištenja dijakritika. Zanimljivo je i da 7 posto grešaka dolazi od pisanja ‘je’ umjesto ‘ije’, dok 6,3 posto dolazi od zamjene ‘č’ s ‘ć’.

Izdvojeni članak

Trebamo li na kraju maila napisati lijep ili lijepi pozdrav? Profesor pojasnio što je ispravno

Tri desetljeća ispravljanja pravopisnih nedostataka

S godinama se Ispravi.me neprestano razvija. Krajem prošle godine, usluga je dobila nove funkcionalnosti, a brzina odgovora je utrostručena. Novosti uključuju prepoznavanje ispravnog oblika pisanja datuma te ispravljanje razmaka između brojeva i mjerne jedinice. Planirane su i daljnje nadogradnje, posebice temeljene na n-gramskom modelu hrvatskoga jezika.

Ove godine će Ispravi.me proslaviti svoju tridesetu obljetnicu, čime će obilježiti tri desetljeća pružanja kvalitetne usluge u ispravljanju pravopisnih nedostataka. Od svoje prve objave 1994. godine, ova usluga je obradila gotovo 63 milijuna tekstova, štedeći korisnicima više od 27 tisuća radnih godina, kako navode, sričućeg čitanja teksta.