Poznato koliko će se čekati na ukidanje roaminga unutar Europske unije
Posljednja runda pregovora između Europske komisije, Vijeća i Parlamenta završila je u utorak. Nakon dvije godine rasprave odlučeno je kako će građani Europske unije od 2017. godine moći međusobno razgovarati, ali i neograničeno koristiti internet na putovanjima, bez nepotrebnih i skupih naknada za roaming.
Ideja o ukidanju međunarodnog roaminga u zemljama EU nastala je za vrijeme šestomjesečnog latvijskog predsjedanja Europskom unijom u 2013. godini.
Potpuno ukidanje odgodili telekomunikacijski lobiji
Od njihove inicijative cijene razgovora prilikom poziva iz ili u druge članice EU znatno su se smanjile, međutim, potpuno ukidanje skupe naplate uporabe mobitela izvan granice matične zemlje uspješnu su odgađali telekomunikacijski lobiji, ali i neke države kojima ne odgovaraju ovakve promjene.
Prema Jutarnjem listu, među njima je i Hrvatska, kojoj zbog velikog broja turista ne odgovara ovakva odluka. Osim toga, s promjenama se nisu slagale i ostale zemlje kojima su vlasnici teleoperatera strane firme, jer se boje da bi ukidanjem roaminga svoje prihode mogle pokušati nadoknaditi povećanjem cijena usluga u lokalnoj mreži.
Zbog tih nesuglasnosti, Vijeće je prije nekoliko mjeseci odbilo prijedlog Komisije i na dnevni red vratilo pregovore pa je odgođeno i završno glasanje koje se trebalo provesti krajem prošle godine.
Parlament i potrošačke udruge tražile su ukidanje već ove godine
Europski parlament i brojne udruge potrošača pobunile su se kada se odustalo od potpunog ukidanja roaminga te su inzistirali da sve već ove godine ukine naplata koja već duže vrijeme stvara glavobolje brojnim turistima, ali i poduzetnicima koji često putuju po EU.
Prema trenutnom dogovoru, od 30. travnja 2016. doći će do dodatnog pojeftinjenja pa će razgovori unutar granica unije koštati maksimalno pet centi po minuti primljenog poziva i dva centa za SMS poruku. Od 15. lipnja 2017. građani EU svoje će pozive plaćati normalno, bez obzira u kojoj se zemlji članici nalazili, a vrlo važna novost bit će i neograničeno korištenje interneta.
– Mene je pad cijena, blago rečeno, spasilo. Naročito prošlo ljeto kada sam skoro četiri mjeseca putovao po Europi. Za vrijeme studiranja posjetio sam više od 15 zemalja Europske unije i do prije godinu dana rijetko sam se ikome javljao. Da sam živ mogli su uglavnom saznati preko Facebooka, jer je sama poruka bila urnebesno skupa, izjavio nam je mladi putnik Dino Đula, kada smo ga prije nešto više od godinu dana kontaktirali u vezi tadašnjih promjena i najava unutar europske komunikacije.