Pretraga

Pomoćnik ministra Miljenića tvrdi ‘Odrasli zatvorenici ne djeluju negativno na maloljetnike’

A- A+

Nakon saznanja kako u Zatvoru Osijek maloljetnici borave u ćelijama s punoljetnim zatvorenicima, kontaktirali smo Središnji ured Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa. Prema Pravilniku o izvršavanju istražnog zatvora, pomoćnik ministra Ivica Šimac nam je odgovorio kada se maloljetnicima omogućuje zasebna ćelija, a u kojem slučaju dobivaju smještaj s punoljetnim zatvorenicima.

Maloljetnici koji se pod statusom pritvorenika nalaze u osječkom zatvoru često borave u ćelijama s punoljetnim zatvorenicima. Budući da se prema Pravlinku o izvršavanju istražnog zatvora maloljetnici moraju smjestiti odvojeno od punoljetnih zatvorenika, tražili smo objašnjenje od Središnjeg ureda Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa.

Izdvojeni članak

Posebni zatvorski odjeli za suzbijanje nasilnosti mladih


www.trosjed.net.hr

Samoća štetno djeluje na zdravlje maloljetnika

Pomoćnik ministra Ivica Šimac je istaknu kako će se, prema članku 13. spomenutog Pravilnika, maloljetni zatvorenik smjestiti odvojeno od punoljetnog, no taj isti Pravilnik sadrži posebne odredbe o njihovu smještaju.

‘Ukoliko bi maloljetnik bio smješten sam u sobu i ako bi takav smještaj po mišljenju liječnika mogao štetno djelovati na zdravlje maloljetnika, upravitelj zatvora odmah će obavijestiti nadležni sud radi odobravanja smještaja s punoljetnim osobama koje na njega neće štetno djelovati.’, navedeno je u članku 13. Pravilnika o izvršavanju istražnog zatvora.

Pravilnik o kućnom redu u zatvorima za izvršavanje istražnog zatvora

Izdvojeni članak

Zabio mu nož u glavu i dobio samo osam godina zatvora

Odabir zajedničkih ćelija

– U praksi znači da neće biti smješteni u sobu s punoljetnim osobama koje zatvorskom sustavu predstavljaju poseban problem zbog recidiva, ovisnosti o alkoholu i drogi, vrste i težine kaznenog djela te zatvorenicima koji dulje vremena borave u istražnom zatvoru jer se kod ove kategorije zatvorenika učestalije javljaju neprihvatljiva i rizična ponašanja, odgovorio je Šimac na upit o tome kako biraju zatvorenike kod kojih će smjestiti maloljetne pritvorenike.

Nadodao je kako među osobe koje štetno djeluju na maloljetnike spadaju osobe koje imaju sljedeće karakteristike: organizirani štrajkovi glađu, samoozljeđivanja, pokušaji suicida, suicidi, pokušaji bjegova kao i bjegovi, napadi na službenike, fizički sukobi s drugim zatvorenicima, uništavanje zatvorskog inventara i slično.

Nema lošeg utjecaja od strane odraslih zatvorenika

Šimac je istaknuo kako prema godišnjem izvješću Središnjeg ureda za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa o radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2011. godinu, nisu uočeni problemi u odnosu između maloljetnih i punoljetnih zatvorenika koji dijele istu ćeliju. Drugim riječima, odrasli zatvorenici nemaju loš utjecaj na maloljetnike.

Za kraj nam je pomoćnik ministra obznanio kako su se u 2011. godini nalazila 42 maloljetnika koji su imali status pritvorenika u istražnom zatvoru, a prosječno su bili smješteni u zatvoru 53 dana, s tim da je najduži boravak bio 11 mjeseci i 25 dana.