Nadimci su neslužbeni, najčešće opisni nazivi za osobe, ali i za pojave, predmete i slično. Najčešće nastaju skraćivanjem pravog imena, kako bi se ubrzalo njegovo izgovaranje ili pisanje. Motivi zbog kojih se daju ova neslužbena imena su i simpatije prema nekome ili potpuno suprotno, želja da se netko uvrijedi. U tekstu vam donosimo popularne nadimke za najčešća hrvatska imena.
Nadimak je neslužbeno ime, uglavnom opisnog karaktera, koje se daje uz ili umjesto službenog imena pojedinca. Najčešće se formiraju skraćivanjem pravog imena, ali nisu rijetke niti situacije u kojima se kroz nadimak nastoji istaknuti nečija fizička ili psihička karakteristika ili navika.
Simpatija ili antipatija
Motiv za davanje nadimaka, osim olakšavanja i ubrzavanja izgovora, može biti simpatija, a nerijetko i antipatija prema nekome.
Primjer nadimaka kojima nekome iskazujemo naklonost su Lepi, Dragi, Dušica i slično, a same umanjenice vlastitih imena najčešće su pozitivnog karaktera poput Petar – Petrić.
S druge strane kako smo naglasili često se kroz nadimak nastoji naglasiti nečija loša ili nepoželjna osobina ili jednostavno iskazati antipatija. Primjeri su Kepec, Cvikeraš, Debeljko i slični.
Uobičajeni nadimci za učestala hrvatska imena
Pojedina imena imaju i standardne nadimke koje ih prate. Dakle ako se osoba zove Petar, vrlo je moguće da će ga netko iz obitelji, rodbine ili prijatelja zvati ili pokušati nazivati Pero.
Na tragu toga, uzeli smo pet najučestalijih muških te ženskih hrvatskih imena (po popisu stanovništva iz 2011.) te za njih pobrojali uobičajene nadimke koji ih prate.
Odmah napomenimo da su neke verzije nadimaka vremenom i sami postali vlastita imena. Kao što ćete vidjeti na ljestvici brojni nadimci nisu skraćene, nego proširene inačice službenog imena.
Ivan – Ivo, Ive, Ivica, Iveša, Ivek, Ico, Ivko, Ivanko, Ivanće, Ino.
Josip – Joso, Jozo, Joža, Joško, Joke, Joco, Joja, Jopa, Jole, Jozef.
Marko – Maki, Markan, Markec, Marac, Mariša, Markić.
Stjepan – Stjepko, Stjepo, Pepo, Stipe, Stjepanko, Štef, Pepica, Stjepaća.
Tomislav – Tomo, Tome, Tomica, Tomas, Tomaž, Tomana.
Uobičajeni nadimci za najučestalija ženska imena u Hrvatskoj:
Marija – Mara, Mare, Marijica, Marica, Maša, Maruša.
Ana – Anica, Anuška, Ane, Anći, Anća, Anćica, Anćika, Anek.
Ivana – Iva, Ivančica, Ivka, Ivuša, Ive, Ina, Ikana, Ivanica.
Mirjana – Mirjanica, Mima, Mimica, Mirjanka, Miki, Mira.
Katarina – Kata, Kate, Katica, Kaja, Kaća, Keti, Katja.