Pretraga

Ovo su nove mjere za škole: Uz zaključavanje stižu posebne brave, zapošljavat će se osoba za sigurnost

A- A+

U Ministarstvu znanosti i obrazovanja okončan je sastanak Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih sigurnosnih mjera za škole. Osim što će se škole obvezno zaključavati i ulaze kontrolirati odrasle osobe, kratkoročna mjera uključuje i postavljanje posebnih brava koje će onemogućiti otvaranje vrata izvana. Zapošljavat će se i posebno obučena vrsta stručnjaka za sigurnost, međutim, to se očekuje tek kroz nekoliko mjeseci, kada se izradi poseban program edukacije za takve osobe. U međuvremenu će ulaske kontrolirati zaposlenici škola, a školama će se odobriti zapošljavanja dodatnog tehničkog osoblja.

Autori: Ivor Kruljac, Martina Gelenčir

Današnji tijek događaja pratite uživo na srednja.hr na ovoj poveznici.

ministar znanosti, obrazovanja i mladih radovan fuchs

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs | foto: srednja.hr

Na današnjem sastanku u Ministarstvu obrazovanja nakon napada u OŠ Prečko, razgovaralo se o kratkoročnim i hitnim mjerama koje je moguće primijeniti odmah, nakon školskih praznika koji su u tijeku. Ministar Radovan Fuchs je ponovio da je riječ o činu osobe s dijagnozom psihičke bolesti te da se nikako ne radi o terorističkom činu kakav bi se mogao očekivati u drugim školama.

Nove mjere za škole: obvezno zaključavanje, djelatnik na ulazu i nove brave

Kada je riječ o mjerama, prvenstveno će se tražiti da se škole zaključavaju, rekao je odmah u uvodu, dodavši da ta mjera nikada ni nije bila ukinuta. Isto vrijedi i za mjeru da pri ulasku u školu bude prisutan netko od djelatnika škole, te da škole primjenjuju protokole koje imaju, a koje su same definirale u skladu sa Zakonom.

– Ono što će se učiniti odmah je da se promijene brave na vratima. Bez obzira je li škola zaključana ili ne, brave treba mijenjati na način da se vrata mogu otvoriti iznutra, ali ne i izvana bez da ih netko pusti. Najveći broj škola, usudio bih se reći u Gradu Zagrebu, primjenjuje takav način ulaska u školske zgrade, samo dio nema taj princip. Jedna od ideja je da se nakon promjene brava mijenjaju i vrata, da budu poput onih protupožarnih, rekao je Fuchs dodavši da će se i roditelji morati najavljivati kada dolaze u školu.

Dodao je i da se, s obzirom na raznolikost škola, mjere ne mogu donijeti u jednom mahu, ali će se zato ponovno sastajati povjerenstvo koje će raditi na dugoročnijim protokolima. Bit će potreban nakon toga i individualizirani pristup školama.

Izdvojeni članak

Čistačice na ulazu škola doživljavaju strahote: Prijetio bombom, a onda donio Biblije za ispriku

Posebna osoba za sigurnost

Fuchs je naveo i da će se školama morati odobriti nova zapošljavanja tehničkog osoblja, ali paralelno će se ići u izmjene propisa.

– Definirat će se novi profil, ne bih ga više nazvao portirom, ali osobe koja bi u svom djelokrugu rada bila educirana i u smislu sigurnosnih mjera i u smislu protupožarne zaštite, kao i zaštite na radu. Dakle jedan širi kontekst, za koji je potrebno izraditi program edukacije. Paralelno s time mi ćemo predvidjeti takva radna mjesta u školama, naveo je Fuchs, dodavši da to neće biti naoružane osobe.

Potvrdio je jasno – na ta mjesta zapošljavat će se potpuno novi ljudi, međutim za to trebaju biti izrađeni programi edukacije. Naveo je i da to trebaju biti osobe sa specifičnim psihofizičkim karakteristikama te da je to dio koji ulazi u srednjoročne i dugoročne planove. Nada se da će programi za obučavanje tih novih zaposlenika biti izrađeni uskoro, međutim nije želio nagađati hoće li to biti kroz mjesec ili dva. Međutim, smatra da se treba izraditi i edukacija za sve djelatnike škola po pitanju sigurnosti.

Izdvojeni članak

UŽIVO Počeo mimohod u Zagrebu, građani traže sigurne škole

Problem i igrališta

Paralelno će se raditi i na analizi najboljih rješenja sa stručnjacima za zaštitu – od videonadzora, razglasa, otvaranja vrata, kartica. Kaže da su sve ideje dobrodošle, od otiska prsta pa do šifri na ulazima, ali će se analizirati pružaju li ta rješenja najbolju zaštitu. Smatra da će i ove kratkoročne mjere dati osjećaj sigurnosti, a već je 30. prosinca idući sastanak ovog povjerenstva. Fuchs napominje i da su same školske zgrade jedan segment, dok su sasvim drugi školska igrališta i dvorišta škola. Postoje mjesta gdje školski tereni i igrališta nisu uopće ograđeni jer ih koristi i lokalna zajednica.

