Požeški srednjoškolci geocaching projektom oduševili ministra turizma i povukli sredstva od 25 tisuća kuna
Učenici dvaju požeških škola udružili su snage te svojim geocaching projektom ‘Skriveno blago Požege’ oduševili ministra turizma Darka Lorencina. Kako su tekle pripreme i realizacija za poduhvat koji bi trebao popularizirati avanturistički turizam u ovom dijelu Hrvatske otkriva nam jedan od mentora, profesor Bojan Sikirica.
Turistički potencijal Hrvatske ne leži samo na Jadranu, što su krajem prošlog mjeseca pokazali učenici Tehničke i Obrtničke škole u Požegi realiziravši geocaching projekt ‘Skriveno blago Požege’. Za dvomjesečni rad nagrađeni su sa gotovo 25 tisuća kuna od Ministarstva turizma kroz program ‘Promocija zanimanja 2014.’, a promociji i demonstraciji nazočio je i sam ministar Darko Lorencin te se biranim riječima očitovao o ovom učeničkom poduhvatu.
Na projektu je sudjelovalo pet učenika Obrtničke škole i sedam iz Tehničke te profesori Hrvoje Mikločević i Bojan Sikirica (po jedan iz svake institucije). Upravo potonjeg smo zamolili da nam pojasni o kakvom se zapravo projektu radi te pobliže uputi u proces realizacije istoga.
Što je geocaching?
Uspješna suradnja škola i lokalne zajednice
Sve je, kako kaže profeor Sikirica, počelo idejom za suradnju koja je došla od strane Turističke zajednice grada Požege. Škole su spremno prihvatile inicijative te se na više sastanaka dogovarala suradnja i sadržaj projekta te se naposljetku iskristalizirala tema ‘potrage za blagom’.
– Učenici Tehničke škole su izradili web aplikaciju temeljenu na Google kartama te opremili i postavili goecacheve, dok su učenici Obrtničke škole napisali sve potrebne tekstove o požeškim znamenitostima. Cijelo vrijeme rada na projektu surađivali smo s Turističkom zajednicom grada, a ostvarili smo suradnju i s Gradskim muzejem Požega od kojeg smo kupili suvenire za ‘Skriveno blago‘. Osim toga, valja napomenuti kako je učenike s osnovama geocachinga upoznalo osoblje Parka prirode Papuk, otkriva profesor Sikirica iz Obrtničke škole za portal Srednja.hr.
Istaknuo je, još, kako su školarcima u raznim fazama razvoja projekta podršku pružili Državni arhiv u Požegi, Gradsko kazalište, Biskupija te Gradska knjižnica.
Sredstva utrošena namjenski
Nužna stalna nadogradnja
Uspjeh učenika Obrtničke i Tehničke škole nije iznenađenje, jer iako su prvi puta sudjelovali u natječaju na temu turizma iskustva im ne nedostaje. Naime, obje su škole dosada sudjelovale u različitim EU projektima.
Što se tiče samog projekta ‘Skriveno blago Požege’ ono je tek na svom početku. Geocaching namjenjen je mlađoj populaciji sklonoj aktivnom i avanturističkom turizmu te ga se stalno treba nadograđivati.
– U slijedećim mjesecima postavit ćemo još nekoliko geocache točaka, ovaj puta sa naglaskom na takozvane mistery cacheve koje je teže pronaći. Nažalost, potrebno je i održavati postojeće cacheve jer ponekad budu oštećeni ili čak ukradeni. Od ministra turizma gospodina Lorencina smo dobili prijedlog da stranicu prevedemo na još nekoliko stranih jezika i tako je učinimo dostupnijom turistima iz okolnih zemalja, kazao nam je profesor Bojan Sikirica dometnuvši za kraj kako je ovaj segment turizma je u kontinentalnim krajevima nedovoljno razvijen te da ovaj projekt može doprinijeti njegovoj većoj afirmaciji.