Pretraga

Polovici svjetske dječje populacije prijeti velika opasnost: Hrvatska želi riješiti problem

A- A+

Klimatske promjene su veliki problem, a djeca i mladi su i u tom kontekstu posebno ranjive skupine. Milijarda djece živi u zemljama gdje se očekuje iznimno visok rizik po njihovo zdravlje i živote zbog klimatskih promjena i zagađenja. Stoga je Hrvatska jedna od pedesetak potpisnica Deklaracije o djeci, mladima i klimatskim aktivnostima, kojima se obvezala na borbu protiv klimatskih promjena s posebnim naglaskom na pomaganju djeci i mladima.

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marija Vučković potpisuje Deklaraciju o djeci, mladima i klimatskim aktivnostima | foto: Vlada RH

Na godišnjoj razini, preko 1,7 milijuna djece mlađe od pet godina izgubi svoje živote zbog okolišnih ugroza koje su se mogle spriječiti, ali ih klimatske promjene ubrzavaju ili im čak i doprinose. teret bolesti koji se pripisuju klimatskim promjenama, u skoro pa u 90 slučajeva padaju na leđa djece mlađe od pet godina. Ovo je jedno od ključnih upozorenja iz Deklaracije o djeci, mladima i klimatskim aktivnostima koja poziva na hitne akcije za zaštitu najmlađih.

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marija Vučković, potpisala je ovu deklaraciju u sklopu ovogodišnje Međunarodne klimatske konferencije COP29. Iz godine u godinu, COP okuplja lidere diljem svijeta kako bi raspravljali o klimatskim izazovima i okolišnim problemima općenito. Ovogodišnje izdanje je ugostilo svjetsku političku elitu u gradu Baku, prijestolnici Azerbajdžana.

Klimatske promjene pogađaju one koji su najmanje odgovorni

Deklaracija potpisana ovog tjedna stavlja fokus na borbu protiv klimatskih promjena koje zahvaćaju djecu i mlade. U trenutku pisanja ovog članka, ovaj je dokument potpisalo sve skupa, nešto više od 50 država, uključujući Hrvatsku. Deklaracija od tri stranice s pratećim aneksom je donesena u kontekstu u kojem otprilike jedna milijarda djece živi u jednoj od 33 zemlje gdje je rizik od utjecaja klimatskih promjena i zagađenja procijenjen kao ‘iznimno visok’. Dakle, u ove 33 zemlje zahvaćena je polovica svjetske dječje populacije. Vučković je navela da ova Deklaracija nije samo ‘administrativni okvir’, već tvrdi da su svi potpisnici dobili ‘veliku i konkretnu odgovornost’.

– Klimatske promjene nisu apstraktan izazov koji ćemo rješavati tek u budućnosti. One su već prisutne, a njezini utjecaji pogađaju i one koji su najmanje odgovorni, djecu i mlade koji će naslijediti svijet koji mi danas oblikujemo. Deklaracija između ostalog obuhvaća zalaganje za globalno priznavanje prava djece na zdravu okolinu, ubrzanje ulaganja u prilagodbu i smanjenje rizika od katastrofa s fokusom na najugroženiju djecu i uključivanje dječjih kriterija u multilateralne fondove te obrazovanje o klimatskim promjenama, sažela je Vučković obaveze koje je Hrvatska na sebe preuzela njenim potpisom Deklaracije.

Izdvojeni članak

Mladi u fokusu nove deklaracije Ujedinjenih naroda: ‘Neće nas osuđivati samo povijest’

Jedno od četiri djece će do 2040. godine će živjeti u području ‘Ekstremnog klimatskog stresa’

Regionalna direktorica UNICEF-a za Europu i središnju Aziju, Regina De Dominicis, pozdravila je hrvatsko potpisivanje Deklaracije o djeci, mladima i klimatskim aktivnostima. općenito, UNICEF radi s vladama i drugim partnerima na prilagodbi i jačanju sustava poput obrazovanja, socijalne zaštite i zdravstvene skrbi. Sve kako bi osigurali da bi se ti sustavi mogli nositi s učincima klime i ublažiti i čak promijeniti postojeće rizike.

– Stavljanje potreba djece u središte klimatskih politika i ulaganja u rješenja koja štite njihovo zdravlje, razvoj, dobrobit i obrazovanje od rastućih utjecaja klimatskih promjena, ključni su za provedbu Deklaracije, napomenula je De Dominicis.

U aneksu ove Deklaracije ističe se da se potpisnici u svom radu oslanjanju na poštivanje obaveza Pariškog klimatskog sporazuma, Opću deklaraciju o ljudskim pravima, UN-ovu konvenciju o dječjim pravima te svim relevantnim instrumentima za zaštitu djece i mladih. Deklaracija upozorava da će do 2040. godine, jedno od četvero djece živjeti u područjima ‘ekstremnog klimatskog stresa’. Djeca su pritom posebno ranjiva u usporedbi s drugim dobnim skupinama zbog svojeg fizičkog i mentalnog razvoja. K tome se ističe i da djeca doživljavaju različite oblike diskriminacija i nejednakosti koje ova Deklaracija namjerava riješiti.

Čitavu Deklaraciju o djeci, mladima i klimatskim aktivnostima, kao i prateći aneks, možete pročitati u privitku na engleskom jeziku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab