Da je početak sezone u Hrvatskoj pred vratima svjedoče nam podaci s Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, gdje je nakon pet mjeseci uzastopnog rasta broja nezaposlenih, taj crni niz napokon prekinut. U odnosu na veljaču, broj nezaposlenih na kraju ožujka bio je za 7 510 manji odnosno iznosio je 376 866, a od tada je još pao za čitavih deset tisuća. U nastavku donosimo i ostale važne brojeve, kao i najtraženija zanimanja u prvom kvartalu 2014.
Nakon dugih i mračnih pet mjeseci uzastopnog rasta broja nezaposlenih, nešto svjetliji podaci dolaze s HZZ-a. Naime u odnosu na veljaču, na kraju ožujka je 7 510 osoba manje na burzi. I u skupini nezaposlenih do 24 godine dogodio se znatniji pomak vrijedan spomena, odnosno manje ih je na burzi za 2 014.
Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi u 2014.
Da gospodarstvo u Hrvatskoj uvelike ovisi ‘o moru i suncu’ potvrđuju i trendovi koji se ponavljaju iz godine u godinu, a naznačuju zapravo sezonalnost tržišta rada.
Tako se i u 2013 godini na prijelazu s veljače na ožujak počeo smanjivati broj nezaposlenih, koji se onda u tom smjeru kretao sve do rujna pa sve ispočetka.
Pripreme za sezonu u punom su jeku, o čemu svjedoče i podaci portala MojPosao o najtraženijim zanimanjima u prva tri mjeseca 2014. godine.
Kada je riječ o potrebitim djelatnicima sa srednjom stručnom spremom najtraženiji su konobari, prodavači, kuhari, prodajni predstavnici te u neku ruku iznenađujuće frizeri.
Kada je riječ o najtraženijim zanimanjima za visokoobrazovane ljestvicu predvode programer, knjigovođa, komercijalist, prodajni predstavnik. Legalizacija objekata još uvijek se obavlja u opsežnim razmjerima što pokazuje da je peto najviše traženo zanimanje za visoku stručnu spremu arhitekt.
Konobar/barmen, prodavač, kuhar, prodajni predstavnik i programer su najčešće tražena zanimanja, u kategoriji gdje stručna sprema nije bitna, prema podacima portala MojPosao.
Opao broj nezaposlenih mladih za više od dvije tisuće
Kako to obično biva kada se smanjuju opće brojke, dogode se pomaci i u drugim specijaliziranim skupinama. Tako je u odnosu na veljaču na burzi broj mladih do 24 godine opao za 2 014 osoba.
Kada je riječ o obrazovnoj strukturi, udjeli u općoj ‘krvnoj slici’ nezaposlenih gotovo su ostali nepromijenjeni. Tako je s visokom stručnom spremom na kraju ožujka bilo gotovo 24 i pol tisuće ljudi.
Standardno je u pogledu obrazovanja najviše na burzi osoba sa srednjom školom. Njih 126 737 ima trogodišnju, a još 109 223 četverogodišnju srednjoškolsku diplomu.
U prošlomjesečnom smo izvještaju s burze naglasili spolnu karakteristiku nezaposlenih. Naime u veljači je broj Hrvatica na burzi dosegao vrtoglavih 200 tisuća. Nije velika utjeha, ali i ta se brojka smanjila za 2 435, no i dalje je pripadnica nježnijeg spola za 20 tisuća više nezaposleno nego muškaraca.