– Svjesni smo i da postoje slučajevi kada se igrališta zlorabe pa je i tu potreban aspekt sigurnosti od ispada pojedinih huligana, razbijačkih skupina, a da ne govorimo o dilerima i ljudima koji tu nemaju što tražiti. I to je nešto što će se u mjerama dalekosežno rješavati, navodi ministar.

Istaknuo je i infrastrukturne probleme u većim gradovima, primjerice u Zagrebu i drugim urbanim sredinama, gdje će biti komplicirano raditi nadogradnje i proširenja za jednosmjensku nastavu. Međutim, smatra da će prelazak na jednosmjensku nastavu riješiti probleme manjka osoblja zaduženog za sigurnost. Oko eventualnog angažmana zaštitara kazao je da neka dosadašnja iskustva nisu najidealnija, ali ako ga škole zahtijevaju, to će im biti omogućeno. Na pitanja novinara hoće li se školama odobravati psiholozi, Fuchs ističe da nema problema sa odobravanjem tih stručnjaka, nego postoji problem nedostatka psihologa na tržištu rada, slično kao i s logopedima.

Izdvojeni članak

Ispred OŠ Prečko stigao zaštitar i to na zahtjev ravnateljice

Dodatna zapošljavanja tehničkog osoblja

Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, navodi da je sada zadaća osnivača da osiguraju od početka polugodišta da se sve škole zaključaju i da imaju brave koje se izvana ne mogu otvoriti te da se standardizira protokol o ulasku u škole.

– Dobili smo i potvrdu da one škole koje nemaju dovoljno tehničkog osoblja dobiju odobrenja za zapošljavanje. U Zagrebu veliki broj škola radi u dvjema smjenama. Dosadašnji način tumačenja propisa o potrebnom broju tehničkog osoblja vodio je računa samo o kvadratima, ne uzimajući u obzir da mi u jednoj zgradi imamo često dvije škole ili dvije smjene. To će se mijenjati kako bismo olakšali ravnateljima koji će sigurno poduzeti sve da uvijek bude netko na ulazu, navela je Dolenec.

Rekla je i da je bilo suglasje oko toga da je potrebno sistematizirati novo radno mjesto i da rješenje ne leži u vanjskim osobama koje ne poznaju školu, posebno kod velikih škola. A što do tada? Dolenec navodi da su svi na sastanku iskazali stav da angažiranje zaštitara nije dobro rješenje za škole.

– To treba biti iznimka. OŠ Prečko je iznimka, ali to je zato što su tamo svakodnevno sastanci, Krizni tim je i dalje tamo, doživjeli su teški događaj s velikim brojem uključenih i u tom smo smislu tamo odobrili zaštitara. Ali prema preliminarnim informacijama koje imamo i stav stručnjaka je da to nije dobro rješenje i veliki je upitnik oko kapaciteta zaštitarskih službi i mogu li ponuditi uslugu, zaključila je Dolenec.

Izdvojeni članak

Ovo je ruta mimohoda ‘Za sigurnu školu’: ZET obustavlja promet, akcije i u Rijeci i Osijeku

Ravnatelji traže zapošljavanje osobe za sigurnost najkasnije u roku od pola godine

Suzana Hitrec, predsjednica Udruge srednjoškolskih ravnatelja, navodi da su ovo naznake prvih, kratkoročnih mjera, koje se trebaju hitno provesti. Zaključavanjem vrata i postavljanjem odrasle osobe na ulaz, navodi, omogućit će se kontrola ulaska.

– Smatramo da je već sada dobro naznačeno da će se razviti niz srednjoročnih mjera i da će škole dobiti ono što smo i tražili – jednu osobu zaduženu za provođenje zaštite, i to ne samo sigurnosti nego i od elementarnih nepogoda i protiv nasilja. I da će škole u dvije smjene imati dvije takve osobe pa će svi ulazi biti pokriveni. Već dugo govorimo da je to potrebno, to će se dogoditi nakon ovog iznimno tragičnog događaja, rekla je Hitrec dodavši da su na sastanku zatražili da se to realizira u roku od nekoliko mjeseci, najkasnije u roku od pola godine, jer su svjesni da je to nemoguće odmah.

Izjave za medije nakon sastanka poslušajte u videu:


Građani koji za tim imaju potrebu mogu zatražiti psihološku pomoć putem sljedećih kontakata: