Pretraga

Pokrenuto prvo nacionalno komparativno istraživanje o sigurnosti djece na internetu

A- A+

Pokrenuto je prvo nacionalno komparativno istraživanje o medijskim navikama djece i njihovih roditelja te sigurnosti djece na internetu, kojim će se i Hrvatska uključiti u svjetski standard praćenja sigurnosti djece na internetu. Terensko istraživanje hrvatskog projekta EU Kids Online bit će provedeno u okviru konzorcija koji čine 33 zemlje. Istraživanje će trajati do kraja listopada te će obuhvatiti 1.000 djece u dobi od 9 do 17 godina i njihove roditelje/skrbnike. Fokus istraživanja bit će na prednostima i rizicima korištenja interneta, utvrdit će intenzitet korištenja interneta ovisno o uzrastu i socioekonomskim obilježjima djece te će dati bolji uvid u ulogu roditelja, učitelja i okoline u zaštiti i edukaciji djece na internetu.

Istraživački tim projekta uključuje stručnjake s područja komunikacijskih znanosti, psihologije, sociologije i računalnih znanosti, okupljenih s pet institucija:

Dr. sc. Kanižaj, Igor – Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu (koordinator)

Ciboci, Lana, mag. comm. – Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment

Ćosić Pregrad, Ivana, prof. – Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba

Dr. sc. Potočnik, Dunja – Institut za društvena istraživanja u Zagrebu

Dr. sc. Vinković, Dejan – Institut sinergije znanosti i društva

Koordinator ovog istraživanja je Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK),  glavni partneri Agencija za elektroničke medije i Hrvatski Telekom, a ostali partneri su: OŠ Većeslava Holjevca (Grad Zagreb), Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti HAKOM, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu/Centar za sigurniji internet (CSI). Projekt podržavaju Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Provođenje istraživanja ključno je za donošenje nacionalnih smjernica za sigurno korištenje interneta, izradu edukativnih materijala za djecu i roditelje te za izradu nacionalnih i lokalnih obrazovnih politika. Istraživanje će značajno utjecati i na aktivnosti brojnih dionika koji se bave zaštitom prava djece na internetu, poticanjem kritičkog razmišljanja, odnosno podizanjem razine osviještenosti o prijetnjama i prilikama online izloženosti kod djece i mladih.

Partneri istraživanja će mjesec studeni proglasiti ”Mjesecom sigurnosti djece na internetu” te će sve svoje aktivnosti usmjeriti u promicanje rezultata istraživanja i stručnih preporuka za unaprjeđenje sigurnosti djece na internetu, ali i potrebu kreiranja nove obrazovne politike koja će na adekvatan način podići razinu sigurnosti djece i medijske pismenosti u digitalnoj sferi. Konačni rezultati istraživanja bit će javno predstavljeni i analizirani na okruglom stolu u povodu Međunarodnog dana dječjih prava.

  • Partneri projekta EU Kids Online krenuli su s jedinstvenim istraživanjem koje će obuhvatiti 1000 djece u dobi od 9 do 17 godina i njihove roditelje/skrbnike
  • Prvi puta ćemo imati relevantne i usporedive podatke o navikama i sigurnosti djece na internetu u RH
  • Partneri projekta mjesec studeni proglašavaju ”Mjesecom sigurnosti djece na internetu” te će nizom aktivnosti pokušati podići svijest o ovoj problematici i utjecati na kreiranje nove obrazovne politike

Izjave partnera na projektu i opisi institucija i organizacija

– U Hrvatskom Telekomu kao predvodnici digitalizacije gospodarstva, ali i čitavog društva, smatramo da svi zajedno moramo napraviti značajan iskorak u smjeru poboljšanja razine sigurnosti, posebno djece u digitalnom društvu. Zbog toga smo pokrenuli društveno odgovornu inicijativu ”Šeraj pozitivu, blokiraj negativu” koja je ujedinila akademsku zajednicu, nevladin sektor i državne institucije, a čiji je ovo istraživanje sastavni dio. Nastavit ćemo s ulaganjem u edukaciju svojih korisnika, ali i kontinuiranim predstavljanjem novih proizvoda i usluga koje povećavaju sigurnost na internetu, istaknula je Nina Išek Međugorac, direktorica Korporativnih komunikacija iz Hrvatskog Telekoma.

Agencija za elektroničke medije kontinuirano radi na promicanju medijske pismenosti, te je između ostaloga, s partnerima pokrenula i internetski portal medijskapismenost.hr. Sudjelovanje u projektu EU Kids Online svojevrsni je nastavak aktivnosti na području medijske pismenosti.

– Djeca, posebice ona starija od 12 godina, samostalno i vrlo često bez ikakvog nadzora, koriste raznovrsne medijske platforme, koje su u blažem ili nikakvom regulativnom režimu. Stoga su istraživanja, posebice ovako sveobuhvatna kao što je EU Kids Online, važna da se shvate medijske navike novih generacija, ali i da se ustanove potencijalne opasnosti kojima su izložena djeca u digitalnom medijskom svijetu. Efikasna zaštita od takvih potencijalno štetnih medijskih sadržaja je medijska pismenost, posebice njen važan element – razvijanje kritičkog promišljanja, kao jedne od ključnih vještina za život u modernom, medijski posredovanom društvu, izjavio je zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije Robert Tomljenović.

– Zadnjih nekoliko godina razni dionici u Hrvatskoj govore o tome koliko su djeca i mladi izloženi medijima ističući prilike i prijetnje s kojima se susreću u on-line svijetu. Sada ćemo po prvi put imati detaljan uvid u medijske navike naše djece i mladih, ali po prvi put ćemo vidjeti i koliko je velika odgovornost roditelja i moći ćemo te podatke usporediti s drugim državama iz EU. Zbog toga je ovo jedinstveno istraživanje koje će imati veliki utjecaj i na naše obrazovne politike“, rekao je nacionalni koordinator EU Kids On-line istraživanja doc.dr.sc. Igor Kanižaj, potpredsjednik DKMK-a i docent na Fakultetu političkih znanosti. Ključni rezultati istraživanja bit će predstavljeni u studenom nakon čega će se uručiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja te voditeljima kurikularne reforme kako bi pomogli u kreiranju nove obrazovne politike.

Provjerite koliko znate o sigurnosti na internetu kroz kviz ovdje.