Petnaesti je dan štrajka u osnovnim i srednjim školama u kojem uz Splitsko-dalmatinsku i Virovitičko-podravsku županiju štrajkaju i zaposleni u znanosti i visokom obrazovanju. Predstavnici sindikata upravo su na press konferenciji otkrili da će se u ponedjeljak, 4. studenog, štrajkati u Osječko-baranjskoj i Ličko-senjskoj županiji.
foto: Unsplash | obrada: srednja.hr
Dva školska sindikata, Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama, ne odustaju od zahtjeva za povećanjem koeficijenata složenosti poslova. Štrajk se zato nastavlja i u ponedjeljak, 4. studenog, kada počinje treći cikluc štrajka. Tog dana štrajkat će Osječko-baranjska i Ličko-senjska županija.
Najavio je da će se u novom ciklusu održati i manji performansi koje će tek najaviti.
Danas je petnaesti dan štrajka u školama, a u štrajku su Splitsko-dalmatinska i Virovitičko-podravska županija. Sutra, u četvrtak, 31. listopada, štrajk će se održati u Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji.
Na press konferenciji Branimir Mihalinec rekao je da je prema trenutnim podacima danas u štrajku 92 posto zaposlenih u srednjim školama. U osnovnim školama štrajka ih 95,80 posto.
Konferenciju školskih sindikata uživo pratite na Facebook stranici portala srednja.hr:
Sutra odluka hoće li štrajk biti plaćen, a Vlada bi trebala glasati i o proračunu
Podsjetimo, štrajk u školama započeo je 10. listopada. Njime dva školska sindikata zahtijevaju okončanje zaostajanja u plaćama djelatnika škola, kroz povećanje koeficijenata složenosti poslova za prosječno 6,11%. Vlada im, kao i svim ostalim zaposlenicima javnih službi nudi povećanje plaće kroz povećanje osnovice za 6,12%. Sindikati tvrde kako to ne odgovara njihovu zahtjevu jer će plaće nastavnika u školama i dalje zaostajati za plaćama drugih javnih službenika iste razine stručne spreme i jednake složenosti poslova.
U ponedjeljak su tako predsjednici Sindikata hrvatskih učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Sanja Šprem i Branimir Mihalinec, napustili pregovore o osnovici. Nisu od ministra rada, Josipa Aladrovića i ministra financija, Zdravka Marića, dobili termin za nastavak dijaloga o traženom povećanju koeficijenata. Štoviše, ministar Aladrović poručio je kako se o koeficijentima neće razgovarati, a da će do četvrtka odlučiti hoće li dani u štrajku biti plaćeni ili ne. Uz to, u četvrtak će se na Vladi naći proračun za 2020. godinu.
Županije u kojima se do sada štrajkalo
Prvi ciklus cirkularnog štrajka:
10. listopada – sve županije
11. listopada – Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Varaždinska i Međimurska županija
14. listopada – Krapinsko-zagorska, Zagrebačka, Virovitičko-podravska, Koprivničko-križevačka i Bjelovarsko-bilogorska županija
15. listopada – Osječko-baranjska, Istarska i Šibensko-kninska županija
16. listopada – Grad Zagreb
17. listopada – Karlovačka, Zadarska, Vukovarsko-srijemska i Sisačko-moslavačka županija
18. listopada – Brodsko-posavska, Ličko-senjska, Primorsko-goranska i Požeško-slavonska županija
Drugi ciklus cirkularnog štrajka:
21. listopada – sve županije
22. listopada – Vukovarsko-srijemska, Karlovačka i Zagrebačka županija
23. listopada – Istarska, Varaždinska, Krapinsko-zagorska i Koprivničko-križevačka županija
24. listopada – Osječko-baranjska, Bjelovarsko-bilogorska i Ličko-senjska županija
25. listopada – Zadarska i Šibensko-kninska županija
28. listopada – Primorsko- goranska, Međimurska i Sisačko-moslavačka županija
29. listopada – Grad Zagreb i Dubrovačko-neretvanska županija
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: