Počinje edukacija studenata za prepoznavanje depresije među vršnjacima: Evo o čemu je riječ
Hrvatska je na trećem mjestu u EU po broju osoba s kroničnom depresijom, dok mladi često izbjegavaju stručnu pomoć zbog stigme i pritiska društvenih mreža. Udruga Igra već četiri godine kroz kampanju Brave Together nudi besplatnu psihosocijalnu podršku za mlade s anksioznošću i depresijom, a kroz novi program BRAVE Talk, studenti će se educirati kako prepoznati znakove mentalnih poteškoća među vršnjacima i pružiti im podršku.
Prema najnovijim podacima Eurostata, Hrvatska se nalazi na trećem mjestu u Europskoj uniji po udjelu osoba s kroničnom depresijom. Iako se tema mentalnog zdravlja sve više spominje u javnom prostoru, stvarnost je da se mladi ljudi često boje potražiti stručnu pomoć zbog straha od osude ili osjećaja da bi sami trebali riješiti svoje probleme.
Besplatna pomoć za mlade
Današnji adolescenti sve su svjesniji negativnog utjecaja društvenih mreža na njihovo mentalno zdravlje. Iako društvene platforme omogućuju prividnu anonimnost, mladi često osjećaju pritisak zbog iskrivljenih ideala koje te mreže promoviraju. Umjesto da potraže stručnu pomoć, mnogi se okreću savjetima dostupnim online. Ovaj pritisak na samousavršavanje, poznat kao wellbeing burnout, može uzrokovati osjećaje praznine i usamljenosti.
No, Udruga Igra već četiri godine vodi kampanju ‘Brave Together’, koju podržava brend Maybelline New York. Kampanja nudi besplatnu psihosocijalnu podršku mladima koji se bore s anksioznim i depresivnim simptomima. Ova online psihosocijalna pomoć dostupna je kroz individualna savjetovanja, a u posljednje četiri godine kampanja je pomogla više od 900 mladih osoba.
Program ima za cilj razviti osjećaj zajedništva
Kako bi dodatno potaknula mlade na razgovor o mentalnom zdravlju i stvaranje sigurne podrške u njihovoj neposrednoj okolini, Udruga Igra sada pokreće i program ‘BRAVE Talk’. Riječ je o inicijativi u kojoj će studenti na fakultetima biti educirani da prepoznaju anksiozne i depresivne simptome kod svojih vršnjaka te im pruže prvu podršku. Prema riječima Udruge, program ima za cilj razviti osjećaj zajedništva među mladima i ohrabriti ih na razgovor o osjećajima, bez straha od osude.
Osim vršnjačke podrške, kampanja uključuje i seriju besplatnih online psihoedukativnih webinara na temu anksioznosti. Webinari su dostupni građanima diljem Hrvatske i pružaju sveobuhvatan pregled uzroka i učinaka anksioznosti, kao i strategija za njezino uspješno upravljanje. Sve to osmišljeno je kako bi mlade informirali i osnažili u nošenju s izazovima mentalnog zdravlja.
Prijave za besplatnu psihosocijalnu podršku su otvorene, a svi zainteresirani mogu pronaći dodatne informacije na web stranici Udruge Igra.