Pitali smo Grad Zagreb što je s uvođenjem seksualnog odgoja u škole, evo što su odgovorili
Iako je naglasio da se taj rok ne bi trebao uzeti ‘zdravo za gotovo’, Luka Juroš, pročelnik ureda za obrazovanje u Zagrebu, najavio je da će taj grad u škole uvesti seksualno obrazovanje od iduće školske godine. Međutim iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) upozorili su da Grad do sada nije obavio najvažnije korake po tom pitanju, poput oformljivanja radne skupine. Iz Grada odgovaraju desetak dana kasnije, a iz odgovora je vidljivo da bi seksualno obrazovanje moglo biti dio jedne, šire inicijative, po uzoru na zdravstveni odgoj prema riječkom modelu.
Ljeto je već došlo, a radne skupine, programa ili rokova oko uvođenja seksualnog odgoja u zagrebačke škole još – nema. Upozorio je na to prije desetak dana Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), koji već dulje vrijeme naglašava važnost sustavne seksualne edukacije školaraca.
U planu je nova inicijativa koja bi uključivala seksualnu edukaciju
Tada smo i Gradu poslali upit da se očituju oko kritika, a pitali smo ih i imaju li ne konačni rok kada će se seksualna edukacija uvesti u škole Grada Zagreba. Odgovor nam je stigao jutros, međutim, konkretne informacije oko datuma su izostale.
– Svjesni smo važnosti uvođenja seksualnog obrazovanja u škole, međutim, zabrinjavajući rezultati istraživanja o mentalnom i psihosocijalnom zdravlju, odnosno životnim navikama djece i mladih pokazuje da su, uz seksualno obrazovanje, učenicima potrebni šira znanja i vještine o zdravlju. Upravo zbog toga, početkom godine započeli smo razgovore s UNICEF-om o mentalnome zdravlju učenika, a otprije surađujemo s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom na unapređenju školske prehrane. Povrh toga, u ožujku ove godine održali smo sastanak s Gradom Rijekom na temu njihovog iskustva uvođenja zdravstvenog odgoja i obrazovanja u škole, koji uključuje i seksualno obrazovanje. Sve ove aktivnosti planiramo objediniti u jednu inicijativu o kojoj ćemo u nadolazećem periodu izvijestiti javnost, odgovaraju nam iz Grada Zagreba.
Kažu da se učenici temama iz zdravstva već mogu baviti u sklopu ŠiZ-a
Podsjetimo iz CESI-ja su prozvali Grad Zagreb da nema hrabrosti uvesti promjene te da ‘već godinu i pol ne rade ništa po tom pitanju iz čistog političkog oportunizma’. Luka Juroš, pročelnik ureda za obrazovanje u Zagrebu, sredinom svibnja najavio je da će taj grad u škole uvesti seksualno obrazovanje od iduće školske godine, naglasivši kako se taj rok ne bi trebao uzeti ‘zdravo za gotovo’. U nastavku svog odgovora iz Grada su imali potrebu istaknuti da se od prošle školske godine u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama provodi građanski odgoj i obrazovanje u vidu izvannastavne aktivnosti Zajednica aktivnih građana, odnosno, fakultativnog predmeta Škola i zajednica.
– U sklopu njih se učenici bave i pojedinim temama iz domene zdravstvenog odgoja i obrazovanja. Ove se godine građanski odgoj provodio u čak 93 zagrebačke osnovne i srednje škole, s više od 2.000 uključenih učenika, a sljedeće godine očekujemo još više uključenih, poručili su zaključno iz Grada.
Ovom prilikom valja podsjetiti i na nedavno objavljene rezultate istraživanja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objavio o spolnom i reproduktivnom zdravlju mladih u Hrvatskoj. Ono govori da je prosječna dob prvog stupanja u spolne odnose 16 godina. Posebno zabrinjava podatak da je njih samo 46,1 posto koristilo zaštitu odnosno kondom kod vaginalnog odnosa, tek 13,2 posto kod oralnog, a 26 posto kod analnog seksa. Detaljnije rezultate spomenutog istraživanja možete proučiti ovdje.