Pretraga

Polovica srednjoškolki smatra da je šamar u vezi normalna pojava

A- A+

Škole naše učenike brojnim vještinama i znanjima pripremaju za daljnji život. Međutim, edukaciji o nasilnim vezama ne pridaje se mnogo pažnje o čemu govore i brojčani podaci. Gotovo polovica djevojaka smatra kako je šamar u vezi – prirodna stvar. Ne shvaćaju kad ljubavna veza postane nasilna, jer se mladić ispričava i djevojka smatra da će ga svojom pažnjom i ljubavi promijeniti. Začarani krug ovdje se zatvara i unedogled ponavlja.

Prema posljednjim istraživanjima koja su rađena u hrvatskim srednjim školama, čak 45 posto djevojaka smatra kako je potpuno normalno da ih partner u nekom trenutku veze ošamari. Gotovo 50 posto ih smatra da je patološka ljubomora sastavni dio svake ljubavne veze.

Policija šokirana neznanjem mladih o kaznenoj odgovornosti

Zbog poražavajućih statistika, Policijska uprava osječko- baranjska već dvije godine među srednjoškolcima provodi preventivni program suzbijanja svih oblika nasilja nad djevojkama, a službenici koji provode program bili su šokirani nekim pitanjima mladih.

– Mnogi mladi u našoj županiji niti ne znaju dob kad počinju biti kazneno odgovorni, gotovo svi se redovito šokiraju kad im kažemo da je to u 14. godini života, kazala nam je Sanja Živković, voditeljica Odjela prevencije PU osječko – baranjske.

Sanja Živković i njezina ekipa tako imaju jako puno posla, jer mladi ne preppoznaju oblike nasilja ili spolnog nasilja, pa čak niti ekonomsku zlostavu.
– Ekonomska zlostava vam znači kad recimo netko kupuje preskupu odjeću i modne dodatke, a kod kuće nema novaca za osnovne stvari za obitelj, objasnila nam je sugovornica.

Izdvojeni članak

Šest i pol tisuća prosvjetara u borbi protiv nasilnih učenika


U školi uče svašta, ali ne i kako prepoznati nasilnika u vezi

– Problem je što mi svašta učimo djecu kroz sustav obrazovanja, ali ne i neke vrlo jednostavne psihološke stvari te načine na koje sustav funkcionira, pa naši školarci o tome nemaju pojma, ukazala je na probleme Sonja Živković, koja ima mnogo iskustva u radu s mladima.

Prvo je udari, pa se ispričava, pa sve ispočetka

Mnogo puta se javnost iznenadi, kad čuju za teške oblike nasilja u vezama među mladima. Međutim Sonja Živković nam je objasnila kako to funkcionira u vezama i zašto žrtva na vrijeme ne potraži pomoć.

Od prvog pokazatelja nasilja u vezama do trenutka kad žrtva ode u policijsku stanicu prođe između sedam i 11 godina.
– Prvo krene ružna riječ koja traje mjesec dva. To su riječi tipa ‘nesposobna si i ružna, sve cure rade to bolje od tebe’ i slično. Svatko izgubi samopouzdanje kad ovo sluša svaki dan, priča Živković.

Nasilje nikad ne počne preko noći i odjednom. Obično to bude neki šamar, pa se mladić ispričava i obećaje da više nikad to neće napraviti. Situacija se smiri, no onda se opet pokrene.

– Problem je što su djevojke sklone tome da misle kako će svojom ljubavi, dobrim djelima ili pak požrtvovanjem za dragog to promijeniti, objašnjava policijska službenica.
Međutim, to se ne dogodi jer promjena uvijek dolazi od sebe same.
Dotad je mladić u vezi nasilan, a žrtva s vremenom gubi samopouzdanje. Dugotrajan proces samozavaravanja može trajati godinama, prije nego kap prelije čašu i djevojka odluči prijaviti slučaj policiji i maknuti se od takvog života.