[Popis stanovništva 2021.] Još se danas stignete popisati, evo na što trebate obratiti pažnju
Samopopisivanje prvi je korak u Popisu stanovništva 2021. Obaviti ga možete još danas, a mi vam pojašnjavamo na što morate obratiti posebnu pažnju.
Za one koji to još uvijek ne znaju, ako takvih među vama i ima, trenutno je u tijeku Popis stanovništva 2021. Po prvi puta može se obaviti elektronski, bez papira i ispunjavanja kemijskom olovkom. Zapravo se svi vi iz udobnosti svoga doma možete popisati – sami. Za samopopisivanje potreban vam je neki elektronički uređaj s pristupom internetu, stabilna internetska veza i podaci za pristup sustavu eGrađani. Tom sustavu, ako ste učenik ili student, možete pristupiti vašim AAI@Edu identitetom, a većina ostalih može se prijaviti putem aplikacije mobilnog bankarstva. Za samopopisivanje može se koristiti i vjerodajnica nižeg stupnja sigurnosti.
Morate znati neke podatke
A sad na upute. Prvo i osnovno, kliknite na ovaj link. Tu se prijavite kako smo vam opisali u paragrafu poviše, nakon ćega ćete doći do one dosadne stranice gdje morate prihvatiti pravila i uvjeta korištenja sustava samopopisivanja. Kada to sve prihvatite i stavite kvačice gdje treba, automatski ćete biti odvedeni na stranicu gdje upisujete svoje podatke. Za početak, to su geografski podaci o mjestu gdje stalno boravite. Napomenimo, popisujete se tamo gdje najviše boravite. Ovo su statistički podaci i čak ako živite kao neprijavljeni podstanar, nitko vas neće kazniti jer ste se tu popisali. Važno je popisati se gdje boravite jer tako Državni zavod za statistiku dobiva stvarnu sliku.
Još jedna napomena je da jedan član kućanstva popisuje cijelo kućanstvo. To znači da ako živite s roditeljima, sestrom, bakom, djedom, svi u istom kućanstvu, da ih sve popisujete odjednom. To u praksi znači da vam moraju dati svoje OIB-e, datume rođenja, mjesto rođenja. Morate znati i njihov radni status, ali i detalje poput naziva i adrese radnog mjesta, te djelatnosti u koju njihov posao spada. Ako su umirovljenici, i to morate znati i adekvatno odabrati u izborniku. Ako je netko učenik ili student, morat ćete znati adresu škole, odnosno faksa. Uza sve to, osoba koja popisuje svoje kućanstvo mora znati detalje o kući ili stanu u kojem živite, kao npr. koja je godina izgradnje, koliko ima kvadrata, kakva je komunalna infrastruktura (plin, struja, kanalizacija).
Šifru možete zalijepiti na vrata
Rok za samopopisivanje trebao je isteći jučer, no produljen je do danas u 23:59 sati jer se sinoć srušila aplikacija. Na kraju procesa samopopisivanja na zaslonu će vam se prikazati kontrolna šifra. To je kod koji možete prepisati ili pak navesti mail adresu na koju ga želite dobiti, a ostat će vam i u korisničkom pretincu sustava eGrađani. Taj kod dovoljno je napisati ili isprintati na komadu papira i ostaviti na ulaznim vratima svojeg stana ili kuće.
Kada sutra krene popisivanje na terenu, popisivaču zaduženom za vaše područje dovoljna je navedena šifra i popisivanje vašeg kućanstva tim će biti završeno. Ako se, pak, ne samopopišete, to znači da ćete u nekom trenutku morati pustiti popisivače u vaš stan ili kuću te zajedno s njima popuniti formular za popis stanovništva. Ukoliko ste među onima koji se nisu samopopisali, a u trenutku kada popisivač dođe na vašu adresu, vi niste kod kuće, dobit ćete pisanu obavijest i morat ćete dogovoriti datum i vrijeme popisivanja.
Ako se niste samopopisali, a odbijete pustiti popisivača u svoj dom, dakle, ako odbijete sudjelovati u popisu stanovništva, slijedi vam kazna i do 5.000 kuna.